Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

<< | <> | >>
mescalero
16.12.2015 10:40
U Osamělého jezdce mě silně vadilo kolísání mezi žánry, buďto je film komedie, pak tu ale nemůžu nechat povraždit do jednoho stíhací komando či vystřílet v nesmyslném útoku celý kmen Komančů, anebo dobr. film, potom mě ale rozčilují různé vlakové eskapády, v nichž se hrdinové několik předlouhých minut všelijak pošťuchují, poskakují po soupravě, nikdo neumírá; jediná scéna, v níž se opravdu bojuje (pobití banditů v jeskyni) je zobrazena tak zkratkovitě a klipovitě, že z ní vlastně divák nic nemá. Vlastně totéž mi vadí u Pirátů z Karibiku, včetně hrdinů pochybných morálních kvalit - to mají obě díla společné.
mescalero
16.12.2015 10:31
Kanoe, ať už pomalovaná či ne, je u Apačů a okolí nesmysl, ovšem nevíme, kde všude se bude děj odehrávat.
Ženatý hrdina je "mrtvý" hrdina, snad jediným ženáčem v mayovkách, který dál žije dobrodružstvím, je H. H. Omar, jinak jsou tu rekové svobodní či šťastně ovdovělí. Pochopitelně najdeme nějaké vedlejší postavy, které jsou ve svazku manželském, hlavní hrdiny však břímě ženy na jejich cestách neobtěžuje.
Ostatně i v příbězích jiného typu bývá manželství či jen získání vyvolené vlastně jedním z hlavních vrcholů vyprávění, oženit hrdinu uprostřed děje naznačuje, že jeho žena bude buď zabita, aby měl děj nějaké pokračování v pomstě této vraždy, případně bude unešena, zneuctěna, přestoupí na stran zla ... těch možností je více.

Apanači
11.12.2015 11:09
Mr. and Mrs. Shatterhand:
Odkaz
Svatební žeby?

Apanači
04.12.2015 13:44
Na záberoch z natáčania RTL som zazrela aj kánoe - bez "hipisáckych" farebných vzorov. Potešilo. :)

Apanači
26.11.2015 18:04
K postaveniu ženy v dobrodružnej literatúre by som rada ešte niečo dodala tiež, ale teraz mám k tejto téme v hlave matroš asi tak na dizertačku. :) Keď sa mi to utrasie do štádia, že to budem vedieť vyjadriť pár vetami do príspevku, hodím to do tej kolonky o ženách v mayovkách. To, čo ste písali Mescalero aj Sapfo a vlastne aj Belenor, bolo pre mňa veľmi inšpiratívne. Tak teda see you later!

Apanači
26.11.2015 17:58
Dnes sú tu tuším v kurze vyznania! Tak to sa Apanači rada pridá. :)
Naozaj, starostí máme v živote dosť, preto dobre padne pár minút relaxu - napr. aj tu na webe. Je fajn nájsť tu oázu.
Som rada, keď má diskusia grády. Keď majú príspevky farbu, Keby bolo všetko len šedivé, bola by to nudaaa. :) Píšeme sem naše názory a názor má stránku zložku faktickú a emocionálnu. Keď napíšem, že mi je niečo ľúto, alebo že sa hnevám, neznamená to, že by som zrovna išla skočiť z mostu. Je to len normálna reakcia na to, že sa nesplnili moje očakávania a tu je super priestor, kde sa človek môže dočkať troška pochopenia, lebo reálne v mojom svete málo ľudí fičí na Mayovi.
A mám rada humor. Zvlášť český. :)
Uznávam dialóg v takom "havlovskom" štýle nenásilnej komunikácie: vyjadrím svoj názor, ale nemanipulujem, nerobím nátlak a rešpektujem druhého. Vnímam z toho krásny výsledok v duchu Sokrata, že najlepší vzdelávací prostriedok je dialóg. Toľko som sa tu toho naučila! Je fajn prečítať si knihu a cítiť sa ako mudrc. Ale ešte viac je dať sa o nej s niekým do reči - to potom akoby ožije.
No a na záver to najkrajšie: vďaka mojim koníčkom som spoznala skvelých ľudí. Stalo sa mi to pri maľovaní, pri turistike...a deje sa to aj cez moju záľubu v mayovkách. Veľmi príjemné! :)

