Mayovky na Internetu

Hulánova láska

Die Liebe des Ulanen (1883-1885)

Rok
Vazba
Poznámky
1883-1885
 

H. G. Münchmeyer - původní sešitové vydání, vycházející od září 1883 do října 1885, čítající 107 částí [1]. Později román vyšel díky novému vlastníkovi firmy v pěti ilustrovaných svazcích (Die Herren von Königsau, Napoleons letzte Liebe, Der Kapitän der Kaisergarde, Der Spion von Ortry, Durch Kampf zum Sieg)

 
 

Karl-May-Verlag - román vychází ve čtyřech svazcích, poř. čísla 56 - 59 (Der Weg nach Waterloo, Das Geheimnis des Marabut, Der Spion von Ortry, Die Herren von Greifenklau)

1913
Vazba vydání od nakladatele Aloise Hynka. | Il. Věnceslav Černý

Alois Hynek - pět svazků - Válečná pokladna, Otec a syn, V Paříži, Vyzvědač z Ortry, Osvobození a nalezení. Překlad Gustav Narcis Meyerhoffer, ilustrace Věnceslav Černý. Dle počtu svazků lze usuzovat, že překlad vychází z pětidílného německého vydání.

1993
Vazba prvního dílu románu od nakladatelství Klára. | Il. Adam Glajc

Klára - pět svazků s názvy a překladem zřejmě dle Hynka, ilustrace Adam Glajc a Jaromír Suchý. Místy překlepy nebo i zřejmě chybějící věty v rozhovorech. Některé protiněmecké výroky skoro vypadají jako zanesené českými překladateli.

Druhý z Mayových kolportážních románů zařaditelný do tzv. červené knihovny se odehrává v rozsahu cca šedesáti let od konce Napoleonovy vlády až k vládě Napoleona III a německo-frauncouzské válce. Román se zabývá osudy důstojnické rodiny Königsauů, která je stíhána mstou kapitána Richemonta, bratra ženy nejstaršího Königsaua. Děj je plný dobrodružství, odvážných mužů a krásných žen, nechybí děti ztracené svým rodičům. V druhé polovině románu se pak o svěží humor stará postava mohutného malíře Hieronyma Aurelia Schneffkeho. Text je poměrně čtivý - oproti např. plnému textu Cesty za štěstím.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Děj je velmi rozsáhlý a bohatý na postavy a události, takže jen velmi stručně. Důstojník Hugo von Königsau se stane oblíbencem maršála Blüchera. Ve Francii se sblíží s Margot Richemontovou, jejíž nevlastní bratr jim nepřeje. Navíc je vydírán baronem de Reillac, který nabízí zrušení dluhů za ruku Margot. Chtějí Königsaua zabít, ale Blücher nad ním drží ochranou ruku a zalíbí se mu i Margot, tak ji též chrání. Napoleon se vrací z Elby, aby vedl své věrné do boje. Hugo se účastní válečných operací a poštěstí se mu získat informaci o válečném pokladu. Hugo se též střetne s Napoleonem, kterému se zalíbí Margot. Hugo vyslechne Napoleonovy válečné plány. Richemonte se dozví o pokladu a chce jej s Reillacem získat. U pokladu se porvou a Reillac padne. Hugo zvládne poklad ukrýt jinam. V následujícím boji je však vážně raněn a zapomene, kde poklad zakopal.

Hugo a Margot se vezmou a jejich syn Gebhard se stane též důstojníkem. Mladý Gebhard vede vědeckou výpravu do Afriky a zpět vezou různé poklady. Richemonte a jeho adoptivní syn se o tom dozvědí a chtějí nalákat kmen Hassanů k přepadu. Ti se zdráhají. Richemonte tedy přemluví Tuaregy a kromě toho ještě poštve Francouze na Hassany. Těm Richemonte unese dívku Liamu, která se líbí synovi. V Alžíru se navíc Richemonte zmocní baronských dokladů a udělá barona de Sainte-Marie ze svého syna. Gebhard úklad přežije a v Paříži se zakouká do Idy de Rallion a vezmou se. Mají syna a dceru - Richarda a Emu. Gebhard pak vyráží pátrat po ztraceném válečném pokladu, ale je lapen Richemontem a uvězněn. Po tomto skutku se falešný baron de Sainte-Marie zblázní.

Opět uplyne řada let a Richard von Königsau, nyní hulánský rotmistr, vyráží na výzvědy do zámku Ortry, kde nalézá Richemonta jakožto despotického vládce, pomateného barona a krásnou Marion, baronovu nevlastní dceru. Zde postupně odhaluje Richemontovy plány na podporu Napoleona III. Objeví tajné chodby pod zámkem, ukrývající zbraně, munici a zajatce. Jedním ze zajatých je i zmizelý Gebhard. Richemontovy plány jsou zcela zničeny. Sice se mu podaří několikrát uprchnout, ale nakonec u konečně nalezeného pokladu padne. Němci vítězí nad Napoleonem III. a všichni ztracení jsou nalezeni a zamilovaní spojeni.

Poznámky:

[1] Die Liebe des Ulanen

Použitá literatura:

Obálky: http://www.karelmay.cz/

(Autor článku - Belenor, vytvořeno dne 24. 8. 2008)