Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Velad en Nari - postava z románu Satan a Jidáš. V německém originále Welad en Nari. Šejk valad Ajúnů, nepřítel Kary ben Nemsího. Vydával se za šejka Mejdžeriů, kmene spřáteleného s valad Ajáry. Vlákal Karu ben Nemsího, Vinnetoua a Bothwella do pasti (jeskyně zavalené balvanem), když tito pronásledovali Thomase Meltona a jeho syna Jonathana.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Velká huba - viz Vete-ya

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Vete-ya - postava z románu Satan a Jidáš. V překladu Velká huba (Grosser Mund). Náčelník Yumů, spojenec Harryho Meltona. Byl zbabělý, nezvladatelný, lstivý. Až do posledního okamžiku byl zarytým nepřítelem Old Shatterhanda, který mu prostřelil pravou ruku, když se pokusil zastřelit dva mimbreňské mládence a jejich sestru.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Vogel - postava z románu Satan a Jidáš. Nadaný violoncellista, dříve punčochář. Otec Marthy Vogelové, Franze Vogela a dalších dvou dětí. Jeho rodina žila velice chudobně, ale vždy spořádaně. Martha a Franz byli rovněž skvělí hudebníci a starému Vogelovi stouplo umělecké nadání dětí příliš do hlavy. Opustil svou vesnici, přestěhoval se do Drážďan a žil zde rozmařilým způsobem. Po svatbě Marthy s Konradem Wernerem odcestoval do San Francisca, kde žil jako milionář.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Vogel, Franz - postava z románu Satan a Jidáš. Nazývaný také Pajaro. Syn starého Vogela, bratr Marthy Vogelové, synovec starého Huntera. Vynikající houslista, chtěl se stát koncertním mistrem. Po svatbě své sestry Marthy s Konradem Wernerem pobýval nějaký čas u nich v San Franciscu, ale když Werner zbankrotoval, rozhodl se vyhledat Old Shatterhanda a požádat ho o pomoc. Spolu s Marthou zdědil obrovské jmění po starém Hunterovi a doprovázel Old Shatterhanda, Vinnetoua a Bothwella na honbě za Jonathanem Meltonem. Později založil s Marthou Domov opuštěných a podporoval nadané děti z chudých rodin.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Vogelová, Martha - postava z románu Satan a Jidáš. Dcera starého Vogela, sestra Franze Vogela a neteř starého Huntera. Manželka petrolejového prince a opilce Konrada Wernera. Velice krásná a nadaná mladá zpěvačka, vyrůstající v chudých poměrech. V původním rukopise příběhu Krüger bej (později 2. díl Satana a Jidáše) byla kapitola nazvaná In der Heimat (do knižního vydání nezařazena). V ní Karel May píše, že Martha doprovázela svého bratra Franze do Drážďan, kde mohl díky přímluvě Maye a štědrosti několika zámožných přátel hudby pokračovat ve studiu. Martha bydlela u kapelníka, kde zároveň pomáhala v domácnosti. Mnozí návštěvníci jí činili nabídky k sňatku, což jí bylo velice nepříjemné. Nechala se zaměstnat v nakladatelství, kde May pracoval jako redaktor a zároveň pečovala o Mayův byt. Když se spisovatel chystal na novou zahraniční cestu, políbila ho. Ani Mayovi nebyla Martha lhostejná. Kapelník mezitím rozpoznal dívčino pěvecké nadání a zajistil jí studium. Pod pseudonymem Janka Szilagyi slavila ohromný úspěch na koncertě, jehož se zúčastnil také May s milionářem Konrádem Wernerem. Zbohatlík si všiml, že se May do Marty zamiloval a dělal si z toho legraci. May se urazil a Werner se začal Martě dvořit. Požádal ji o ruku a ta, zklamaná Mayovou nerozhodností, s nabídkou k sňatku souhlasila. V knižním vydání Satana a Jidáše se odstěhovala se svým novomanželem do Ameriky. Poté, co Werner zbankrotoval a opustil rodinu, začala koncertovat se svým bratrem Franzem. Po smrti starého Huntera zdědila s Franzem milionové dědictví, které však bylo vyplaceno podvodníkovi Jonathanu Meltonovi. Spolu s advokátem Murphym byla zajata Mogollony a uvězněna ve starém dostavníku. Po dopadení zločinců a návratu domů založila Domov opuštěných a podporovala nadané děti z chudých rodin.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Vokadeh - postava z románu Syn lovce medvědů. V německém originále Wokadeh, což znamená Bílý bizon (Weisser Büffel), v některých českých vydáních psán jako Vohkadeh. Indián z kmene Mandanů, jako jeden z mála přežil vyhlazení svého kmene, následně byl přijat mezi Dakoty. "Byl ještě mladý, bylo mu asi osmnáct let. Jeho tmavé, dlouhé vlasy nebyly upraveny do žádného účesu, který by naznačoval, ke kterému kmeni patří. Obličej také neměl pomalovaný, dokonce ani temeno jeho hlavy nebylo zabarveno okrem nebo rumělkou. Na sobě měl lehkou koženou košili a kalhoty z jelenice. Na švech visely třásně, ale nebyly mezi nimi žádné lidské vlasy. To znamenalo, že mladík ještě nezabil ani jediného nepřítele. Mokasíny měl ozdobené dikobrazími ostny. Za rudým kusem látky, který mu sloužil jako opasek, neměl žádné zbraně. (...) Na sedle koně visel toulec, potažený chřestýší kůží a luk, vyrobený z roku horského berana. Ten luk měl sám o sobě cenu dvou nebo tří mustangů." ([1] s. 27) Pod koženou kazajkou nosil tři červeně zbarvená orlí pera, protože ulovil vzácného bílého bizona. Na cestě za Martinem Baumannem, kterému měl předat zprávu o zajetí lovce medvědů Baumanna, byl přepaden Walkerem a jeho bandou, ale Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy ho vysvobodili. Spolu s nimi, Martinem Baumannem, Hobble Frankem, později i Vinnetouem a Old Shatterhandem, putoval za záchranou lovce medvědů. Vokadeh byl zajat Siouxy a jako zrádce odsouzen k smrti, ale Old Shatterhand ho vysvobodil.

Příběhy: Syn lovce medvědů
[1] May, Karel. Syn lovce medvědů. Praha: Toužimský a Moravec, 1995.