Mayovky na Internetu

Kara ben Nemsí efendi (1973 a 1975)

Kara Ben Nemsi Effendi

DVD Kara ben Nemsí efendi.Scéna ze seriálu Kara ben Nemsí efendi.Scéna ze seriálu Kara ben Nemsí efendi.Scéna ze seriálu Kara ben Nemsí efendi.DVD Kara ben Nemsí efendi.

Děj seriálu » Herci a filmový štáb » Filmová ukázka

Od katastrofy televizního seriálu Mit Karl May im Orient z roku 1963 nebyl učiněn žádný další pokus přenést na televizní obrazovku Mayova dobrodružná vyprávění. Svou roli sehrál také fakt, že se producenti obávali srovnávání se slavnými mayovkami z počátku 60. let. Teprve roku 1972 vznikl nápad natočit seriál z prostředí Orientu. Napsáním scénáře byl pověřen režisér a nadšený čtenář mayovek Günter Gräwert. Hlavní roli Kary ben Nemsího získal Karl-Michael Vogler, což byla velice dobrá volba. Jeho věrného služebníka Halefa Omara ztělesnil tehdy relativně neznámý herec Heinz Schubert. Ještě nikdy nebyl filmový Halef tolik podobný své knižní předloze. Natáčet se začalo koncem léta 1972 v Bulharsku – nejdříve v Karpatech, potom na pobřeží Černého moře u Varny. Natáčení muselo být několikrát přerušeno, protože obyvatelé vesnice a cikáni, kteří byli angažováni jako komparsisté, se prostě k filmování nedostavili. O dva měsíce později přesídlil dvacetičlenný štáb do Tunisu, kde zažili i písečné bouře. Horko bylo nesnesitelné a herci se obávali také jízdy na velbloudech. Naštěstí dostali dobře přiježděná zvířata a tak těch modřin moc nebylo. Natáčelo se také na okraji Sahary v oázách Nefta a Tozeur, kde vznikly fantastické záběry pouště, které jsou k vidění i v oscarovém snímku Anglický pacient (1996).

Třináctidílný seriál byl vysílán na ZDF od října 1973 v pravidelných týdenních intervalech. Ačkoliv si tvůrci slibovali ohromný úspěch, kritika tisku byla zdrcující. Např. Süddeutsche Zeitung napsaly: "Kara ben Nemsí a hádží Halef Omar jedou za nekonečného tlachání pouští. Že při tom objeví mrtvolu, může divákovi lehce ujít, neboť ten už po prvních pěti minutách u seriálu usíná...". Podobné jízlivé komentáře se objevovaly ve vícero novinách. O to větší bylo pro vedení ZDF překvapení, když po průměrném startu (12 procent) rostla týden co týden sledovanost, až nakonec dosáhla 21 procent. V ZDF mohli být nadmíru spokojení.

Divácký úspěch první série přiměl ZDF k tomu, že pověřila produkční firmu Elan-Film natočením třinácti nových dobrodružství. Bylo samozřejmé, že Karl-Michael Vogler a Heinz Schubert opět převezmou hlavní role. Günter Gräwert musel v co nejkratší době napsat 13 nových scénářů. Původně se mělo natáčet na jihu Jugoslávie, ale vzhledem k vysokým produkčním nákladům se nakonec rozhodli pro jih Španělska. Přesně tam, kde o devět let dříve vznikl film Divokým Kurdistánem, se od června 1974 natáčely nové díly seriálu Kara ben Nemsí efendi. Během natáčení si oba hlavní hrdinové přivodili kuriózní zranění: zatímco Halef si při vášnivé jízdě přivodil housera, Kara ben Nemsí si při nasedání na koně zarazil do žeber pistoli a raněn se poroučel k zemi. Natáčení ve španělské Almérii trvalo okolo 70 dní. Druhá řada seriálu vysílaná od začátku roku 1975 byla podobně jako první kritizována za pomalé tempo a málo dobrodružný děj. Ozývala se však i chvála za věrnost předloze a zřeknutí se brutálních scén. Třetí řada série již nebyla natočena – důvodem byl zřejmě vysoké produkční náklady.

Originální názvy jednotlivých dílů:

1. Staffel (1. řada):
1. díl Der Tote im Wadi Tarfaui
2. díl Der Schwur im Schott
3. díl Mekka
4. díl Die Festung
5. díl Amat el Ghandur
6. díl Die Flucht
7. díl Abu en Nassr
8. díl Barud el Amasat
9. díl Die Falle
10. díl Die Koptscha
11. díl Unter Paschern
12. díl Wieder auf der Spur
13. díl Mübarek
2. Staffel (2. řada):
14. díl Die Entlarvung des Mübarek
15. díl Die Brüder Aladschy
16. díl Das Geheimnis der Schluchthütte
17. díl Knapp am Tod vorbei
18. díl Der Tschakan des Skipetaren
19. díl Der Turm der alten Mutter
20. díl Der Überfall
21. díl Der Tod des Mübarek
22. díl In der Teufelsschlucht
23. díl Die Juwelenhöhle
24. díl Der Vertraute des Schut
25. díl Der Schut
26. díl Rih

Filmová ukázka

Děj seriálu

Kara ben Nemsí a hádží Halef Omar jedou pouští, když tu narazí na mrtvolu muže. Podle prstenu na ruce mrtvého Kara pozná, že se nejedná o Araba, nýbrž o Francouze a tedy křesťana. Kromě toho najdou v písku troje noviny, které poukazují na stejnou zprávu: z vraždy bohatého francouzského kupce je podezřelý arménský kupec stíhaný zatykačem. Poté co mrtvého pohřbí, pokračují v cestě. O něco později natrefí na dva muže, kteří mají u sebe předměty, které patrně nejsou jejich. Kara jim je zabaví a pak muže propustí. Rozhodne se domnělé vrahy sledovat a potom předat soudu. Na konci dlouhé cesty vedoucí přes divoký Kurdistán a roklinami Balkánu narazí na Žuta, vůdce rozvětvené zločinecké bandy.

Filmový štáb

Režie a scénář: Günter Gräwert na motivy románového cyklu Ve stínu Padišáha. Kamera: Horst Schier. Hudba: Martin Böttcher. Stavby a kostýmy: Heinz Eickmeyer. Střih: Michael Laske; Anneliese Artelt (2. série). Zvuk: Winfried Hübner. Produkce: Zweites Deutsches Fernsehen, Mohuč / Elan-Film Gierke & Co, Mnichov. Doba natáčení: srpen – listopad 1972 a červen - srpen 1974. Délka: celkem 26 dílů po 25 minutách.

Herecké obsazení:

Kara ben Nemsí: Karl-Michael Vogler. Hadží Halef Omar: Heinz Schubert. Omar ben Sadek: Will Danin. Mübarek: Hans Epskamp. Mohammed Emin: Richard Lauffen. Hamd el Amasat: Joachim Regelien. Machredž: Ezzine Mugu. Sir David Lindsay: Ferdy Mayne. Zenica: Edwige Pierre. Žut: Eduardo Fajardo a další.

 

Použitá literatura:

  • PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch : Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. Zweite erweiterte Auflage. Bamberg : Karl-May-Verlag, 1999. 544 S. ISBN 3-7802-0153-4.

(Autor článku - Zatinka, aktualizováno dne 10.2. 2010)