Mayovky na Internetu

Červenomodrý Metuzalém

Der Blaurote Methusalem, dříve Kong-Kheou, das Ehrenwort (1888-1889)

Rok
Vazba
Poznámky
1910
První české vydání románu u nakladatele Aloise Synka. | Il. Václav Čutta

Synek - Červenomodrý Methusalem, přel. Karel Eichner, il. Václav Čutta.

1933
Obálka vydání od nakladatelství Toužimský a Moravec. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - Červenomodrý Methusalem, přel. Jiří Freund, il. Zd. Burian.

1969-1970
Vydání v rámci edice Karavana od nakladatelství Albatros. | Il. Zdeněk Burian

Albatros - překl. Milan Korejs, il. Zd. Burian, vyšlo v edici Karavana jako sešity 19-30.

1970
Vydání v rámci řady KOD od nakladatelství Albatros. | Il. Josef Novák

Albatros - překl. Milan Korejs, il. Josef Novák, vyšlo v edici KOD jako 118. svazek této řady. Vyšlo brožovaně a vázaně, pevná vazba je, zdá se, poměrně vzácná.

1994
Červenomodrý Metuzalém ve verzi od nakladatelství Návrat v rámci jeho souborného vydání díla Karla Maye. | Il. Petr Pelikán

Návrat - překl. Jiří Freund, Petr Dorňák, il. Petr Pelikán, 102. svazek souborného vydání díla Karla Maye (jako první vydaný svazek souboru).

2008
Červenomodrý Metuzalém od vydavatelství Václav Vávra. | Il. Milan Fibiger

Václav Vávra - překl. Milan Korejs (od Albatrosu), il. Milan Fibiger, vyšlo v laminované vazbě a v ozdobné vazbě s přebalem.

Podle toho, že již Frick Turnerstick mluví čínsky pomocí koncovek, a že nemá jedno oko, se Červenomodrý Metuzalém odehrává po příběhu V zemi draka.

Gottfried, Metuzalémův přítel, má v Návratu hoboj, v KODu fagot, ale v Návratu pak ve třetí kapitole nakonec May píše, že to je spíše podezřelý fagot (tak i v originálním textu). KOD je zpočátku dosti pokracován, např. je vynechána 3. kapitola Návratu, některé kapitoly u Návratu jsou rozděleny na více v KODu. Podle KODu je Turnerstick Němec (tělem a duší, tvrdí, str. 46), což spíše než Návrat odpovídá originálnímu textu). V Kantonu pijí podle Návratu plzeňské pivo, podle KODu bergedorfský ležák (KOD správně).

KOD více vychvaluje důmyslný systém kontroly: hierarchie úředníků - jeden zodpovídá za část města, další za ulici, další za dům, otec pak za rodinu. Pokud někdo na nižší úrovni něco spáchá, potrestáni jsou i ti na vyšších. (Návrat, str. 202 a KOD, str. 158). Následují zkráceniny v kapitolách 10, 11 KODu, chybí zmínka o Rusech jakožto nepřátelích Číňanů (Návrat, str. 242, správně).

Nevím, zda Návrat začal ke konci zjišťovat, že mu nestačí stránky, text je u Návratu ke konci méně rozvitý, chybí rozhovor Metuzaléma s podprefektem, kap. 14 stručnější, kap. 16 neobsahuje epizodu s rybářem. Působí to na mě, že to Návrat osekal, aby se mu Metuzalém vešel do jednoho svazku (z mayovek od Návratu v luxusním provedení mi Metuzalém přijde zatím nejtlustší).

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Věčný student přezdívaný Červenomodrý Metuzalém a jeho přítel Gottfried doprovázejí mladíka Richarda Steina do Číny za jeho strýcem. Navíc má Metuzalém za úkol najít rodinu čínského přistěhovalce Ye-kin-liho. Veze je loď Fricka Turnersticka.

Hned od příjezdu zažívají různé žertovné příhody, hlavně díky Turnerstickovi. V hotelu se seznamují s Holanďanem nesmírné tloušťky a společně nastupují na džunku. Ukáže se, že je to pirátská loď. S pomocí Liang-ssiho, Číňana z posádky, ze kterého se později vyklube hledaný syn Ye-kin-liho, se dobrodruzi dostanou z nebezpečí a loď předají úřadům.

Pokračují v cestě do vnitrozemí. Ochrání poctivého klenotníka před úklady nepoctivého, při návštěvě chrámu Turnerstick a Holanďan zasednou místo bohům, kteří jsou slavnostně zrovna vraceni. Liang-sse sice zkusí oba nešťastníky vydávat za lámy z Tibetu, ale nakonec skončí trojice ve vězení, odkud je zachrání Metuzalém. V závěru nacházejí zbytek Ye-kin-liovy rodiny a Richardova strýce a vracejí se do Evropy.

Použitá literatura

  • FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha : Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
  • WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
  • MORAVEC, Jaroslav. Pražský případ doktora Maye. 1. vyd. Praha: Toužimský & Moravec, 2006. ISBN 80-7264-080-1.
  • Červenomodrý Metuzalém - Wikipedie, otevřená encyklopedie. [online]. [cit. 16. prosince 2006]. Dostupný z: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cervenomodr%C3%BD_Metuzal%C3%A9m

Obálky: http://www.karelmay.cz/

(Autor článku - Belenor, vytvořeno dne 16. prosince 2006)