Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Jeffers - postava z románu Satan a Jidáš. Obchodník a překupník starých klenotů a hodinek v New Orleans. Zpočátku spojenec Harryho Meltona, kterému poskytl podnájem ve svém domě, později informátor Old Shatterhanda.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Juggle Fred - postava z románu Duch Llana Estacada. Znamenitý scout původem z Německa, který při vhodné příležitosti rád bavil společnost svým kejklířským uměním - odtud také jeho jméno, které v překladu znamená Kejklíř Fred. "Byl osobností, která byla nápadná i na Divokém západě. První, co na sebe upoutalo pozornost, byl veliký hrb, který znešvařoval jeho postavu, jinak dobře urostlou. Byl to muž prostřední výšky a velmi statný, neměl krátký trup, úzkou hruď a dlouhé paže, jako jiní hrbatí lidé. Jeho okrouhlá, plná, čistě oholená tvář byla do temna osmahlá, ale na levé straně značně rozdrásaná, jakoby po strašlivé ráně, která byla před časem neuměle zacelena. A kupodivu, jeho oči byly naprosto rozdílné barvy, levé svítilo nejkrásnější modří oblohy, kdežto pravé oko bylo černé jako uhel. Na svých nohou měl obuty vysoké boty z bizoní kůže s mexickými ostruhami, opatřenými velikými kolečky; oděn byl do černých kožených spodků, rovněž taková byla vesta a kabát měl ze silného modrého sukna. Kolem boků měl široký kožený opasek, který mimo střelivo a revolver s velikým průměrem skrýval různé drobnosti, které zálesák nutně potřebuje. Hluboko do čela, tak, že je nebylo vůbec vidět, seděla zánovní bobří čepice, z níž splýval ohon téhož zvířete lovci po zádech. Kdyby nebyl příchozí hrbatý, byla by jeho postava vzorem statného muže." ([1] s. 33-34) Dříve studoval na gymnáziu, poté se odebral na akademii a učil se malovat. Malování ho však po čase omrzelo a tak se stal krasojezdcem. Na Divokém západě působil jako zvěd a průvodce přes Llano Estacado. Zachránil život Ben New Moonovi, když ho těžce zranil a oloupil Tobias Burton. Fred se připojil k Old Shatterhandovi a bojoval proti Supům. Jeho přítomnost však děj románu výrazně neovlivňuje, postava je spíše myšlena jako protiklad k Hobble Frankovi. V románu je zmínka, že se na Západě pokouší bezúspěšně rozluštit jakousi záhadu.

Příběhy: Duch Llana Estacada

Juriskonsulto - postava z románu Satan a Jidáš. Nejvyšší úředník okresu, působící v Ures. Nekonečně dlouhý a strašlivě hubený chlap rozespalé tváře. Nestydatý, zbabělý, nevděčný a nafoukaný. Podpantoflák.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Juriskonsultova žena - postava z románu Satan a Jidáš. Mladá dáma, nepříliš upravená a čistotná. Domýšlivá a hamižná, svého manžela držela pod pantoflem. Zatímco k Old Shatterhandovi se chovala velmi nezdvořile, z Vinnetoua byla naprosto unešená.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III
[1] May, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995.