Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Ibn ak Vafá - postava z románu Karavana otroků. V německém originále Ben Wafa, což znamená Syn věrnosti (Sohn der Treue), vlastním jménem Nubah. Syn krále Ňamňamů, přítel Mesúfa. "Neměl snad ani šestnáct roků a nebyl téměř vůbec oblečen. Barva jeho pokožky byla zemitě hnědá. (...) Byl vysoké, skoro hřmotné postavy a velice svalnatý. Zvláště jeho nohy byly vyvinuty daleko víc, než bývá u černochů běžné. Rysy jeho tváře připomínaly spíše areitský typ. Rty měl sice odulé, ústa však byla malá a nos nikoliv ploský, spíše rovný a u kořene zúžený. Jeho oči byly široce rozevřeny, mandlovitě seříznuty a dost daleko od sebe postavené. Dodávaly plné, okrouhlé tváři těžko vylíčitelný výraz bojové odhodlanosti a přímosti, vzbuzující důvěru. (...) Zcela zvláštně, nikoliv neladně, byly sčesány chlapcovy husté kadeře. Byly sice vlnité, ale dosti dlouhé a zapleteny byly do tenkých, vedle sebe a do sebe splývajících copů, tvořících na hlavě hustou korunku, ve které trčelo několik pestrých per. Okolo čela těsně při kadeřích byla připevněna ozdoba, která se skládala z navrtaných psích a hyeních špičáků, provlečených šňůrou a hustě vedle sebe nakladených." ([1] s. 113-114). Přes své mládí byl Syn věrnosti statečným bojovníkem a své mužstvo již mnohokrát vedl do válek. Doprovázel Emila Schwarze na cestě za zajatým Josefem Schwarzem. S přítelem Mesúfem se účastnil lovu slonů.

Příběhy: Karavana otroků
[1] May, Karel. Karavana otroků I. Brno: Návrat, 1996.