Mayovky na Internetu

Hrdinové knih

» Koně v díle Karla Maye - Ilči, Hatátitlá, Ríh a Syrr

Old Shatterhand v podání malíře Zdeňka Buriana
Olbřímí suma Mayových prací obsahuje bezpočet kladných a záporných hrdinů. Nejtypičtějšími postavami byli pochopitelně muži stateční, přímí a čestní, leč též omylní a napravující se. Jen si promítněte těch Oldů: Shatterhand, Firehand a Surehand jsou asi ti nejznámější, ale není třeba zapomínat ani na Old Deatha, Old Cursing-Drye nebo Old Wabblea. Dosti tradiční vlastností těchto Oldů i dalších hrdinů je jejich němectví: teutonského původu byli nesporně Old Shatterhand, Old Firehand, Tlustý Jemmy, Hobble Frank, Tetička Drollová, Bloody Fox, Sam Hawkens či Old Death. Přidáte-li v každém románu hned několik dalších postav, od westmanů Dlouhého Davyho, obou medvědobijců Baumannů, Parkera a Stonea, přes indiány Vohkadeha a Šiso, je to kumpačka pestrá a dobrodružství přitahující.

Mnohé postavy do mayovek nakukují z mnohem starších knížek (Ferryho Zálesák). Zásadní význam má povídka Die Both Shatters. Tam se sice mustang ještě jmenuje Swallow, ale už je to dárek od Vinnetoua. Postupně přibývají další znaky. Apačský vraník Hatátitlá i arabský kůň Ríh, výzbroj postupně opouští tomahawk, ale objevuje se medvědobijka. Karel/Old/Kara je úžasný sportsmen, pro kterého je běh, plavání, šplh, jízda na koni, zápas, střelba, box, hod tomahavkem nebo boj nožem jen laškovnou záminkou k předvedení síly, vůle a mrštnosti. Je to abstinent (nepočítáme-li ovšem pivo) a kuřák, který s lehkostí zvládá prakticky všechno. Má při sobě dvě pušky, revolver, nůž, laso, dalekohled a řadu dalších drobností.

Vinnetou v podání malíře Josefa Ulricha
Vcelku jasné se to jeví s Vinnetouem. Karel May nám o něm totiž prozradil také téměř kompletní data. Apačský náčelník se tedy narodil někdy v roce 1840, aby zemřel 2. září 1874 kulkou neznámého vraha, ale zato pokřtěn a zavíraje oči za zpěvu Ave Maria. Také Vinnetou původně s radostí stahoval skalpy a věšel si je na opasek, s rozkoší nořil nůž do těla bojovníka, povinně si maloval obličej válečnými barvami, ba dokonce s chutí kouřil doutníky. Polepšil ho samozřejmě osvícený, bílý, německý Old Shatterhand. Ke konci románového života tedy už Vinnetou ztrácí mongoloidní znaky obličeje, jeho barva je spíše bronzová, jeho profil je spíše římský než orlí, jeho angličtina je brilantní, jeho souboje bývají bez krve.

Zvláštní kategorií jsou šašci, klauni, komici, polekánci a jiné osůbky, kterými se to v nejlepších mayovkách jen hemží. Promítnete-li si v mysli Sama Hawkense, Hobble Franka či Tetku Drollovou, pak jejich rozumbradovství, lišáckost a ironické hihihi byly pro domácí čtenáře pravým pošušňáním. Zcela v černobílém pojetí jsou Mayem líčeny ženské postavy. Většinou jsou jen spěšně nahozeny, aby zapadly do budoucího děje a pak buď trpně sledují mužná dobrodružství nebo se postupně zcela vytrácejí. Najdeme ovšem výjimky. Nšo-či sehrála v životech obou hrdinů cyklu Vinnetou důležitou úlohu. Shatterhandova cíleně zadržovaná láska je vyjevena až při smrti milující dívky. Ani Vinnetouova fatální žena Ribanna není víc, než kontrapunktem mužských osudů. V souboji reků dostane přednost Old Firehand, dokonce Vinnetouův přítel, a aby tahle problematika příliš nezatěžovala budoucnost, hyne assiniboinská krasavice rukou dalšího zhrzeného nápadníka. Mayovými knihami velmi často procházejí také majestátní, staří, moudří lidé jako Marah Durimeh, Klekí-petra nebo Desierto. Mayovou specialitou jsou falešní proroci a misionáři, tedy odpadlíci od víry. Zjevy vždy záporné, zlé až satanské – viz Meltonové, Mübarek nebo Waller. Zcela nepokrytě se May staví na stranu mladých hrdinů. Primitivní psychoanalytikové v tom rozeznali jeho utajovanou pedofilii či homosexualitu, ale chybí tomu důkazy i logika. Šlo spíše o chytrý tah spisovatele. Bloody Fox, Martin Baumann či Vohkadeh jsou mladým čtenářům prostě bližší.

Přehled postav

Červenomodrý Metuazlém v podání malíře Oskara Herrfurtha
Baron Trenck - Stručný životopis barona Trencka.
Bloody Fox - Tajemný duch Llana Estacada mstící zločiny tyčkařů.
Bratři Čmuchálkové - Bratři nevšedního vzhledu.
Hádží Halef Omar - Věrný sluha Kary ben Nemsí.
Hobble Frank - Všeználek Kulhavý Frank.
Juggle Fred (Kejklíř Fred) - Zvláštní muž s jedním okem modrým a jedním černým.
Kara ben Nemsí - Orientální alter ego Karla Maye.
Leopold von Anhalt-Dessau - Stručný životopis.
Ludwig II. Bavorský - pohádkový král
Maršál Gebhard Leberecht Blücher - Stručný životopis.
Old Firehand - Jeden z Mayových slavných zálesáků.
Old Shatterhand - Americké alter ego Karla Maye.
Ribanna - Krásná Indiánka, do které se zakoukal mladý Vinnetou.
Robert Surcouf - Slavný francouzský korzár, který zajal spousty anglických lodí
Sam Hawkens - Učitel Old Shatterhanda.
Tetka Drollová - Jeden ze zálesáků přátelících se s Old Shatterhandem.
Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy - Dvojice zálesáků z několika knih.
Vinnetou - náčelník Apačů, asi nejznámější postava z mayovek.

 

Vinetou? Old Shaterhand? (aneb jak se to správně píše?)