Mayovky na Internetu

Zadar

Pobřežní část kolem Zadaru patří k tomu nejhezčímu, co může Chorvatsko nabídnout. Také některá natáčecí místa v této oblasti se nacházejí přímo u moře. Pro výpravy do těchto míst je nejlepší ubytovat se v některém z přímořských letovisek, jako jsou například Pakoštane či Biograd na Moru.

Satelitní mapa s místy natáčení v oblasti Zadaru

Pro váš lepší komfort jsme se pokusili zaznamenat jednotlivá místa natáčení v oblasti Zadaru do Google mapy. Její používání je velice snadné - pomocí kolečka myši mapu přibližujete nebo oddalujete, přidržením levého tlačítka myši můžete mapu posouvat do stran (k těmto úkonům slouží také navigační panel po levé straně mapy). Berte prosím v úvahu, že jednotlivá místa natáčení jsou v této mapě zaznačena pouze orientačně. » Zobrazit mapu online

1. Pakoštane

Jedeme od Zadaru po Jadranské magistrále ve směru na Šibenik. Po 35 km projíždíme městečkem Pakoštane. Těsně za jeho koncem odbočíme doleva na neasfaltovou cestu. Za chvíli se nám po levé ruce ukáže Vransko jezero. Než sjedeme až dolů k jezeru, kde stála indiánská vesnice, budeme míjet místo z Posledního výstřelu. Musíme se dostat do bodu, odkud uvidíme vlevo Vransko jezero a vpravo moře. Ve filmu se jednalo o dlouhý panoramatický záběr, ve kterém vidíme obě vodní plochy současně (bod 1).

  • Vinnetou 3. díl - část úvodní prologové scény; první polovina titulkové scény
  • Údolí smrti - vesnice Siouxů

2. Drage

Do přímořského letoviska Drage je cesta velmi jednoduchá. Jedeme od Zadaru po Jadranské magistrále směr Šibenik. Po 38 km odbočíme vpravo a sjedeme do městečka. Přímo na břehu moře se tyčí z poloviny zalesněný a z poloviny odtěžený kopec. Náš cíl se nachází na jeho vrcholku (bod 2).

  • Vinnetou 3. díl - Vinnetou předpovídá svou smrt

3. Raštević

Raštević leží osm kilometrů severně od města Benkovac. Jedeme z Benkovace po silnici 56 směr Zadar. Po pěti kilometrech odbočíme doleva na Raštević. Po necelém kilometru bude silnice podjíždět pod dálnicí. Zastavíme u železniční zastávky, která je hned vedle silnice. Místo z filmu Old Surehand je přesně v místě, kde koleje prochází pod dálnicí. Pro Apanači pak filmaři použili místa dvě. V místě železniční zastávky stálo provizorní městečko železničářů Rocky Ground. Samotné městečko Rocky Town bylo postaveno o 300 metrů dál směrem na Benkovac (bod 3).

  • Old Surehand - přepadení vlaku
  • Míšenka Apanači - městečko železničářů Rocky Ground; městečko Rocky Town

4. Crvena Luka

Jedeme ze Zadaru po Jadranské magistrále směr Šibenik. Postupně projíždíme Bibinje, Sukošan, Sveti Petar na Moru, Turanj, Sveti Filip i Jakov a Biograd na Moru. Asi kilometr za Biogradem zahneme podle velkých cedulí vpravo do letoviska Crvena Luka. Z hlavní zátoky v letovisku se dáme podél břehu vpravo. Po 500 metrech dojdeme do zátoky z Posledního výstřelu (bod 4).

  • Vinnetou 3. díl - vesnice Jicarillů
  • Míšenka Apanači - chatrč banditů, kde Happy prozrazuje Jeffa

Do této sekce bude ještě patřit Bokanjac (scéna s drátem). Tu doplníme v létě.

 

Použitá literatura:

(Text a fotografie - Jarda Maryška; grafická úprava - Zatinka, vytvořeno 5.5. 2012)