Belenor
26.11.2015 13:05
Ano, vážím si toho, že místní diskutující mě nenutí hrát si na cenzora (až na pár výjimek v minulosti) :-) Nerad bych tu řešil nějaké hádky. Myslím, že mimo tento web máme starostí dost.
mescalero
26.11.2015 08:11
Trochu úkrok stranou - neberme ty nové mayovské filmové či televizní pokusy příliš vážně, možná si až moc pitváme v něčem, co si tolik pozornosti a vášně nezaslouží. Je dobré - a toho je si třeba cenit zvláště ve srovnání s nenávistnými hádkami, které probíhají na jiných webech - že diskutujeme přátelsky, vcelku v příjemné atmosféře, nikdo tu nikoho neválcuje a snad ani neuráží. I kdyby filmy dopadly katastrofálně, což se dá čekat spíše než opak, co na tom? Zajímáme se o svět, který už zmizel nebo postupně zmizí, chceme jej pro sebe i jiné uchovat v paměti, což se zde podle mě dobře daří ... Co chtít více? Bývalá mayovská sláva a popularita se už nikdy nevrátí, nic na tom nezmění pár filmů, dnes už opravdu ne. Takže trochu nadhledu, nadsázky a humoru, nic jiného nezbývá, třeba filmaři nechtěně natočí povedenou parodii nebo budou filmy tak špatné, až budou vlastně dobré, v určitém ohledu.
Sapfo
24.11.2015 20:09
myslím, že by si nikdo z nás nepřál feminizaci typu "bojovnice v kožešinách, ovládající kung-fu a pronášející nějaká filosofická moudra." Nakonec i v současném komerčním díle - filmu "Osamělý jezdec" (2013) byla ženská hrdinka křehká a ochrany-hodná a černoši zde figurovali coby sluhové bělochů na farmách.
Jedna z mála knižních postav u KM, která se mohla rovnat mužům silou, byla bezespotu Aiša v prvním díle "Padišáha".Brala jsem ji jako vyjimku, potvrzující pravidlo, neboť přes všechny konvence toužil autor ukázat, že existují kmeny a rody, které se tradičnímu patriarchálnímu myšlení prostě vymykají. Chtěl tím jen okořenit a zatraktivnit příběh. Je dobře, že další ženské postavy zůstaly pouze na okraji. Avšak byly tu nezbytné a autor je "potřeboval".
No a Nšo-či - ta neměla na vybranou,z hlediska "vyššího principu" neměla šanci na další vývoj. Takže pokud bude RTL film v opačném duchu, popře tím samotné pojetí původních postav.

Apanači
24.11.2015 17:43
Tak po tomto všetkom ma zachránia už len tie paralelné vesmíry. A zachránia aj náš monitor, ktorý by dostal rany papučami, keby som pri pozeraní na to všetko nebola na to pripravená. A zachránia aj môj žlčník pred záchvatom od prejedenia sa čipsami kvôli nervozite. :)
Tá paralelná metafora ozaj pomáha.
Hoci stále počujem hrozivo sa blížiacu píšťalu Vlaku zo Santa Fé.

Ale na starú hereckú gardu sa teším, nech už je dôvod jej prítomnosti akokoľvek komerčný. A zostávam aj pri svojom každodennom rituále pozrieť si fotky z natáčania - toto robia vážne dobre.
A teda: škoda tej Nšo-či! :(
Tým pádom znegujú jednu z hlavných ideí KM - apelovať na ľudskosť proti nespravodlivému kynoženiu červeného plemena.
Smrť W sestry bola pre mňa veľkým mementom.
Taký Hamlet - to bol hrdina - mohol si vyberať: "byť či nebyť".
Nšo-činka tá mala len voľbu "nebyť či nebyť". Láska k belochovi ju viedla k smrti nielen jej indiánskej identity (byť ako biela squaw), ale aj k smrti fyzickej lebo svojím rozhodnutím vstúpila do kolesa dejín, ktoré ju úplne zomlelo.
A zrieknuť sa lásky a zostať verná svojmu ľudu - by znamenalo živorenie až po zánik kdesi v rezervácii.
Táto vznešená tragédia mi bude chýbať, hoci som smrť Nšo-či aj tak vždy preskakovala.
Chcela by som tento trúchlivý príspevok zakončiť optimisticky a to presvedčením: KM v tejto fáze svojej tvorby vedel naozaj majstrovsky vzbudiť emócie. To už nebolo citové vydieranie z jeho kolportážnych pokusov. Toto už malo úroveň! Už bol proste frajer! :)

