Mayovky na Internetu

Starigrad

Oblast Starigradu je považována za Mekku mayovských filmů, neboť zde leží nejkrásnější a nejznámější filmová místa - natáčelo se tady osm z jedenácti vinnetouovek. Dobrým výchozím bodem pro tuto oblast je samotné městečko Starigrad, ze kterého jsou jednotlivá místa v přijatelné vzdálenosti. Movitější se mohou ubytovat, stejně jako před téměř padesáti lety filmový štáb, v hotelu Alan. V jeho starší motelové části bylo zřízeno skromné muzeum vzpomínající na doby natáčení.

Satelitní mapa s místy natáčení v okolí Starigradu

Pro váš lepší komfort jsme se pokusili zaznamenat jednotlivá místa natáčení v okolí Starigradu do Google mapy. Její používání je velice snadné - pomocí kolečka myši mapu přibližujete nebo oddalujete, přidržením levého tlačítka myši můžete mapu posouvat do stran (k těmto úkonům slouží také navigační panel po levé straně mapy). Berte prosím v úvahu, že jednotlivá místa natáčení jsou v této mapě zaznačena pouze orientačně. » Zobrazit mapu online

1. Lukovo Šugarje

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Karlobag. Po 30 km dojedeme do Lukova Šugarje, odkud pokračujeme po pobřežní silnici ještě 4 km (bod 1). Místa natáčení jsou tu dvě a jsou od sebe vzdálena necelý kilometr. Jako záchytný bod nám může posloužit malý tunel. Jedno místo se nachází před tunelem a druhé za ním.

 • Vinnetou 2. díl - úvodní sekvence (Vinnetou na koni); bandité pronásledují Merrila a jeho společníky; přepadení Merrila a jeho kamarádů bandity; část příjezdu náčelníků do pevnosti

2. Starigrad – pláž

Hned za plotem, který z boku ohraničuje areál hotelu Alan (zhruba 10 metrů od břehu moře), se nachází místo, kde v Pokladu na Stříbrném jezeře došlo k setkání Freda Engela s Old Shatterhandem (bod 2a). Pokud bychom se vydali od pláže směrem k silnici, dojdeme k hornímu tenisovému kurtu - v těchto místech stávala kdysi Tulsa (bod 2b). V různých zdrojích se můžeme dočíst, že Tulsa stála jinde. Ale podle fotografií z göttingenského archivu stála Tulsa opravdu zde.

3. Velika Paklenica

Pro filmové mayovky byl tento národní park využit od vchodu až na konec kaňonu. Dnes jsou jednotlivá místa natáčení značena cedulemi, takže orientace je bez problémů.

 • Poklad na Stříbrném jezeře - úvodní sekvence; přepadení dostavníku; Vinnetou a Old Shatterhand nalézají mrtvoly kočích; El Doro; Kaňon duchů
 • Mezi Supy: stará budova Saloonu obývaná Supy; Údolí smrti
 • Old Surehand: Old Surehand hledá Old Wabblea; vchod do Wabbleova úkrytu; Toby potkává bandity na cestě ke Generálovi
 • Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti: Údolí smrti


4. Seline – Mala Paklenica

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Město Starigrad volně přechází v městečko Seline. V něm hledáme ukazatel NP Mala Paklenica a odbočíme vlevo. Asi 500 metrů před vchodem do parku se po levé straně nachází místo, které se ve filmu Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti proměnilo ve vchod do Údolí smrti (bod 4).

5. Modrič

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Po 12 kilometrech projíždíme vesnicí Modrič. Hned za vesnicí kopíruje silnice malý záliv, který je při odlivu téměř vyschlý. V jeho vrcholu sjedeme z hlavní silnice vlevo na šotolinovou cestu, která se po chvíli rozdvojuje. My se držíme vpravo, stoupáme do mírného kopce a opíšeme jakoby půlkruh. Vyjedeme na kopec, ze kterého se nám otevře známý výhled na moře (bod 5). Místo, kde vznikly závěrečné scény z prvního a třetího dílu Vinnetoua, je nejlepší navštívit v podvečer, aby to mělo tu pravou atmosféru.

6. Rtina Miletiči

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Po 15 kilometrech podjíždíme dálnici, míjíme odbočku na Obrovac; přejíždíme most a jedeme stále po silnici č. 8 až do Posedarje. Na jeho konci zahneme vpravo na silnici č. 106. Na ukazatelích to bude značeno jako odbočka na ostrov Pag. Po této silnici jedeme 20 km. Těsně před mostem na ostrov Pag se po levé straně nachází místo, kde se v Posledním výstřelu natáčelo setkání Vinnetoua s náčelníky indiánských kmenů (bod 6).

7. Jasenice – cesta

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Po 15 kilometrech podjíždíme dálnici a za chvíli přijde důležitý bod: odbočka vlevo na silnici č. 54 směrem na Obrovac. Po 4 kilometrech projedeme vesnicí Jasenice. Za ní musíme sledovat levou stranu. Zhruba po kilometru se totiž vlevo objeví známá cesta ve tvaru Y (bod 7).

