Mayovky na Internetu

Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (1990)

DVD Die Spur führt zum Silbersee

Die Spur führt zum Silbersee

Stopa vede ke Stříbrnému jezeru je německý loutkový film na motivy románu Poklad ve Stříbrném jezeře natočený technikou fázové animace (stop-motion). Film vznikl v letech 1985-1989 v tehdejší Německé demokratické republice a do kin šel v lednu 1990, ale v důsledku politických změn zapadl. V Bavorské televizi (BR Fernsehen) se film objevil poprvé v prosinci 1990 jako pětidílná série a v červenci 1991 vcelku. Režisér Günter Rätz chtěl zfilmovat i příběh Duch Llana Estacada, ale po neúspěchu prvního filmu se plánu vzdal. V roce 1991 film vyhrál cenu za nejlepší animovaný film „Goldener Spatz“ (Zlatý vrabec) na 7. festivalu dětského filmu v Geře.

Film se celkem drží předlohy, ale roli Old Firehanda zde převzal Old Shatterhand a je vynecháno několik scén z knižní verze. Na začátku se hledaný zločinec Cornel Brinkley dozví od Hobble Franka a Tetky Drollové o mapě k pokladu ve Stříbrném jezeře. Pokousí se je okrást, ale mapu nezíská. Narazí na ně opět na palubě parníku Dogfish, kde se mu podaří plánek získat. Oba westmani se spojí s Old Shatterhandem a Winnetouem, aby dopadli Cornela a jeho bandu. K prvnímu střetu dojde na železnici, když se bandité pokusí ukrást pokladnu s výplatami železničářů. Zločinci padnou do zajetí, ale podaří se jim uprchnout. Seberou kmeni Utahů koně. Utahové si myslí, že je okradla Shatterhandova skupina. Všechny tři oddíly pokračují ke Stříbrnému jezeru, kde dojde k přestřelce mezi bandity a Utahy. Zločinci se ukryjí v jeskyni, kde naleznou zlatý poklad. Brinkley postřílí své kumpány a sám se objeví se zlatem na ostrůvku uprostřed jezera. Podle pokynu indiána Velkého medvěda Droll a Frank svrhnou obří balvan, který prorazí chodbu pod jezerem, ostrov zmizí a Cornel se utopí.

Filmový štáb:

Režie: Günter Rätz. Scénář: Günter Rätz. Kamera: Rudolf Uebe. Střih: Sibille Rätz. Hudba: Addy Kurth. Produkce: DEFA-Studio für Trickfilme; Helga Kurth. Délka: 84 minut.

Herecké obsazení:

Old Shatterhand: Gert Grasse. Winnetou: Henry Hübchen. Cornel Brinkley: Dieter Wien. Hobble-Frank: Victor Deiß. Tante Droll: Hans-Jürgen Hanisch. Velký medvěd: Klaus Manchen. Šerif: Reinhard Michalke a další.

Použitá literatura:

(Ondřej Majerčík - vytvořeno 20. 10. 2019)

Podělte se s ostatními návštěvníky o svůj názor v diskuzním fóru.