Mayovky na Internetu

Lexikon herců - F

 

Charles FAWCETT

2. prosince 1915 (Waleska, Georgia, USA) - 3. února 2008 (Londýn, Anglie)

Americký filmový herec, dobrodruh a voják. V šesti letech osiřel, a tak vyrůstal u příbuzných v Jižní Karolíně. V pubertě se potýkal s osobními problémy a přemýšlel dokonce o sebevraždě. Nakonec se rozhodl odejít na východ a nějaký čas pracoval na parnících. V roce 1937 odešel do Francie, kde se živil především wrestlingem. Po vypuknutí druhé světové války se podílel na záchraně mnoha Židů. Během tří měsíců se oženil s šesti židovskými ženami, čímž jim umožnil vycestování do USA. Poté, co byl pronásledován gestapem, opustil Francii a přidal se k cizinecké legii. Bojoval také v Řecké občanské válce. V roce 1949 se začal věnovat kariéře filmového herce, jen do roku 1968 účinkoval ve více než 60 filmech. Žil převážně v Itálii, kde se také seznámil s Lexem Barkerem, který mu v roce 1963 zajistil roli ve snímku Old Shatterhand. I nadále se účastnil vojenských operací; pomáhal např. uprchlíkům Maďarského povstání. V roce 1980 odešel do Afganistanu, kde pořídil filmové dokumenty o bojích mudžáhedínů proti Rudé armádě. Fawcett byl dvakrát ženatý - první žena mu zemřela v roce 1956, svou druhou ženu April Ducksbury, vedoucí jedné londýnské modelingové agentury, si vzal v roce 1991 po třicetileté známosti.


Dragomir FELBA

7. července 1921 (Skopje, Makedonie) - 13. července 2006 (Bělehrad, Srbsko)

Srbský divadelní a filmový herec. Vystudoval technickou a právnickou fakultu na univerzitě v Bělehradu, poté absolvoval herectví na tamní akademii. Své první stálé angažmá získal v Národním divadle v Kragujevaci, v roce 1952 přešel k Jugoslávskému činohernímu divadlu (JDP) v Bělehradě. Od roku 1956 působil jako herec na volné noze a začal se více věnovat filmovému herectví. Účinkoval v řadě mezinárodních koprodukcí, např. ve válečném dramatu Bitva na Neretvě (1969). Ve své domovině byl Felba oblíbeným představitelem charakterních rolí a v roce 1981 byl za své celoživotní dílo vyznamenán filmovou cenou Slavica. Po rozpadu Jugoslávie se stáhl do ústraní a před kamerou vystupoval jen zřídka.


Gerhard FRICKHÖFFER

21. listopadu 1913 (Tchien-ťin, Čína) - 4. července 1980 (Baden-Baden, Německo)

Německý divadelní a filmový herec. Navštěvoval gymnázium a vyšší obchodní školu v Brémách. Po studiu herectví u Hermanna Schultze-Griesheima debutoval v roce 1933 v divadle v Brémách. Od roku 1935 působil na divadelních scénách v Giessenu, Berlíně, Koblenzi a nakonec ve Státním divadle ve Wiesbadenu. Za druhé světové války byl válečným zajatcem a po svém propuštění se opět vrátil k divadelnímu herectví. Od roku 1947 se začal objevovat i na filmovém plátně, obvykle v malých rolích úředníků, policistů, číšníků i gaunerů. Pracoval také v rozhlase a jako dabér.