Mayovky na Internetu

Současná německá nakladatelství vydávající dílo Karla Maye

V Německu se na vydávání mayovek podílelo několik desítek nakladatelství. Rozsáhlou edici se silně přepracovanými texty uvedl na trh v 60. letech Bertelsmann, v 70. letech se na pultech knihkupectví objevilo 74 svazků vydaných firmou Manfred Pawlak. Významné místo mezi současnými nakladateli zaujímají zejména Neues Leben, Edition Stuttgart a Weltbild, jejichž knihy jsou mezi příznivci Karla Maye vyhledávaným sběratelským artiklem.

Nakladatelství Verlag Neues Leben

Jedno z nejvýznamnějších východoněmeckých nakladatelství se sídlem v Berlíně začalo s vydáváním mayovek roku 1983. Prvních třináct svazků vyšlo v tmavozelené kartónové vazbě a jejich texty byly z ideologických důvodů částečně přepracovány. Pozdější laminované svazky (vydávané od počátku 90. let) obsahují nezkrácené texty, modernizován byl pouze pravopis. Každou knihu zdobí barevná viněta malíře Petera Nagengasta, resp. Jörna Henninga (od sv.8). Do roku 2001 se edice, obsahující kromě bestsellerů také kompletní pozdní dílo, původní texty tří kolportážních románů a několik knih s humoreskami a prvotinami, rozrostla na 68 svazků.

Vazba knihy Am Jenseits z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Am Rio de la Plata z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Ardistan und Dschinnistan z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Das Vermachtnis des Inka z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Der Schatz im Silbersee z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Der Schut z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.
Vazba knihy Der schwarze Mustang z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Der Sohn des Bärenjägers z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Durchs wilde Kurdistan z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Im Lande des Mahdi  z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Im Reiche des Silbernen Löwen z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.Vazba knihy Satan und Ischariot z nakladatelství Neues Leben. | Il. Jörn Henning.

Nakladatelství Weltbild Verlag

V katolickém nakladatelství se sídlem v Augsburgu vycházely mayovky ve dvou edicích: první z nich - "Weltbild Sammler-Edition" - obsahovala kolportážní romány a některé prvotiny s lehce přepracovanými texty, druhá - "Karl May Klassiker in Illustrierten Ausgaben" - se pyšnila originálními texty převzatými z Fehsenfeldovy třiatřicetisvazkové edice "Karl May's gesammelte Reiseerzählungen" a rovněž původními texty tzv. románů pro mládež. Všechny knihy doplněné rozsáhlými předmluvami a ilustracemi českých malířů Věnceslava Černého a Josefa Ulricha vyšly v nádherné jednotné úpravě s barevným obrázkem na modrých deskách.

Vazba knihy Das Vermachtnis des Inka z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Der Geist der Llano Estakata z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Der Ölprinz z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Der Schut z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Durch die Wüste z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Kong-kheou, das Ehrenwort z nakladatelství Weltbild Verlag.
Vazba knihy Old Surehand z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Orangen und Datteln z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Satan und Ischariot z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba třetího dílu Winnetou z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy Winnetou z nakladatelství Weltbild Verlag.Vazba knihy In den Cordilleren z nakladatelství Weltbild Verlag.

Nakladatelství Edition Stuttgart

Knihy zařazené do edice "Karl May's Illustrierte Werke" vyšly v letech 1992-96 zásluhou pánů Heinricha Pletichy a Siegfrieda Augustina. Tito znalci života a díla Karla Maye sepsali ke každé knize doslov a do příloh zařadili různé kratší Mayovy texty (básně, fragmenty). Svazky obsahující původní nezkrácené texty vyšly vázané v tmavomodrém plátně. Hřbet zdobí zlatá ornamentální výzdoba. Milým překvapením je využití ilustrací českých malířů Josefa Ulricha, Věnceslava Černého, Karla Šimůnka aj.

Vazba knihy Der Schut z nakladatelství Edition Stuttgart.Hřbety knih z nakladatelství Edition Stuttgart.Vazba knihy Old Surehand z nakladatelství Edition Stuttgart.

Historicko-kritické vydání Hermanna Wiedenrotha

Od roku 1987 vydává Hermann Wiedenroth edici zvanou "Historisch-kritische Ausgabe" (Historicko-kritické vydání), jejímž cílem je zpřístupnit nejširší veřejnosti všechny Mayovy originální texty (nejen kolportážní romány a příběhy pro mládež, nýbrž také prvotiny, pozdní dílo, autobiografické spisy, dopisy a jiné materiály). Každé dílo je doplněno edičním dodatkem, který osvětluje původ a vznik textu. Edice vycházela nejprve v nakladatelství Franz Greno, po roce 1990 pokračovala ve vydávání firma Haffmans Verlag. V letech 1999-2007 vydával svazky Hermann Wiedenroth ve vlastním podniku Bücherhaus Bargfeld, od roku 2008 vychází edice ve spolupráci s Karl-May-Verlag a společností Karl-May-Gesellschaft.

Vazba knihy Waldröschen z nakladatelství Bücherhaus Bargfeld.Vazba knihy Weihnacht z nakladatelství Franz Greno.Vazba knihy Das Vermächtnis des Inka z nakladatelství Haffmans Verlag.Vazba knihy Winnetou z nakladatelství Haffmans Verlag.Vazba knihy Scepter und Hammer z nakladatelství Haffmans Verlag.Vazba knihy Der schwarze Mustang z nakladatelství Karl-May-Verlag.

 

Použitá literatura:

  • Edition Karl Mays Werke [online]. [cit. 15.02. 2008]. Dostupný z: http://www.karl-may-stiftung.de/edition/index.html.
  • KROUPOVÁ, Michaela. Karl May : jeho život a dílo. Vedoucí bakalářské práce Mgr. Barbora Koneszová. Opava, 2008. 76 s. , 15 s. příl. Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav bohemistiky a knihovnictví.
  • Reihe "Karl May im Verlag Neues Leben" [online]. [cit. 16.8. 2008]. Dostupný z: http://141.30.89.80/~thomas/maybuecher/reihendetails.php?_id=4.
  • Reihe "KARL MAY'S ILLUSTRIERTE WERKE" [online]. [cit. 16.8. 2008]. Dostupný z: http://141.30.89.80/~thomas/maybuecher/reihendetails.php?_id=17.
  • Reihe "KARL MAYS WERKE · HISTORISCH-KRITISCHE AUSGABE" [online]. [cit. 16.8. 2008]. Dostupný z: http://141.30.89.80/~thomas/maybuecher/reihendetails.php?_id=8.
  • Verlag "Weltbild Verlag Augsburg" [online]. [cit. 16.8. 2008]. Dostupný z: http://141.30.89.80/~thomas/maybuecher/verlagdetails.php?_id=5.

(Autor článku - Zatinka, vytvořeno dne 16.8. 2008)