Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Černý bobr - postava z románu Satan a Jidáš. V německém originále Schwarzer Biber. Silný bojovník z kmene Yumů, zdatný plavec. Byl vybrán jako soupeř proti mladému Mimbreňovi Yuma-tsilovi, ale byl poražen a zabit.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Černý jelen - viz Tokvi-tey

Příběhy: Syn lovce medvědů

Čmuchálkové - postavy z románů Duch Llana Estacada a V říši stříbrného lva. Bratři německého původu, vlastním jménem Jim a Tim Hofmann, proslulí zálesáci a mistři ve čtení stop. Byli to muži dlouhé, vyzáblé postavy a vypadali, jako by již celé týdny strádali hladem. Až na jizvu ve tváři Jima si byli neobyčejně podobní a nosili stejné oblečení. "Oděni byli do pohodlných, tmavě šedých vlněných košil a rovněž takových spodků, dále na nich byly nápadné silné šněrovací boty, plstěné klobouky se širokou střechou a měli těžké a široké rohožky jako pláště zavěšené na ramenou. Kožené opasky byly potaženy chřestýší kůží a za nimi trčely obvyklé zbraně a některé potřebné věci, které nosívá zálesák. (...) Bohužel nebyla oběma mužům přílišná mužná krása údělem, což bylo nutné přičíst okolnosti, že byla vyčnívající část jejich obličeje neobyčejně vyvinuta. Měli nosy, ale jaké nosy! Bylo možné klidně odpřísáhnout, že na celé zemi není možné najít podobná čichadla. Nejen velikost, ale i tvar byl neobyčejný, právě jako barva." ([1] s. 59) Oběma bylo kolem padesáti let, byli vždy pečlivě oholeni a jejich jasné, bystré oči hleděly dobrácky a přívětivě do světa. Jezdili na dobře vypadajících mezcích jménem Molly a Polly. Společně s Šiba-bigkem se připojili k Old Shatterhandovi a bojovali proti Supům. V románu V říši stříbrného lva byli jednoznačně označeni jako dvojčata: Jim byl o pět minut starší než Tim. Na začátku románu se setkávají s Old Shatterhandem a tady May udělal chybu, protože je nechal znovu seznámit. Čmuchálkové zde nevystupují jako zkušení zálesáci, naopak přivedou Old Shatterhanda do potíží.

Příběhy: V říši stříbrného lva I-IV, Duch Llana Estacada
[1] May, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995.