Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Barak el Kásí el Kenademi - postava z románu Karavana otroků. Přezdívaný Sejjád afjál, v německém originále El Sejad Ifjal, což znamenalo Lovec slonů. Arab, emír z Kenademu, pokrevní bratr Abú ed Dabbúha. "Jeho kůže byla sice od slunce hodně opálená, ale zústávala přece jen jasnější, než černošská. Rysy jeho tváře připomínaly původ právě tak arabský jako černošský. Muž nevynikal vysokou postavou, měl však široká ramena a celá stavba jeho těla poukazovala na značnou sílu. Na sobě měl lehký háik, jehož kapuce chránila hlavu, kterou zakrývala až do čela. Na nohou měl sandály a v ruce držel těžkou dvouhlavňovou ručnici těžkého kalibru (...). Šedý dlouhý plnovous visel mužovi až po pás. Jeho tvář byla silně vpadlá, svědčíc zřejmě o vnitřním žalu a neobyčejném strádání a nouzi. Pohled jeho tmavých velkých očí byl však ohnivý a nezvykle ostrý, pronikavý." ([1] s. 201) Dříve byl nejbohatším a nejvznešenějším mužem svého kmene, přísným otrokářem, vůdcem bojovníků a nejvyšším v radě moudrých. Jednoho dne odsoudil k smrti Abd el Móta, protože zotročil syna pravověrného muslima a vyříznul mu jazyk. Abd el Mótovi se však podařilo uprchnout a z pomsty unesl emírova malého syna Mesúfa. Po této události daroval Barak všem svým otrokům svobodu, své stany a stáda svěřil bratrovi a vydal se hledat syna. Mnoho let se potuloval súdánským krajem a živil se pouze lovem. Pak se seznámil s Josefem Schwarzem, jehož doprovázel do Ombuly, aby tamější obyvatele varovali před přepadením otrokáři. Schwarzovi se svěřil se svým trápením, načež se dozvěděl, že Němec jeho syna zná a brzy se spolu setkají. Poté Lovec slonů a Josef padli nakrátko do zajetí Abd el Móta. Po vysvobození se emír setkal se svým synem Mesúfem a společně se vydali k domovu. Vzali s sebou také otrokáře Abd el Móta, který v Kenademu zemřel za nejasných okolností.

Příběhy: Karavana otroků

Baumann - postava z románů Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada. Německý lovec medvědů, nazývaný Mato-poka. Otec Martina Baumanna, přítel Hobble Franka. Jeho ženu a tříletou dceru sežral medvěd grizzly. V příběhu Syn lovce medvědů doprovázel skupinu brusičů polodrahokamů do Yellowstonu a byl při tom zajat Siouxy. Osvobodila ho skupina zálesáků v čele s Old Shatterhandem a Vinnetouem. V příběhu Duch Llana Estacada je popisován jako muž s plnovousem a širokými rameny. Vystupuje zde jako zkušený zálesák, avšak spíše jako pasivní hrdina, nezasahující výrazněji do děje. Je tu zmínka, že byl před časem okraden Wellerem.

Příběhy: Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada

Baumann, Martin - postava z románů Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada. Syn lovce medvědů Baumanna. Jeho matku a tříletou sestru sežral medvěd grizzly. "Byl mladičký, asi šestnáctiletý, ale jeho statné tělo odpovídalo věku mnohem vyššímu. Světlá pleť, ryšavé vlasy a modrošedé oči svědčily o jeho anglosaském původu. Oblečen byl do šatů z modrého plátna. U pasu mu visel nůž s krásnou rukojetí a v ruce držel těžkou, dvouhlavňovou pušku."[2] V příběhu Syn lovce medvědů putoval spolu s Hobble Frankem, Jemmym, Davym, Vokadehem, Bobem, Old Shatterhandem a Vinnetouem do Yellowstonu, aby zachránil svého otce, zajatého Siouxy. Odvážně skolil grizzlyho. Díky svévolnému jednání byl rovněž zajat. Po osvobození bojoval s náčelníkem Těžkým mokasínem, který během souboje ztratil rovnováhu a zřítil se do bahnité propasti.

Příběhy: Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada

Ben New Moon - postava z románu Duch Llana Estacada. "Byl zavalitý, širokých ramen, měl neobyčejně veliké a široké ruce a rovněž široký obličej s velkýma, odstávajícíma ušima. Kdo by na něho jen krátce a zběžně pohleděl, mohl jej snadno považovat za černocha, protože jeho tvář byla černá, nebo lépe řečeno modročerná, ale jen k očím. Měl také klobouk stažený hluboko do čela; jakmile jej však posunul do týla, bylo vidět, že barva pleti až ke kořeni nosu je bílá. Patrně byla jeho tvář spálena explodujícím střelným prachem. Přes toto znetvoření rysů neměla jeho tvář odporný výraz. Kdo by jej pozoroval důkladněji, jistě by došel k přesvědčení, že má před sebou dobráka." ([3] s. 163). Zranění mu kdysi způsobil Stealing Fox, aby ho mohl oloupit. Spolu s Falserem, Blountem a Porterem se chtěl vydat přes Llano Estacado. Jejich průvodci měli být původně zrádní bratři Cortejové, ale Vinnetou včas zloduchy odhalil. Poté se Ben New Moon a jeho přátelé připojili k Vinnetouovi a bojovali proti Supům.

Příběhy: Duch Llana Estacada

Beng-did, náčelník Nuerů - postava z románu Karavana otroků. Zpočátku spojenec otrokáře Abú el Móta. Po prohrané bitvě na Nilu, z níž Abú el Mót společně s Homry zrádně utekl, se spojil s Emilem Schwarzem a účastnil se pronásledování otrokářů. "Jeho oblek měl jen tři části: jakési plavecké spodky sahající od břicha až ke kolenům, z kožichu nějakého pardála, který mu splýval z ramenou a z vysokého kuželovitého klobouku, od vrcholu až k hlavě pošitého malými lasturkami kauri a skleněnými perlami. Tvář tohoto muže měla úplně černou pleť." ([4] s. 9). "Chlapík byl dobře urostlý, ale byl trochu slabý přes hruď, jako všechny africké kmeny, které bydlí v povodních nížinách a bažinatých krajinách, ve kterých bují zimnice a malárie. Na čele měl tři podélné jizvy, které se chlapcům nařezávají rodiči v nejútlejším věku a považují se za okrasu. V dolní čelisti neměl řezáky, jak je u Nuerů zvykem a je těžké pochopit, proč se vlastně dětem vylamují. Jejich řeč nabývá tímto nedostatkem zubů zvláštní výslovnosti, která se dá těžko napodobit." ([4] s. 104).

Příběhy: Karavana otroků

Lovec slonů - viz Barak el Kásí el Kenademi

[1] May, Karel. Karavana otroků I. Brno: Návrat, 1996.
[2] May, Karel. Syn lovce medvědů. Praha: Toužimský a Moravec, 1995.
[3] May, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995.
[4] May, Karel. Karavana otroků II. Brno: Návrat, 1996.