Mayovky na Internetu

Po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda 2010

Letos v září jsem se zúčastnila několikadenního poznávacího zájezdu do Chorvatska, nazvaného Po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda, který uspořádala plzeňská cestovní kancelář Intertrans. Jako průvodce po místech natáčení jel s námi Honza Koten. Ve čtvrtek večer jsme odjížděli autobusem z Brna. Když jsme se v pátek ráno probudili, byli jsme už na Plitvických jezerech. Navštívili jsme Stříbrné jezero s pokladem, dále místo, kde chtěli bandité pověsit Freda Engela a díky Honzovi i louku, kde se v závěru filmu loučil Old Shatterhand s náčelníkem Utahů. V sobotu jsme si prohlédli Národní park Paklenica, který fanoušci mayovek znají hlavně jako Kaňon duchů. Viděli jsme také El Doro a skalní převis, kde Old Shatterhand a Vinnetou našli zavražděné muže z dostavníku. V neděli nás čekala návštěva Trogiru, který se během natáčení Posledního výstřelu proměnil v město Santa Fé. Vyfotili jsme si radnici, která představovala guvernérův palác nebo kostel sv. Petra, okolo kterého cválali Vinnetou a Old Shatterhand. Po prohlídce Trogiru jsme odjeli do Národního parku Krka, kde se někteří koupali pod vodopádem Skradinski buk. Před návratem do hotelu jsme se zajeli podívat ještě na planinu nad řekou Zrmanjou, kde stávalo pueblo Apačů a odkud jsme si vychutnali pohled na filmové Rio Pecos. Pro mnohé z nás byl nezapomenutelný zážitek stát na místě, kde vzniklo přátelství mezi Vinnetouem a Old Shatterhandem. Poslední den jsme navštívili Muzeum Vinnetoua, které se nachází naproti Hotelu Alan ve Starigradu. Jsou v něm umístěny fotografie z natáčení, pokoje Pierra Brice a Lexe Barkera a pár rekvizit. V Obrovacu jsme nastoupili na loď a plavili se kaňonem řeky Zrmanji, abychom se podívali na místo souboje mezi Old Shatterhandem a Inču-čunou. Naše putování skončilo na Tulove Grede, známém spíše jako Nugget tsil, kde jsme se vyfotili u zbytků hrobů Nšo-či a jejího otce. Honza nás pak zavedl na Zelenou louku a do blízkosti místa smrti Vinnetoua.


Po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda 2012

Letos v květnu jsem opět navštívila místa v Chorvatsku, kde se natáčely filmy o Vinnetouovi. Zájezd uspořádala cestovní kancelář Intertrans a průvodcem byl Honza Koten. Když jsme ráno přijeli na Plitvice, bylo dost chladno a s počasím to nevypadalo moc dobře. Šli jsme kolem padajících vod a viděli jsme místo, kde měli svůj noční tábor bandité v Posledním výstřelu. Zastavili jsme se u vodopádu, kde chtěli bandité oběsit Freda Engela. Po plavbě po jezeře Kozjak vzal Honza pár nadšenců na louku. kde se loučil Old Shatterhand s náčelníkem Utahů. Také jsme navštívili jeskyni, kde byl ukryt poklad.

Na druhý den jsme jeli do Trogiru, které v Posledním výstřelu představovalo město Santa Fé. Prošli jsme uličkami, kudy cválal Vinnetou s Old Shatterhandem, viděli jsme guvernérův palác a také místo, kde měl Old Shatterhand ustájeného koně. Dnes je tam malá banka. Honza nás vzal ještě na jedno filmové místo, které jsme pojmenovali Gomezův dvorek. Jak už název napovídá, jedná se o místo, kde Old Shatterhand chytil Gomeze pod krkem a ptal se ho, proč chtějí zabít Vinnetoua. Dnes tam stojí restaurace.

Odpoledne jsme jeli do Národního parku Krka. Procházeli jsme kolem menších vodopádů, které se pak slévají v jeden veliký - Skradinsky buk. Pár nadšenců šlo s Honzou navštívit místa, kde se natáčely snímky Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti a Old Shatterhand.Také jsme vylezli na skálu, odkud střílel Vinnetou po banditech, a sedli jsme si na kámen, na kterém seděl Lex Barker ve filmu Old Shatterhand. Také jsme podle fotografií tipovali přesné místo, kde rybařila Nšo-či s Old Shatterhandem.

Další den byl zlatý hřeb zájezdu - jeli jsme na Tulove Grede neboli na Nugget-tsil. Než jsme na Tulove Grede dojeli, zastavili jsme se na kultovním místě, na planině nad řekou Zrmanjou. Je to místo, kde stávalo pueblo Apačů. Pohled na řeku Zrmanju byl impozantní. Samozřejmě jsme se také zastavili v táboře železničářů. Aniž bychom něco tušili, měl pro nás Honza ještě jedno překvapení. Když jsme přijeli na Tulove Grede, přivítal nás Old Shatterhand alias Honza. Pochopitelně začalo velké focení, a pak už jsme šli do filmových míst, na které jsme se všichni těšili. Prohlédli jsme si kráter, hroby a kámen, na kterém seděl Old Shatterhand a v náručí držel Nšo-či. Honza nás zavedl také na Zelenou louku, místo smrti Vinnetoua.

Poslední den našeho výletu jsme jeli do Obrovace. Plavba po řece Zrmanji je velmi zajímavá. Z lodi jsme viděli místa, která se objevila v souboji mezi Old Shatterhandem a Inču-čunou. Potom jsme jeli do Starigradu-Paklenice, kde jsme navštívili místní malé filmové muzeum a prohlédli si fotografie z natáčení a pár rekvizit. Poté jsme odjeli do Národního parku Velika Paklenica, kde jsou filmová místa značena cedulemi, takže orientace byla tím jednoduší. Navštívili jsme El Doro, skalní převis, kde Vinnetou s Old Shatterhandem našli zavražděné cestující z dostavníku a také Kaňon duchů. Pak už nastal čas na návrat domů. Okolí Modriće a nádherný západ slunce nám ještě připomněl záběry z filmů Vinnetou a Poslední výstřel.

Touto cestou bych ráda poděkovala Honzovi i cestovní kanceláři za uspořádání krásných zájezdů.

 

(Autor článků - Pavlína Klíčová, poslední aktualizace 15.6. 2012)