Mayovky na Internetu

Karel May (1974)

Karl May

Foto z filmu Karel May.

V roce 1973 proběhla tiskem zpráva, že Hans-Jürgen Syberberg plánuje natočit film o Karlu Mayovi. Zobrazovat měl především posledních deset let Mayova života protkaných soudními procesy a štvanicemi. Natáčení začalo v dubnu 1974 ve Vídni a v ateliérech společnosti Bavaria. Produkční náklady byly odhadnuty na 1,1 milionů DM. 400.000 DM měl k dispozici sám Syberberg, a to především za různá ocenění a prémie, zbývajících 700.000 DM měla dodat ZDF jako koproducent. Syberbergovi se podařilo obsadit do filmu pětatřicet prominentních herců, a dokonce i Amanda von Ocoroczy, badatele, který se kdysi osobně znal s Karlem Mayem. Pro Helmuta Käutnera, představitele Karla Maye, to byla největší role jeho života, ačkoliv mu byl tento spisovatel nesympatický a často se během natáčení se Syberbergem neshodl. Premiéra filmu se konala 17. října 1974 ve Vídni, o den později také v Mnichově. Vysloužil si mnohá uznání filmových kritiků i expertů na Karla Maye, od FBW získal predikát Besonders wertvoll (obzvláště hodnotný), od ministerstva vnitra mu byla připsána prémie ve výši 250.000 DM, za špičkový herecký výkon byl oceněn také Helmut Käutner. Tento náročný tříhodinový film, srozumitelný spíše znalcům Karla Maye, však sympatie publika nezískal. Po krátké době musel být pro nezájem diváků stažen z programu kin. O dva roky později ho vysílala televize ZDF, sledovanost však byla opět velice nízká.

Děj filmu

Karel May plánuje cestu kolem světa. Mezitím přednáší na školách o svých cestách Amerikou a Orientem. Stále ještě tvrdí, že všechna dobrodružství, která popisuje ve svých knihách, sám prožil. V roce 1899 skutečně odjede na svou první velkou cestu. Zatímco se nachází na Cejlonu, prodá Pauline Münchmeyerová, vdova po nakladateli, práva na Mayovy kolportážní romány, které kdysi psal pod pseudonymem. May přeruší cestu a pokouší se zabránit zveřejnění těchto děl pod jeho pravým jménem. Více než deset let trvající publicistický a právní spor začíná...

Na scénu vstupuje další protivník: novinář Rudolf Lebius, který zná Mayovu minulost a pokouší se ho zničit. Dochází k procesům, které sice Lebius prohraje, ale zkouší to znovu. Propuká doslova štvanice. Lebius vynáší na světlo dřívější Mayova provinění: podvody a krádeže. May se nechá rozvést se svou ženou Emmou a žení se s Klárou Plöhnovou, vdovou po továrníkovi Richardu Plöhnovi, který byl jeho skutečným přítelem. Emma je současně přítelkyní Pauline Münchmeyerové, které nyní pomáhá v procesu proti bývalému muži. Dochází dokonce k domovní prohlídce. Během procesů píše May svou novou knihu Et in terra pax (A mír na zemi!). Spřátelí se s malířem Saschou Schneiderem, který vyzdobí Mayovy knihy svými symbolistickými obrazy. Po mnoha letech May vyhrává své procesy a Lebius je odsouzen. May se seznamuje se svým pozdějším nakladatelem E.A. Schmidtem, zakladatelem Karl-May-Verlagu. Krátce před svou smrtí přednáší ve Vídni na téma Vzhůru do říše ušlechtilých lidí! Posluchači jsou nadšení. 30. dubna 1912 v Radebeulu umírá.

Filmový štáb:

Režie a scénář: Hans Jürgen Syberberg. Kamera: Dietrich Lohmann. Stavby: Roger von Moellendorff. Střih: Ingrid Broszat. Kostýmy: Astrid Six. Zvuk: Karl Schlifellner. Produkce: TMS-Film, Mnichov. Koprodukce: Zweites Deutsches Fernsehen, Mohuč. Doba natáčení: od dubna 1974. Premiéra: 17.10. 1974 Vídeň.

Herecké obsazení:

Karel May: Helmut Käutner. Emma Mayová: Kristina Söderbaum. Klára Mayová: Käthe Gold. Rudolf Lebius: Willy Trenk-Trebitsch. Pauline Münchmeyerová: Mady Rahl a další.

 

Použitá literatura:

  • PETZEL, Michael. Karl-May-Filmbuch : Stories und Bilder aus der deutschen Traumfabrik. Zweite erweiterte Auflage. Bamberg : Karl-May-Verlag, 1999. 544 S. ISBN 3-7802-0153-4.
  • PETZEL, Michael; WEHNERT, Jürgen. Das neue Lexikon rund um Karl May : Leben, Bücher, Filme, Fans : von der Wüste zum Silbersee : der große deutsche Abenteuer-Mythos. Überarb. und erw. Neuausg. Berlin : Lexikon-Imprint-Verlag, 2002. 520 S. ISBN 3-89602-509-0.

(Autor článku - Zatinka, aktualizováno dne 10.2. 2010)