Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Hobble Frank - postava z románů Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Poklad ve Stříbrném jezeře, Petrolejový princ a Černý mustang. Vlastním jménem Heliogabalus Morfeus Edward Franke, v německém originále Heliogabalus Morpheus Edeward Franke. V některých českých vydáních překládán jako Kulhavý Frank. Slavný zálesák kulhající na levou nohu, bratranec Tetky Drollové. Narodil se v Sasku mezi Pirnou a Míšní. V Moritzburgu byl mysliveckým příručím. Ve vlasti se pohádal tak, že byl obžalován z rušení veřejného pořádku a z ublížení na těle. Po propuštění z vězení se vydal do Ameriky, kde se v době zlaté horečky seznámil s Baumannem a jeho synem Martinem, s nimiž provozoval obchod. Kulhat začal následkem střely, kterou po něm vypálil zlodějský Sioux, ukradnuvší předtím jednu z pušek v Baumannově srubu. "Byl to malý, vyzáblý mužík s obličejem zarostlým hustým, černým plnovousem. Byl oblečen do kožených kalhot a indiánských mokasínů a k tomu měl tmavomodrý frak s leskle vyleštěnými mosaznými knoflíky. Ten podivuhodný kus obleku pocházel z osmnáctého století, kdy se ještě používala látka, která snad vydrží věčně. Frak byl sice nepředstavitelně odřený a sešlý, ale nebyla na něm ani jediná dírka. Na hlavě muže trůnil veliký amazonský klobouk s velikým, žlutým pštrosím perem. Ten krásný klobouk asi dříve nosila nějaká bohatá dáma a rozmary osudu ho zavály až na daleký Západ. Nynější majitel ocenil výhodu široké střechy, která výborně chránila proti slunci i dešti, a tak si klobouk nechal bez ohledu na to, že to není zrovna pánská součást oblečení." ([1] s. 34) V románu Syn lovce medvědů se kromě Tlustého Jemmyho a Dlouhého Davyho seznámil také s Old Shatterhandem a Vinnetouem, s nimiž zachránil Baumanna před smrtí u mučednického kůlu. Hobble Frank se neustále vychloubal svými znalostmi nabytými při hraní karet s učitelem, často si pletl významy latinských slov a občas vyvíjel podivné teorie, což vedlo k posměškům od jeho okolí, zejména od Tlustého Jemmyho. V příběhu Duch Llana Estacada se zúčastnil honu na tyčkaře. V románu Poklad ve Stříbrném jezeře putoval spolu s Davym, Jemmym a Old Shatterhandem ke Stříbrnému jezeru, byli však přepadeni mstícími se Utahy. Každý ze čtveřice dostal možnost vybojovat si svůj život - Hobble Frank porazil díky lsti nejrychlejšího utažského bojovníka. Na cestě se setkal se svým bratrancem Tetkou Drollovou, s nímž se později účastnil osvobození Old Firehandových přátel, kteří padli do zajetí Utahů. Zato mu lord Castlepool daroval jednu ze svých nejcennějších zbraní. Frank získal dostatek finančních prostředků a začal budovat na Labi vilu Medvědí sádlo (Bärenfett). V Německu ovšem nezůstal natrvalo a objevil se ještě v příbězích Petrolejový princ a Černý mustang. Nakonec se usadil na Labi a do Ameriky se již nevrátil.

Příběhy: Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Poklad ve Stříbrném jezeře, Petrolejový princ, Černý mustang

Hong-peh-te-keh - postava z románu Syn lovce medvědů. Náčelník Siouxů-Oglalů, v překladu Těžký Mokasín (Schwerer Mokassin). Své jméno dostal proto, že měl velkou nohu a zanechával po sobě větší stopy, než ostatní. Byl přísný a tvrdohlavý. Všichni uznávali, že přinesl kmeni mnoho dobrého, ale jeho pýcha a neústupnost mu také velmi často uškodily. Byl bezcitný, krutý a divoký. Zajal lovce medvědů Baumanna a těžce zranil upsarockého medicinmana Kanteh-pehtu. Během souboje s Martinem Baumannem v Yellowstonu ztratil rovnováhu a zřítil se ze skály do žhavé bahnité propasti.

Příběhy: Syn lovce medvědů

Hunter - postava z románu Satan a Jidáš. Otec Smalla Huntera, strýc Marthy a Franze Vogela. Byl rodákem z Německa, jako chudý ševcovský tovaryš se přeplavil do Ameriky. Původní jméno Jäger zaměnil s anglickým Hunter a vydával se za čistokrevného Yankeea. Z věna své ženy si pořídil obchod v New Yorku. Za války mezi severními a jižními státy zásoboval severní armádu obuví a oděvy a přitom zbohatl. Byl velmi lakomý, ale syna velmi miloval a finančně ho podporoval. Po své smrti zanechal obrovské dědictví.

Hunter, Small - postava z románu Satan a Jidáš. Protože měl na nohou dvanáct prstů, byl valad Ajáry nazýván Abú tnaš sábi, v německém originále Abu tnasch Ssabi, což znamenalo Otec dvanácti prstů (Vater der zwölf Zehen). Syn amerického milionáře, po jehož smrti měl získat obrovské dědictví. Byl mu náramně podobný Jonathan Melton, který se vetřel do jeho přízně a doprovázel ho na cestě po Orientu. V Tunisu se Jonathan setkal se svým otcem Thomasem, který pravého Smalla Huntera zavraždil, aby po něm shrábli dědictví.

[1] May, Karel. Syn lovce medvědů. Praha: Toužimský a Moravec, 1995.