Naposledy upraveno: 24.11.2015 18:38, Apanači

mescalero
24.11.2015 12:06
Ještě k těm prokletým kánoím: když už musí být v ději mermomocí nějaké loďky, tak proč nepoužit čluny, které měli severokalifornští Indiáni či arizonští říční Pimové, nebo prostě jen malý vor (použivali ho prérijní Indiáni, když chtěli dostat přes vodní tok v suchu zbraně a oblečení, sami plavali u voru a postrkovali ho), šíleně pomalované laminátové kanoe patří do r. 1963.
mescalero
24.11.2015 07:24
Aby bylo jasno, nemám nic proti ženám (ani proti černochům atd.), ale nerad vidím, když jsou ve filmu jenom proto, aby byly naplněny nějaké kvóty či se tím tvůrci brání proti možným útokům nějakých feministických či pozitivně diskriminujících organizací.
Doplněk: koho bude hrát v projektu něj. černošský herec? Massa Bob by byl dobrý, ale ten nemá šanci, to by bylo moc "rasistické".
mescalero
24.11.2015 07:16
Apanači - jedn. body z děje:
Proč má mít Santer fotra? Proto, aby tam mohli prsknout Adorfa a poťouchle pomrkávat na pamětníky starých filmů, totéž platí i pro účast Hilla a Georgeho. Prostě protože hráli v původní verzi, tak jako nějakou pomyslnou poctu dostanou role i tady, lhostejno, zda se to do děje hodí či nikoliv.

Lakotové v žádných chatrčích nebydleli, Dakotové ano (ti žili v oblasti lesů), proč chybí pueblo je mi záhadou.

Způsob získání stříbrné pušky je mi lhostejný, nějak se musela dostat i k Inču-čunovi.

Útok na vesnici - proč ne, otázkou je, jaký to bude mít vztah k dalšímu ději.

Prof. Travis - zřejmě nějaká komická popletená postavička, což je ale spíše verneovský relikt.

Kánoe do světa Apačů nepatří, ani Indiáni jižních plání nic takového neznali a nepoužívali, když bylo vypuštěno pueblo, které se dá u Meskalerů tolerovat, tak proč kánoe?

Irokézové v sousedství Apačů - absolutní nesmysl, navíc jejich pacifikace proběhla kolem r. 1814-15, od té doby žijí v rezervacích a tzv. křesťanských vesnicích (např. skupina Kaughwanaga), jedn. Irokézové či jejich míšenci se účastnili lovu kožešin. Scénárista by za tohle zasloužil nakopat.

Santer senior by měl navštěvovat nějakého gerontologa, nic proti Adorfovi, ale proč si dobrovolně (zřejmě) kazí svou pověst a vinnet. legendu?

Ženské postavy - nic proti nim, ať pomáhají hl. hrdinům, hledají v přestrojení ztracené syny atp., tam je v mayovském světě jejich místo; nerad bych ve filmu uviděl nějaké bojovnice v kožešinách, ovládající kung-fu a pronášející nějaká filosofická moudra.

Naposledy upraveno: 24.11.2015 07:17, mescalero

Sapfo
23.11.2015 18:37
přiznávám, že vzhledem k níže uvedeným bodům, které Apanači uvedla, jsem se od jisté doby přestala projektem od RTL zabývat.

Jinak ad ženy: tato diskuze už zde kdysi byla.... Souhlasím s Beleonorem, že si ženy v knižních Mayovkách nezaslouží zatracovat. Nemusí být středobodem a jsme všichni rádi, že mužský svět byl zachován tak, jak se sluší a patří v dobrodružném příběhu. Ale vzpomeňte kolik skromných a dobrých ženských duší hrdinům pomohlo, poradilo, prozradilo levárnu či vedle svých zaslepených mužů vyčnívalo určitou moudrostí. Hodně takových je v "padišáhovi". Jsou to jen okrajoví "pěšáci", ale v určitém momentu pro děj důležité bytosti, bez nich by se vyvinul příběh jinak - tragicky pro hlavní mužské postavy.

Belenor
23.11.2015 17:54
Mno, děkuji za body. Tak to teda vypadá dost děsivě :-) Ale tak ze Star Treku jsem zvyklý na paralelní vesmíry, tohle bude taky takový paralelní vesmír ke knižnímu pojetí :-) Třeba to bude jiné, ale dobré. Ani bych se nebránil ženatému Shatterhandovi, nakonec, Miles O'Brien je taky ženatej :-) Vlastně začínám být docela zvědavej, co s tím vyvedou.

Apanači
23.11.2015 17:23
Díky, Belenore, tak ja spokojne plkám (neskutočne sa mi to slovo páči) ďalej.
Mamma mia, Sapfo, dík, že si to napísala! S tým sa budem ešte dlhšie vyrovnávať. Najprv mi napadlo, či to nebude len dajaký propagačný šum, ako robili s Hunger Games - že či to bude podľa knižky alebo inak - a napokon to bolo presne podľa a čitatelia boli značne spokojní.
Našla som na csfd.cz takéto infošky (a v duchu som smutne zavyla ako vlčica):
Pro ty, co neumí německy a zajímá je něco z nových filmů, přidávám pár bodů:

- pojetí Santera jako opilého světáka, po boku bude mít otce (Mario Adorf!)

