Mayovky na Internetu

Kniha návštěv

Kniha návštěv si dlouhodobě drží přednost před diskuzním fórem, ale k poptávce či nabídce sběratelských materiálů využívejte, prosím, výhradně Diskuzního fóra, kategorie Antikvariát a bazar. Prosíme, zdržte se reklamy. Pokud tu chcete něco propagovat a má to vazbu na mayovky, tak nás kontaktujte na adrese majerco@seznam.cz, můžeme se domluvit.

Jméno:
Zpráva:
10 + 3 =
 
1 2 3 4 5 ... 199
mescalero (19.09.2017 11:13)
J Oakhurst: černoši ve westernech jsou O. K. Ale ptejme se, zda mohli být např. kolem r. 1870-80 v postavení, v jakém je líčí ten či onen film. Noví Stateční ... neviděl jsem to, pochybuji ovšem o tom, že by existovala takhle rasově pestrá grupa lidí, notabene na té správnější straně zákona. Je jasné, že jde o tvůrčí "naschvál" a o snahu dodržet kvóty. Na druhé straně se mi líbí Nespoutaný Django, především v jedné věci - v tom, jak se hlavní hrdina doslova "nesere" se střílením či v některých scénách spíše popravováním otrokářů, on klidně odpráskne ženskou (a já to v tomhle případě schvaluji a mám u toho dobrýba přímo skvělý pocit), tohle vnímám jakou velkolepou a hlubokou satisfakci pro černý otroky, za celý jejich utrpení a ponížení. Kdybych se tak dočkal podobného filmu, kde by se "odpoutali" nějací Indoši.
Kanibalismus u severoamer. Indiánů nebyl ve filmu dosud takřka zobrazen. V podstatě byl všude jen rituální, kultury kolem Mississippi (podobné těm v Mexiku v 16. století, tedy lidské oběti a následné požívání těl obětovaných) byly zdecimovány epidemiemi nakažlivých chorob ještě před příchodem prvních Španělů, poslední ohlas na tyto praktiky přežíval u Pawneejů. Významnější formy kanibalismu existovaly u kmenů kolem Mex. zálivu, jmenovitě je zmiňován kmen Karankawa z pobřeží jižního Texasu, některé zápisy z 18. století se zmiňují o vykrmování kastrovaných mladíků, kteří byli konzumováni na něj. slavnostech, takřka shodný popis se zachoval z druhé Kolumbovy výpravy, kdy se Španělé setkali s Kariby. Mnoho badatelů popírá věrohodnost těchto pozorování, já osobně bych tomu spíše věříl. V 19. století se už takové zprávy neobjevují: nutriční lidojedství (což je nejhorší forma tohoto kulinářského odvětví) bývá totiž vymýceno velice rychle. Film Kosti a skalp je samozřejmě fikce, něco podobného mohlo fakticky existovat jen před r. 1800 a především v Texasu a okolí (např. kolem r. 1760 zaznamenali nějací mniši zajímavou formu lidožroutství - pojídání těhotných žen včetně nenarozených plodů). "Bourání" masa ve filmu nemusí být úplně nereálné, lidojedi, především ti nutriční, neznali se svým "jídlem" žádné slitování, např. Maoři nechávali malé děti čekat než přijdou na řadu s rozříznutými břichy, Apači v N Mexiku měii v 17. století jíst zajaté Španěly na pokračování, tzn. že jim postupně jedli části těla: oběť žila dál (podařilo-li se zacelit pahýly a zastavit krvácení) a koukala se na to. Ještě před patnácti lety bych takovým hrůzám nevěřil, ale výzkumy jdou dál a vpřed a mnohé jevy se potvrzují.
mescalero (19.09.2017 10:40)
Sapfo: já Spásu ještě neviděl, vím jen zhruba o co jde. Četl jsem ale chválu na tenhle film a také mi ho doporučil známý.
mescalero (19.09.2017 10:39)
J.Oakhurst: v uvedených amerických westernech (některé jsou televizní filmy) jde spíše o pohled z obou protivných stran, nakonec i o jakousi smířlivost (např. Apač). Výrazně proindiánský je Náš boj nikdy nekončí (též TV film).
Třídní pohled do indiánek víceméně nepatří, ovšem nejvíce je vidět možná v nejlepší mitičovce - Bílí vlci; a i tady se vlastně neukazuje nic nepravdivého, takové praktiky velcí podnikatelé používali a používají (viz Babiš a spol.). Jako malý kluk jsem tyhle věci ve filmech nevnímal, co mi vadilo, že se děj v jistých chvílích odklání od Indiánů a líčí se nějaká osadnická story či love story. Jistě šlo to točit obratněji, ale možná v té době šlo o maximum možného. Spíše mi vadilo, že v posledních 3 ind. NDR se víceméně rezignovalo na dobrodružství, akce bylo málo, byla vidět snaha udělat z indiánek něco více (tyhle tendence se objevily už v Apačích, ale tady to nevadilo), snad i umění. Mitič si v rozhovorech stěžoval, že ho jeho herečtí kolegové neberou příliš jako herce a nad indiánkami ohrnuji nos. Takže k té změně možná docházelo i z těchto důvodů. Teď jsem v sobotu sledoval (ne úplně) Zlato v Black Hills a soutředil se na některé věci: filmu z hlediska scénáře nevytýkám v podstatě nic, mohl být lepší střih a některé akční scény mohly být více vypiplané, většinou chybí přímá scéna střelce a jeho oběti, vždy je to střiženo, v jednom záběru např. Mitič střelí, v dalším vidíme někoho kácet se k zemi, když je pak střih pomalejší nebo nevhodný, není celá scéna úplně jasná. Nejvíc mi vadí závěrečná scéna likvidace hlavního padoucha, tady měl být nějaký souboj, třeba na nože či na pěsti, nebo mohl být Slídící sokol rychlejší a přesnější střelec .. pád z leknutí z balvanu to není důstojný odchod zlosyna za scény. Dnes by se to samozřejmě dokázalo natočit lépe, ale zas o to není zájem.