 • Poklad na Stříbrném jezeře - začátek titulků; závěrečné loučení
 • Vinnetou 1. díl - část titulků
 • Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti - část titulků

8. Zrmanja (řeka, pueblo, u továrny)

Řeka - chceme-li se vypravit na řeku Zrmanju, máme, jestli dobře počítám, čtyři možnosti: tři se vážou na to, že si půjčíme loďku (v Obrovaci, Maslenici nebo ve Starigradu), čtvrtou možností je, že slezeme sráz od puebla dolů. Já se u toho málem zabil, takže tuhle možnost nedoporučuji. Převážná část scén odehrávajících se na Zrmanje byla pořízena v bezprostřední blízkosti puebla (bod 8a). Zbytek byl natočen nedaleko ústí řeky.

 • Vinnetou 1. díl - souboj Old Shatterhanda s Inču-čunou
 • Vinnetou 3. díl - bandité na vorech

Pueblo - od bodu 7 (Jasenice) pokračuje silnice jako dlouhá táhlá rovina. Po necelém kilometru přijde nenápadná odbočka vpravo na šotolinovou cestu, která nás zavede přímo k místu, kde stálo pueblo Apačů (bod 8b). Kdybychom z hlavní cesty neodbočili, ale pokračovali ještě několik set metrů dále, bude po pravé straně hned vedle silnice stará cesta, na které se natáčely některé jezdecké scény (bod 8c).

 • Poklad na Stříbrném jezeře - už u támhle toho stromu nebudete vědět jak dál!
 • Vinnetou 1. díl - pueblo Apačů
 • Vinnetou 3. díl - pueblo Apačů
 • Old Surehand - setkání Vinnetoua s Old Surehandem a jeho společníky
 • Vinnetou a míšenka Apanači - jezdecké scény banditů, Old Shatterhanda, Apanači s Happym
 • Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti - bičování poručíka Cummingse

U továrny - od puebla se vrátíme k hlavní silnici a pokračujeme asi 1 kilometr až k první křižovatce, na které odbočíme vpravo. Po několika stech metrech přijedeme k dalšímu místu natáčení (bod 8d).

 • Poklad na Stříbrném jezeře - bandité na cestě ke Stříbrnému jezeru
 • Old Surehand - setkání Old Surehanda s Benem O´Brianem
 • Vinnetou a míšenka Apanači - jezdecká scéna banditů

9. Továrna

Od bodu 8d pokračujeme po silnici necelé 2 kilometry, až vyjedeme u opuštěného továrního komplexu (bod 9).

 • Vinnetou 1. díl - část titulků
 • Vinnetou a míšenka Apanači - bandité narazí na koně s mrtvým Pinckym

10. Colorado river

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Po 15 kilometrech podjíždíme dálnici a za chvíli přijde důležitý bod: odbočka vlevo na silnici č. 54 směrem na Obrovac. Po 4 kilometrech projedeme vesnicí Jasenice. Následuje dlouhá táhlá rovina, po chvíli míjíme první křižovatku, pak druhou, od které bude po pravé straně vidět továrna, my však pokračujeme rovně. Dojedeme na poslední křižovatku. Odbočka vlevo vede na Gračac, my zahneme vpravo na Obrovac. Kousek za křižovatkou musíme po levé straně najít místo na zaparkování (P). K našemu místu nevede žádná vyšlapaná cesta, takže musíme jít směrem k řece asi 10 minut. Místo se nachází přímo nad říční zatáčkou (bod 10).

 • Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti - tzv. Colorado river motiv – Shatterhand s Mabel pijí kávu, když v tom je dostihnou vojáci se soudním příkazem

11. Otišina Jurice

Od bodu 10 pokračujeme po silnici č. 27 dolů do Obrovace. Projedeme městem, vystoupáme serpentinami nad něho a stále pokračujeme po silnici č. 27. Po několika kilometrech uvidíme ukazatel na Otišina Jurice a odbočíme vpravo. Odtud už je místo špatně popsatelné, jelikož šotolinových cest je tu několik. Musíme se držet spíše vpravo a orientovat se podle pohoří na horizontu. Orientačním bodem může být již zmíněný tovární komplex na druhé straně řeky, který je z hledaného místa vidět (bod 11).

 • Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti - část titulků; hrob majora Kingsleyho

12. Prezid

Ze Starigradu jedeme po pobřežní silnici č. 8 ve směru na Zadar. Po 15 kilometrech podjíždíme dálnici a za chvíli přijde důležitý bod: odbočka vlevo na silnici č. 54 směrem na Obrovac. Po 4 kilometrech projedeme vesnicí Jasenice. Následuje dlouhá táhlá rovina, po chvíli míjíme první křižovatku, pak druhou, od které bude po pravé straně vidět továrna, my však pokračujeme rovně. Dojedeme na poslední křižovatku, kde odbočíme vlevo na Gračac. Pokračujeme v jízdě po silnici č. 27 ještě několik kilometrů. Důležitým bodem je krátký tunel. V tuto chvíli budeme mít hledané místo nad sebou. Ještě několik set metrů jedeme po hlavní cestě a po pravé straně hledáme odbočku na kamenitou cestu, která je v mírném kopci. Pak pokračujeme až nad tunel, kde zaparkujeme. Odtud již uvidíme Manitouův ukazovák (bod 12).

 • Vinnetou a míšenka Apanači - úvodní titulky; Manitouův ukazovák; zastřelení Maca Hallera; Údolí černých bobrů; Vinnetouova lest s koňmi; smrt Curlyho Billa; Vinnetou, Happy a Shatterhand zneškodní tři bandity 

Použitá literatura:

(Text a fotografie - Jarda Maryška; grafická úprava - Zatinka, vytvořeno 11.1. 2011)