Mayovky na Internetu

Kanadský Bill

Der Kanada-Bill

Anglický cikán William Jones, přezdívaný Kanadský Bill, byl kriminálník a falešný hráč karet. Jedná se o skutečnou postavu. Jones pocházel z Yorkshire v Anglii, odkud se přestěhoval do Kanady, kde se naučil hru three-card monte, která se stala jeho živobytím. Zemřel v Readingu v Pennsylvanii v roce 1880 obehraný o všechny peníze [1].

Motivy z původní povídky Ein Self-man May použil při psaní Three carde monte. Dle [2] se Lincoln v roce 1837 usadil ve Springfieldu ve státě Illinois, kde pak právničil. Petrolejové vrty pak dle [3] byly v USA poprvé založeny v roce 1858. Coteau de Missouri se nachází ve státech North Dakota a South Dakota, takže není zcela pravděpodobné, že by se Lincoln objevil u petrolejového vrtu Willmerse. Tuto skutečnost vtipně komentuje sám May ústy Old Shatterhanda v románu Old Surehand.

Billův konec si May trochu přibarvil, ačkoliv je zvláštní, že povídka Von Tode erstanden byla napsána v roce 1878, kdy Bill ještě žil. Nemaje originální text z roku 1878, musím usuzovat, že May příběh později ještě upravil. Podle [4] to vypadá, že původní Von Tode erstanden bylo více ve stylu kolportážních románů a nebylo zde řečeno, že dr. Haffley (později dr. White) je Kanadský Bill. May pak povídku upravil při vkládání do románu Old Surehand - mimo jiné zřejmě přidal Old Shatterhanda. Tuto povídku May vydal pod pseudonymem Emma Pollmer.

Mayovi editoři později pro vydání Kapitán Kajman nahradili v poslední povídce Vinnetoua a Old Shatterhanda Inču-čunou a Old Firehandem. Navíc je text Three carde monte a Von Tode erstanden doplněn o text pocházející z románu Old Surehand (tj. pár vět naznačujících, že je příběh vyprávěn při sešlosti zálesáků).

Selfman

Ein Self-man (1877-1878)

Česky pod názvem Abraham Lincoln ve sbírce Old Firehand, Olympia, 1991.

Vypravěč Tim Summerland při potulkách divočinou narazí na Abrahama Lincolna, který se živí jako dřevorubec. Spolu plaví vor a ve Fort Gibson naleznou zbytky po přepadu Indiány. Vystřelí po nich běloch, kterého honí a postřelí. Považují jej za mrtvého. Lincoln v něm pozná Kanadského Billa. O pár let později Tim potkává svou dávnou přítelkyni, černošku Betty Kronerovou. Její děti unesl jakýsi muž. Tim se opět setkává s Lincolnem, ze kterého se stal mezitím právník. Lincoln pátrá právě po tomto únosci. Společně jej naleznou, u něj objeví i Kanadského Billa. Osvobodí děti a únosce zatknou. Billa nechají běžet.

Three-card monte

Three carde monte (1879)

Česky vycházelo jako součást románu Old Surehand (J.R.Vilímek, 1902, TaM, 1931, Návrat, 2007) nebo jako povídka v knize Kapitán Kajman (Olympia, 1980, Kentaur, 1990), dále pak v knihách Pirát (V. Šeba, 1922) a Sam Firegun (GABI, 1996).

Vypravěč Tim Kroner s rodiči a jejich přáteli žijí na farmě, kam přijede William Jones, přiměje je ke hře three-card monte. Odhalí jej jako falešného hráče a vyženou jej. O pár dní později Tim jede nakupovat a když se vrátí, dozvídá se, že Jones, neboli Kanadský Bill, unesl Timovu snoubenku Mary. Timův otec a otec Mary vyrazili po stopách a Tim za nimi. Cestou se k Timovi přidá Abraham Lincoln. Doženou nejprve pronásledovatele a poté i Billovu tlupu zločinců. Všechny až na Billa zabijí, Bill ze zálohy zastřelí Mary a Timova otce a prchne.

Tim se toulá po světě, narazí na Lincolna, chce mu pomoci s kácením dřeva. Ve Smoky Hill chce koupit sekeru. Objeví zde důstojníky hrající s Kanadským Billem three-card monte a odhalí Billa jako podvodníka. Bill je zbičován a vyhnán. Tim se vrací k Lincolnovi, pokácejí dřevo. Poslední den objeví Indiány z kmene Choctaw (Čoktó). Společně s Komanči chtějí na Billův popud napadnout pevnost. Tim a Lincoln pevnost varují a Indiáni jsou odraženi. Bill uteče.

Opět o pár let později se Tim doslechne o petrolejáři Guy Willmersovi, jehož ženou je Betty, sestra Timovy snoubenky. Vydá se je navštívit a cestou se setká s Lincolnem, který pátrá po podvodníkovi Holmanovi. U Willmerse najdou Holmana a Kanadského Billa. Holmana zajmou, Billa vyženou. Bill Holmana osvobodí a společně zapálí petrolejový vrt. Holman je nakonec opět lapen, ale Bill zmizí.

Zmrtvýchvstání

Von Tode erstanden (1878)

Česky pouze společně s Three-card monte.

Na misii svaté Lucie žije seňor Carlos s dcerou Anitou. Přistěhuje se doktor White a založí jakousi nemocnici. Objeví se seňor Eduardo, který si chce vzít Anitu, ale White po ní touží též. Uzavřou tedy dohodu, že Eduardo Anitu dostane, pokud do šesti měsíců vydělá tři tisíce dolarů. V mezidobí do misie přibude jakýsi Gromann, který Whita zná z Norfolku, ale pod jménem Walker. White/Walker jej zaměstná v nemocnici.

Uplyne šest měsíců lhůty a Eduardo se objeví. Na nádraží se setká s Whitem, který jej cestou do misie vyzpovídá, vystřelí na něj a okrade jej. Eduarda zachrání to, že se kulka zarazí o váček s nuggety. V misii pak Whita odhlalí jako zločince, pomůže i Gromann, kterýžto je tajný policista, po Whitovi pátrající.

Pravděpodobně později povídku May upravil, takže s Eduardem přijde Old Shatterhand a Whita srazí pěstí. Rána je tak silná, že se White, kterého navíc Old Shatterhand prohlásí za Kanadského Billa, pomátne a zhyne ve svěrací kazajce.

Poznámky:

[1] Canada Bill Jones [online].
[2] Abraham Lincoln - Wikipedia, the free encyclopedia [online].
[3] Petroleum - Wikipedia, the free encyclopedia [online].
[4] Der »Kanada-Bill« [online].

Použitá literatura:

Fotografie Billa zapůjčena z http://www.chefanton.com/scoundrelsstore/scoundrels_gallery.htm

(Autor článku: bel)