Mayovky na Internetu

Žut (Ve stínu pádišáha VI)

Der Schut (1888), v roce 1892 dopsán Anhang (Dodatek)

Závěrečný díl cyklu Ve stínu pádišáha.

Rok
Vazba
Poznámky
1900
Šut, Vilímek, 1900 | Il. Josef Ulrich

J.R. Vilímek - cyklus Po stopě zlého činu. Překlad Stanislav Vraný, ilustrace Josef Ulrich.

1931
Šut, TaM, 1931 | Il. Carl Lindeberg

Toužimský a Moravec - překlad Stanislav Vraný, ilustrace Josef Ulrich. Od 3. kapitoly svazku V horách Šar-Daghu. Ve svazku Šut (Návrat k Haddedihnům) je jak Dodatek (zde pojmenován Rih! Rih! Rih!), tak i další tři příběhy Kary ben Nemsího: Parsi, Šeri šir - lev hrdina a Obrácení hadži Halefovo.

Místo feniku para (s. 295), němčina nezahrnuta ve výčtu Halefových jazyků (s. 304).

1973
Žut, Olympia, 1973 | Il. Gustav Krum

Olympia - překlad Tomáš Glückauf, ilustrace Gustav Krum, druhé vydání 1993 (brož.). Začátek odpovídá originálu, na konci zcela chybí Dodatek. Na konci není turecko-arabské znění Halefova dopisu.

1994
Ve stínu palem, GABI, 1994 | Il. Adam Glajc.

GABI - obsahuje Dodatek pod názvem U Haddedihnů. Shodně s TaM má úvod s dopisem od Halefa (konec Žuta, turecko-arabská verze pokrácena) a předmluvu ke čtenářům. Oproti TaM chybí množství cizích slov (anglická, arabská...), jinak text až na modernizaci vesměs odpovídá TaM. Místo Near-Street je oproti TaM v textu Stear-Street.

2001
Obálka třetího svazku románu Na věčnosti. | Il. Josef Pospíchal

Návrat - třetí svazek románu Na věčnosti obsahuje Dodatek pod názvem Ríh, Ríh, Ríh!. Až na úvodní dopisy a předmluvu vesměs odpovídá TaM, akorát modernizováno vč. sjednocení arabštiny s Olympií, zdá se. Stear-Street.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Dodatek

Kara ben Nemsí je opět v Damašku u Jákoba Afaraha, setkává se zde s Davidem Lindsayem a společně cestují k Haddádům, cestou chytí zloděje koní, co se pokoušeli ukrást Ríha.

S Haddády vyrážejí ke hrobu Muhammada Amína, Halef je již na cestě ke křesťanství, Karovi ben Halef je osm let. Ahmad el Gandúr, Muhammadův syn, je šejkem Haddádů, pohádá se s Karou ben Nemsí, dojde ke střetu s Bebbehy, které vede Ahmed Azad, syn zabitého šejka. Ríh je zastřelen. Ahmad el Gandúr se zříká vedení Haddádů a nahrazuje jej Malek, děd Halefovy Hannah.

(Autor článku: Ondřej Majerčík, 7.10.2017)