Mayovky na Internetu

Duch Llana Estacada (Duch prérie)

Der Geist des Llano estakado (1888)

Rok
Vazba
Poznámky
1889
Vydání Ducha Llana Estacada z roku 1895 s kresbou V. Černého.

J.R. Vilímek - Vilímek vydal Ducha Llana Estacada mnohokrát ve dvou různých překladech a se dvěma různými názvy - Duch Llana estakada (1889 - J. Pekař), Duch prérie (1895 - J. Pekař, 1907 a 1908 - F.X. Andrlík). Některá vydání mají ilustrace V. Černého.

1923
Vazba vydání z roku 1923, vydavatel Vojtěch Šeba, il. V. Černý.

Vojtěch Šeba - překlad F.X. Andrlík, il. V. Černý

1933
Obálka sešitového vydání z roku 1933. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - Upravený překlad F.X.Andrlíka, il. Zd. Burian, vydáno v letech 1933, 1934 a 1941.

1959
Vydání v edici KOD z roku 1959. | Il. Zdeněk Burian

SNDK - 34. svazek edice KOD, přel. V. Kocourek (pod pseudonymem Jiří Bernard), il. Zd. Burian. Nové vydání 1970 v rámci tzv. bílé řady.

1989
Ilustrace Gustava Kruma na obálce vydání z roku 1989 od Olympie. | Il. Gustav Krum

Olympia - il. Gustav Krum, překl. Věra Houbová podle Karl-May-Verlag, Bamberg, 1953, oproti Návratu stručnější text, vyházeny Frankovy projevy, bratři Čmuchálkové jsou nahrazeni Jemmym a Davym. Tu je nutno poznamenat, že nahrazení Čmuchálků odstraňuje nekonzistenci, kterou May zanesl, když nechal Old Shatterhanda bratry znovu poznat na začátku románu V říši stříbrného lva.

1995
Duch Llana Estacada v řadě Mayovek od nakladatelství Návrat z roku 1995. | Il. Libor Balák

Návrat - podle Union, 1890, překlad Xaver Andrlík, adaptace Petr Dorňák.

Román navazuje bez dějové souvislosti na příběh Syn lovce medvědů (tyto dva romány bývají spojovány pod titulem Mezi supy (Unter Geiern, od 1914). Je druhým románem ze série románů psaných Mayem pro mládež. Nejprve vycházel v časopise Der Gute Kamerad (1888) a poté knižně u stuttgartského vydavatelství Union (1890).

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Hobble Frank a Sliding Bob cestují na Helmers Home a cestou se seznamují s mladíkem Bloody Foxem. Na Helmersově farmě potkávají Juggle Freda (Kejklíř Fred) a též podezřelého mormona Tobiase Burtona.

Mezitím jinde bratři Čmuchálkové (Jim a Tim Hoffmannové - [3], str. 65) prozkoumávají bojiště, kde se dva indiáni bránili tlupě bělochů. Jdou po stopě a objevují bělochy v čele s mužem, který se jmenuje Stewart. Pokračují dále a seznamují se s Komančem Železným srdcem (Šiba-bigk), jemuž bělochové zastřelili otce.

Na farmě se později objevuje několik lidí. Nejprve falešný dragoun, ve kterém nalézáme zákeřníka Stewarta. Poté Old Shatterhand v doprovodu Tlustého Jemmyho a Dlouhého Davyho (u Olympie přijede sám). Old Shatterhand dragouna prokoukne. Ten uprchne a Shatterhand s Frankem a Fredem se za ním vydávají a setkávají se s Čmuchálky. Dozvídáme se, že Shatterhand Šiba-bigkova otce Ohnivou hvězdu (Tehua-šove) znal a kouřil s ním dýmku míru.

Zálesáci usuzují, že Stewart a jeho kumpáni chystají nějaký zločin a rozhodnou se zakročit. Pomůžou duchovi Llana Estacada, za kterým se žene několik padouchů. Stewart je mezi nimi a Šiba-bigk jej skolí nožem.

Přesouváme se do jiné části Llana Estacada ke čtyřem mužům. K nim se přidružují mexikáni, kteří je nabádají k cestě přes Llano, že tam jedou taky. Další se objevují lovec medvědů Baumann a jeho syn Martin, Vinnetou a družina Komančů. Mexičani jsou odhaleni jako tyčkaři. Prchají a jsou sledováni.

V poušti je skrytá oáza, kde sídlí černoška Sanna a duch prérie, neboli Bloody Fox, jak zjišťujeme. Chystá se pomoci výpravě, kterou chtějí tyčkaři zničit. Naši hrdinové se sjíždějí v poušti a společně porazí tyčkaře u Bloody Foxovy oázy.

Literatura

[1] FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
[2] WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
[3] MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.

Obálky: http://www.karelmay.cz/

(bel)