Mayovky na Internetu

Šibenik

Díky nové dálnici zvládnete cestu do Šibeniku z hranic České republiky za sedm až devět hodin. Centrem této oblasti je zcela přirozeně Národní park Krka, do kterého se filmaři vraceli několikrát. Nutno podotknout, že v době natáčení byl park mnohem malebnější a půvabnější než dnes. Ostatní místa v této oblasti jsou vždy nedaleko silnice a jsou dobře dostupná, takže člověk nemusí podnikat horské túry, jako je tomu v případě Malého Alanu.

Satelitní mapa s místy natáčení v oblasti Šibeniku

Pro váš lepší komfort jsme se pokusili zaznamenat jednotlivá místa natáčení v oblasti Šibeniku do Google mapy. Její používání je velice snadné - pomocí kolečka myši mapu přibližujete nebo oddalujete, přidržením levého tlačítka myši můžete mapu posouvat do stran (k těmto úkonům slouží také navigační panel po levé straně mapy). Berte prosím v úvahu, že jednotlivá místa natáčení jsou v této mapě zaznačena pouze orientačně. » Zobrazit mapu online

1. Krka - Skradinski buk

Jedeme po dálnici A1 směrem na Šibenik. Sjedeme výjezdem 22 – Šibenik / Knin / Drniš a zhruba po devíti kilometrech přijedeme k Národnímu parku Krka, ke vstupu Lozovac. V červenci a srpnu převážejí autobusy Správy národního parku turisty zdarma od parkoviště dolů k vodopádu. Můžeme jít i pěšky a prohlédnout si po cestě několik míst natáčení (bod 1).

 • Vinnetou 1. díl - Old Shatterhand a Nšo-či rybaří u vodopádů; Sam Hawkens flirtuje s Indiánkou
 • Old Shatterhand - sídlo Bílé holubice; vesnice Apačů
 • Mezi Supy - Old Surehand s přáteli před útokem Indiánů
 • Petrolejový princ - závěrečná pasáž scény s vorem
 • Údolí smrti - přepadení majora Kingsleyho; loviště Osagů

2. Krka - Dubravice

Jedeme po dálnici A1 směrem na Šibenik. Sjedeme výjezdem 21 – Skradin na silnici č. 56. Přijedeme do Skradinu a zahneme vlevo na silnici č. 6074. Po 5 km se silnice stáčí mírně doleva a přechází v silnici č. 6075. Projedeme vesnicí Dubravice, na jejímž konci vpravo pod silnicí najdeme místo, které filmaři použili jako vstup do Údolí hadů.

 • Mezi Supy - Šošoni odjíždějí se zajatým Baumanem
 • Údolí smrti - vstup do Údolí hadů

3. Krka - Roški slap

Z předchozího bodu (Dubravice) pokračujeme po silnici dalších 11 km, až dojedeme ke vstupu do Národního parku Krka – Roški slap. Turistická trasa a zároveň místa natáčení začínají u mostu se žlutým zábradlím, před nímž odbočíme doleva a jdeme kolem kaskádovitě stékající řeky. Projdeme celou trasu dokola po obou březích řeky a k výchozímu místu se vrátíme z druhé strany, po již zmiňovaném mostě (bod 3).

 • Vinnetou 1. díl - noční tábor Apačů
 • Mezi Supy - Old Surehand na výzvědách zneškodní dva Indiány
 • Údolí smrti - tábor vojáků, Mabel a Old Shatterhanda; bandité přepadnou Old Shatterhanda; Sam Hawkens a lord Castlepool čtou stopy; Vinnetou a Old Shatterhand jedou v kánoi vyzvednout mapu

4. Krka – Manojlovački slap

Jedeme po dálnici A1 směrem na Šibenik. Sjedeme výjezdem 20 – Pirovac a zařadíme se na Čvor Pirovac / Silnice 59 směrem na Vodice. Po 6,5 km míjíme Bribirske Mostine a stále pokračujeme po silnici č. 59 přes Devrske, Kistanje, Rudele. Dva kilometry za touto obcí zaparkujeme u cesty auto a vydáme se přes malá políčka doprava. Po zhruba 400 metrech dojdeme na okraj velkého kaňonu, odkud uvidíme vodopády Manojlovački (bod 4A). Zde vznikl panoramatický záběr z filmu Old Shatterhand. Vrátíme se k autu a pokračujeme ještě kilometr po silnici č. 59. Poté odbočíme doprava na silnici č. 6055. Za chvíli uvidíme po pravé ruce pod námi jezero. Jedeme asi kilometr, až sjedeme dolů k jezeru. Zaparkujeme vedle cesty a vydáme se na zhruba čtvrthodinový pochod zarostlou cestičkou podél jezera. Dojdeme až na jeho druhý konec, kde se nám otevře poměrně velká louka. To je náš cíl (bod 4B).

 • Vinnetou 1. díl - bandité přepadnou a mučí Černého orla
 • Old Shatterhand - Vinnetou se setkává s Tujungou a jdou na lov

5. Zečevo

Jedeme po dálnici A1 směrem na Šibenik. Sjedeme výjezdem 20 – Pirovac a zařadíme se na Čvor Pirovac / Silnice 59 směrem na Vodice. Po 6,5 km míjíme Bribirske Mostine a stále pokračujeme po silnici č. 59 přes Devrske. Po necelých dvou kilometrech za obcí Devrske přijde rovinka dlouhá okolo 1,5 kilometru. Po levé straně ji kopírují koleje. Zhruba v polovině rovinky si na pravé straně najdeme místo na parkování a přejdeme silnici na druhou stranu ke kolejím. Záchytným bodem bude rozšířený násep po obou stranách kolejí se čtyřmi železnými sloupky. Tudy vjížděl do Roswellu reportér Tuff-Tuff (bod 5).

 • Vinnetou 1. díl - Roswell

6. Bribirske Mostine

Jedeme po dálnici A1 směrem na Šibenik. Sjedeme výjezdem 20 – Pirovac a zařadíme se na Čvor Pirovac / Silnice 59 směrem na Vodice. Po 6,5 km přijíždíme do Bribirske Mostine, kde se natáčely záběry z filmu Vinnetou (bod 6).

 • Vinnetou 1. díl - jízda kolony vozů; setkání kolony se Samem a jeho přáteli; jízda Nšo-či do Roswellu

7. Lišane Ostrovičke

Jedeme po dálnici A1 směrem na Šibenik. Sjedeme výjezdem 20 – Pirovac a zařadíme se na Čvor Pirovac / Silnice 59 směrem na Vodice. Po 6,5 km vjíždíme do Bribirske Mostine. Odbočíme vlevo na silnici č. 56. Projedeme obcí Žažvić a pokračujeme dál. Po dvou až třech kilometrech uvidíme po pravé straně námi hledanou horu ve tvaru dýmky. Budete-li se ptát na cestu místních, ptejte se po hoře Mačak (bod 7).

 • Údolí smrti - setkání Old Shatterhanda s přáteli po odjezdu z vesnice Siouxů

 

Použitá literatura:

(Text a fotografie - Jarda Maryška a Jana Řehořková; grafická úprava - Zatinka, vytvořeno 16.2. 2012)