Mayovky na Internetu

Slovinsko

» Satelitní mapa s místy natáčení ve Slovinsku

1. Ljubljana – Stožice

Od Mariboru vyrazíme po dálnici A1 směrem na Ljubljanu. Na začátku Ljubljany sjedeme z výjezdu Razcep Zadobrova a zařadíme se na silnici H3 směrem na Beljak / Villach / Kranj / Ljubljana-sever / Ljubljana-Nove Jarše. Pokračujeme rovně a po 4 km sjedeme na 2-Ljubljana Tomačevo na Trzin / Ljubljana-Črnuče / Ljubljana-Stožice. Jedeme stále rovně, na kruhovém objezdu se držíme stále rovně. Po 250 metrech odbočíme vpravo na Stožice. Na místě natáčení dnes stojí Hipodrom Stožice. Místo je zcela změněné a není zde nic k focení (bod 1). Natáčely se tu filmy:

  • Vinnetou 3. díl - město Clinton
  • Old Surehand - město Mason City

2. Taborska jama – Županova jama

Od Mariboru vyrazíme po dálnici A1 směrem na Ljubljanu. Na konci Ljubljany sjedeme z výjezdu na silnici A2/E70 směr Zagreb / Grosuplje. Po 8 km dorazíme k dalšímu výjezdu, tentokrát na město Grosuplje. V Grosuplje odbočíme vpravo na Brezje pri Grosupljem a pokračujeme do Ponova vas. Odtud je Županova jama už jen 3,5 km směrem na Velike Lipljene (bod 2). Vznikly tady záběry tzv. Labyrintu smrti, sídla banditů ve filmu Old Surehand.

3. Postojnska jama

Jedeme od Ljubljany po dálnici A2. Na konci Ljubljany sjedeme z výjezdu 36-Razcep Kozarje a zařadíme se na A1/E61/E70 směrem Terst / Postojna / Rijeka. Po 44 km dorazíme do městečka Postojna, ve kterém nás ukazatele navedou až k Postojnské jeskyni. Blízko parkoviště stojí dnes již nefunkční hotel Jama, ve kterém bydlel štáb v době natáčení. Samotné místo natáčení Otoška jama je veřejnosti nepřístupné. Vstup do jeskyně je možný pouze výjimečně na zvláštní povolení. Jeskyně posloužila filmařům jako úkryt Assiniboinů ve filmu Vinnetou, Rudý gentleman.


4. Predjamski grad

Z parkoviště u Postojnské jamy jedeme podle ukazatelů na Predjamski grad. Ten je od Postojné vzdálen asi 10 km (bod 4). V místě sice nevznikly žádné filmové záběry, zato tady byla pořízena spousta propagačních fotografií s Pierrem Bricem a Karin Dor v jejich filmových kostýmech.


5. Rakov Škocjan

Z centra Postojné jedeme na sever po Ljubljanské cestě. Po 3 km odbočíme vpravo a podjedeme dálnici. Po 150 metrech odbočíme vlevo na silnici 914, která kopíruje dálnici. Po 4 km odbočíme vpravo. Zde už jsou ukazatele, které nás po 3 km dovedou k cíli (bod 5). Natáčely se tu filmy:

  • Vinnetou 2. díl - Vinnetou a Assiniboinové vstupují do vody a podplouvají do jeskyně
  • Old Surehand - Vinnetou před vchodem do tzv. Labyrintu smrti


6. Javornik

Z Postojné je na kopci vidět velký vysílač, ke kterému se potřebujeme dostat. Z centra Postojné vyrazíme na sever po Ljubljanské cestě. Po 1 km zahneme vpravo na Javorniška pot a přejedeme přes železniční přejezd. Za kolejemi odbočíme prudce doprava. Nyní přijde těžko popsatelná část cesty: jedeme asi 1,5 km po Javorniška pot, až přijde vidlicovitá křižovatka, kde zahneme doleva. Cesta se bude stáčet vlevo, až po pár stech metrech přijde další vidlicovitá křižovatka, na které opět odbočíme doleva. Po 300 metrech přijedeme k vysílači, tedy k našemu cíli (bod 6). Zde se odehrával souboj Vinnetoua s medvědem ve filmu Vinnetou, Rudý gentleman.

 

Použitá literatura:

(Text a fotografie - Jarda Maryška; grafická úprava - Zatinka, vytvořeno 21.11. 2010)