Mayovky na Internetu

Old Shatterhand

V Africe a Asii je znám jako Kara ben Nemsí, vlastním jménem Karel May, přičemž spisovatel postavu s každým dalším románem vydával stále více za sebe. Od Vinnetoua získal darem koně, který se jmenuje Hatátitlá.

Při druhé návštěvě Ameriky s Vinnetouem našli mrtvoly mužů, jež okradl Rudý Olbers, kterého o čtyři roky později dopadli. Tehdy se seznámili se Siouxem-Tetonem Smrtícím ohněm (Pokai-po).

Několikrát byl v Yellowstonu. Při první návštěvě se musel zachránit soubojem se třemi Ogallally (Udatný Buvol, Zlý Oheň). O sedm let později Ogallallové chtěli uctít památku padlých a chtěli umučit lovce medvědů Baumanna (Syn lovce medvědů). Old Shatterhand a Vinnetou se seznámili s Tlustým Jemmym, Dlouhým Davym, Hobble Frankem, Šošonem Černým Jelenem (Tokvi-tey) a Upsarokem Ohnivým Srdcem (Kanteh-pehta). Společně zachránili Baumanna, přičemž padl Ogallalla Těžký Mokasím (Hong-peh-te-keh) do yellowstonského gejzíru.

Old Shatterhand se zúčastnil spolu s dalšími dobrodruhy boje s tyčkaři v Llanu Estacadu, kde se seznámil s Bloody Foxem (Duch Llana Estacada).

Petrolejovém princi se Vinnetou a Old Shatterhand po nějaké době odloučení setkávají na Fornerově ranči a pomáhají několika přistěhovalcům a bankéřovi, kterého se chystal okrást Petrolejový princ. Dále zde potkávají staré známé (Sam Hawkens a trojlístek, Frank, Droll, navajský náčelník Velký Hrom (Nitsas-Ini), nijorští náčelníci Bizon (Mokaši) a Tři prsty (Ka-maku).

S ženou Klarou byl v roce 1908 na hoře Mount Vinnetou (Vinnetouovi dědicové). V románu "V říši stříbrného lva" (Návrat I/27) stojí, že byl v Americe celkem čtrnáctkrát, tj. celkem patnáct s výpravou k Mount Vinnetou.

Příběhy

Syn lovce medvědů - Der Sohn des Bärenjägers. 1887. Unter Geiern I - Mezi supy I.
Duch Llana Estacada - Der Geist des Llano estakado. 1888. Unter Geiern II - Mezi supy II.
Na Rio de la Plata - Am Rio de la Plata. 1889. El Sendador I.
V Kordillerách - In den Cordilleren. 1890. El Sendador II.
Poklad ve Stříbrném jezeře - Der Schatz im Silbersee. 1890-1891.
Petrolejový princ - Der Ölprinz. 1893-1894.
Old Surehand I-III - Old Surehand I-III. 1894-1896. Později Old Surehand I-II a Kapitán Kajman.
Satan a Jidáš I-III - Satan und Ischariot I-III. 1893-1896.
Černý mustang - Der schwarze Mustang. 1896-1897.
Vánoce - "Weihnacht!". 1897.
Petrolejový požár - Ein Oelbrand. 1883. Později část Jednookého Joe Burkerse (1916).
Americký dvojitý souboj - Ein amerikanisches Doppelduell. 1896. Ein Blizzard (1897).
Mateřská láska - Mutterliebe. 1897-1898. Die Söhne des Upsaroka (1927) - Synové Upsaroků.