- apačská vesnice složená z týpí, mučednického kůlu a velké chatrče (inspirace Siouxy - Lakoty)

- Vinnetou získá stříbrnou pušku od bandity, nikoliv od svého otce

- mexičtí bandité neúspěšně zaútočí na apačskou vesnici

- v druhém dílu (o stříbrném jezeře) se objevuje profesor Travis (vymyšlená postava)

- Old Shatterhand a Vinnetou se dostanou kánoí na ostrov, kde je přepadnou bandité (v jejich zajetí se ocitne i Nšo-či)
Kromě Mitiče (Inču-čuna) a Adorfa (Santer senior) by se ve filmech měli objevit také Terence Hill a Götz George.
Old Shatterhand a Nšo-či žijí jako manželé na farmě na Divokém západě. Budou se i starat o zraněného Vinnetoua. Apači a Irokézové žijí v blízkém sousedství. Santer senior navštěvuje někoho ve vězení (zřejmě svého syna).

Či sú to len plky alebo pravda, sa ukáže o rok...

Jeeej, a Mescalero si mi veľmi pripomenul, tým, čo si napísal, pána Hemingwaya, v ktorého knihách boli hrdinovia "tough boys" (tvrdí chlapíci) a ženské postavy boli len na to, aby dej skomplikovali. Tak to mal Ernst v knihách a asi aj v živote.

Naposledy upraveno: 23.11.2015 17:31, Apanači


Belenor
23.11.2015 16:50
Výborný příspěvek, Mescalero :-) Skutečně by bylo lepší, kdyby to s Nšo-či ve filmu moc nepřehnali :-) Ale na obranu ženských postav v (knižních) mayovkách musím říct, že bych je všechny zas tak hned nezatracoval. Některé mi přijdou dobré - takhle z hlavy konkrétně Kolma-puši ze Surehanda nebo zejména Hanneh, manželka Halefa.
mescalero
23.11.2015 16:09
Novou Nšo-či jsem neviděl, nemám čas po tom pátrat (a možná ani nechci), přiznám se, že když jsem byl 9-10 klukem a začínal číst mayovky, tak mě jakékoli ženské postavy nijak nezajímaly, jenom zdržovaly děj a hrdiny od rekovných činů. Smrt Nšo-či (knižní) ve mně nevyvovala žádnou negativní reakci, to už jsem více želel smrti Inču-čuny (na druhé straně jsem tak nějak uvědomoval, že umřít musel, aby jeho ratolest mohla zaujmout náležitou a důstojnější roli). Později, když jsem viděl film, tak už jsem tam jistou tragédii viděl, ale opět mě spíše než smrt Vin. sestry, dojala slova, která pronesl Vinnetou: "Zůstali jsme sami, bratře" (nevím zda je to přesná citace). Ne, May mě svými ženskými postavami nedojímal, jedinou ženu, kterou jsem byl ochoten přijmout na milost, byla Tetička Drollová, ale i z té se vyklubal chlap. Vlastně ještě jsou tu postavy žen zlých, vypočítavých, mstivých, tak ty jsem neměl rád, což ale bylo asi spisovatelovým záměrem, zvláště si vybavuji Juditu Silbersteinovou a Pablu Cortejovou.
K chystaným filmům: byl bych nerad, kdyby z toho Němci udělali nějakou limonádu případně do toho narvali erotiku a sex. Soulož (byť cudně náznakovou) O. Shatterhanda a Nšo-či vidět nemusím a nechci (kdyby film točili Francouzi, mohlo by je napadnout znázornit i tělesný vztah mezi oběma krevními bratry, byť by se třeba jednalo o náhražkovou aktivitu v pusté prérii; vzpomínám si na jednu verzi Hrbáče, kde později zavražděný šlechtic Nevers láká do postele rytíře Lagardéra - tak takhle ne).
Úlohou Nšo-či (a vůbec jakékoli ženy, která se zamiluje do Vinnetoua či O. Shatterhand) je příliš nerušit děj a v pravé chvíli důstojně zemřít rukou hnusného padoucha (aby ho bylo za co potrestat). Cokoliv navíc je tvůrčím rizikem. Ještě mě napadlo, aby po Nšo-či nezůstalo nějaké děcko, které by pak rušilo zbytek děje. Fantazie tvůrců je nekonečná, viz z dnešního pohledu celkem hrůzná mesaliance cca 30-letého Vinnetoua, který si, sám neustále svobodný a bez jakéhokoliv vztahu s ženou, adoptuje skoro dospělého mladíka. Tohle natočit dnes, tak je všem jasné, jaká je skutečná povaha takového vztahu.
Sapfo
23.11.2015 09:08
třeba nebude tak tragická. Na německých webech se píše, že OS pojme Nšo-či za manželku a usadí se.

Belenor
23.11.2015 08:09
Plk je určitě slušné slovo, osobně bych skoro řekl, že až zastaralé, řekl bych, že dnešní mládež místo plkání spíš kecá nebo kydá, ale třeba se pletu :-)
<< | <> | >>