Mayovky na Internetu

Americký dvojitý souboj

Ein amerikanisches Doppelduell (1896), později Ein Blizzard (1897)

Tuto povídku May napsal v prosinci roku 1895 a vyšla poprvé v roce 1896 v Einsiedler Marien-Kalender na rok 1897. Ještě v roce 1897 May příběh začlenil do sbírky Auf fremden Pfaden - provedl drobné opravy, změnil název na Ein Blizzard a zejména předělal první odstavec, aby více odpovídal tomuto vydání. Po smrti Maye zřejmě došlo k dalším stylistickým úpravám a verzi lze asi identifikovat podle toho, že se jeden z padouchů nejmenuje Grinder, nýbrž Grindler.

May příběhem ukazuje, že každý špatný čin je odměněn spravedlivým trestem. V příběhu Old Shatterhand a Vinnetou zapadnou sněhem v pevnosti Niobrara, kde se seznámí se zlatokopy Burningy a dvěma padouchy Grinderem a Slackem. Po oblevě všichni vyrazí dále a padouši zabijí a okradou zlatokopy. Za to a za své rouhání jsou stiženi božím trestem.

Rok
Vazba
Poznámky
1910
Různá dobrodružství - vazba, Hynek, 1910 | Il. Věnceslav Černý.

Alois Hynek - ve svazku Různá dobrodružství jako Blizzard. Ilustrace: Věnceslav Černý. Překlad: J. L. Turnovský.

1933
Hadži Halef Omar - obálka, TaM, 1933 | Il. Zdeněk Burian.

Toužimský a Moravec - ve svazku Hadži Halef Omar jako Blizzard. Ilustrace: Zdeněk Burian, Věnceslav Černý. Překlad: Jiří Freund. Vynechán první odstavec příběhu. V textu je Grindler místo Grindera.

1991
Blizard, Hanácké nakladatelství, 1991

Hanácké nakladatelství - ve svazku Blizard. Ilustrace: Jan Hora.

1992
Blizzard, TaM, 1992 | Il. Alois Křesala.

Toužimský a Moravec - ve svazku Blizzard. Ilustrace: Leoš Moravec, obálka Alois Křesala. Překlad: J. Freund a D. Jam, úprava Mikuláš Moravec. Vynechán první odstavec příběhu. V textu je Grindler místo Grindera.

1994
Ve stínu palem, GABI, 1994 | Il. Adam Glajc.

GABI - ve svazku Ve stínu palem jako Blizzard. Ilustrace: Jan Hora, Adam Glajc. Překlad: J.K. Landa, J. Turnovský, upravil Luděk Ondruška. V textu je Grindler místo Grindera.

2010
Tave-šala, TaM, 2010 | Il. Jaromír Vraštil.

Toužimský a Moravec - ve svazku Tave-šala jako Blizzard. Ilustrace: Jaromír Vraštil. Překlad: O. Flögl, J. Turnovský, M. Moravec. Stejný text jako ve sbírce Blizzard.

Použitá literatura:

(bel, vytvořeno 13. 2. 2011)