Sapfo (19.09.2017 10:28)
Mescalero dík za tip - o víkendu jsme dali "Spásu". Mám obecně velkou nechuť koukat na skandinávské filmy. Ty jejich hyperkorektní slátaniny nemusím. Ale tohle bylo něco jiného - prostě klasika. Žánrově dokonalý western: vražda - pomsta, dobro - zlo, málo mluvení - hodně střílení, málo ženských (a když už, tak mrtvých nebo zneužitých). Žádné zbytečné filozofování, pouze činy. Netušila jsem, že tohle dokáží Dánové natočit.
J Oakhurst (18.09.2017 16:16)
Do klasických děl jako jsou od třeba od Dumase Tři mušketýři je obsazování do hlavních rolí jiným etnikem naprosto proti duchu předlohy ale ve westernech co se týká černochů je to naprosto přirozené .Značnou část kovbojů na DZ tvořila právě tato skupina. Woody Strode -Profesionálové, Sidney Poitier,Harry Belafonte - Buck a kazatel, Dany Glover v Silveradu .Denzel Washington v nových Sedmi... žádný problém, naopak .Jinak nových Sedm.s...po prvním podívání, neshledal jsem nic výjimečného a ty hrozné barvy..Kosti a skalp dobré. mohlo být kratší ale to téma kanibalismus u indiánů no stačilo jednou vidět...
J.Oakhurst (18.09.2017 15:53)
I v amerických westernech postupně najdeme díla která poukazují na tragedii indiánského národa, Zlomený šíp,Apač, Devil's Doorway, Modrý voják ,Malý velký muž. I Will Fight No More Forever Legenda o daleké cestě ..... Rozdíl je ten že indiánky NDR byly od 70let pojaty spíše jako třídní boj mezi dvěma neslučitelnými řády.....
mescalero (13.09.2017 12:21)
Česky vyšlo od Coopera ještě: Vyzvědač, Rudý pirát, Lodivod. Ve slovenštině měl vyjít román Kráter (jakási robinsonáda z Tichomoří), ale jestli to nakonec vyšlo, nevím. Doporučují román ze stejné doby a stejného místa děje jeko Posl. Mohykán a to knihu Bledý pohlavár od Bena Bolta (vyšlo ve 30. letech 20. stol.). Dále je tu dvojice románů od J. O. Curwooda: Černý lovec (kromě jiných tu je postava delavarského zvěda Killbucka a také velká závěrečná bitva hrdinů s Mohawky) a Průkopníci svobody (hlavní hrdina v zajetí Seneků, s nimiž se spřátelí). A také román od Humpreyse o Jackovi Absolutovi (název jsem zapomněl). Je toho více. Pro dětské čtenáře je tu např. román o mladém delavarském bojovníkovi: Gregor: Rychlonohý lišák.
Unkas. (13.09.2017 09:57)
Pavlinka, cooperovky: LOVEC JELEŇOV, POSLEDNÝ MOHYKÁN, STOPÁR, PRIEKOPNÍCI a PRÉRIA - tu som " mladol i starol" s hrdinami románu... To boli časy! A od Maya som rád čítal romány z Južnej Ameriky... Každý tu máme svoj dúšok pohára. Myslel som si ešte pred á 14-timi rokmi, že som najvačší frajer na mayovky. Po objavení týchto stránok som pochopil: kde sa hrabem na Honzu, Zatinku, Belenora! Teda ja taký záber nemám. A čo všetko rozoberá Apanači... A keď tu nabehol Mescalero, to som teprve zíral! A je to dobré. Nie každý vieme všetko dopodrobna. Tu aspoň oprašujeme niečo, čo sa až tak dnes moc nenosí. Ale tu sa to nosí, a to je len dobre. Iste, Mescalero, máme podobný názor na obsadzovanie čiernych hercov. Kvóty musíme plniť a basta fidli! A čo sa týka lakotštiny: vtedy som bol hotový, dnes ma to tiež se.., keď sa všade používa. A počul si niekedy hovoriť takého Delawara? No, v časoch mojej ranej mladosti takmer všetci Cigáni na Slavákiji gavaríli ne pa rusky, ale - česky! Tak hovoril filmový náčelník Apačů a oni to považovali za "indiánštinu"! To sú zážitky...
mescalero (13.09.2017 09:15)
Unkas: novodobé westerny? Určitě Revenant (přes mé výhrady, které se týkají jistého zmírnění nepřátelství a krutosti Arikarů vloženou zápletkou - která v knize vůbec není a historicky také není doložena - o hledání unešené dcery náčelníka, opět jde o prvek jisté rasové korektnosti), Kosti a skalp a zřejmě i Spása (ještě jsem to neviděl, prý je to dobré). Nové zpracování 7 statečných jsem neviděl, odrazuje mě ta rasová přehršel "sedmičky". Na černochy v hist. filmech (i hist. fantasy) začínám být silně alergický (takhle nějak se z člověka stává rasista).
Pojetí Indiánů jako kladných postav a obhajování jejich boje s bělochy v konkrétních hist. událostech nalezneme právě jen a pouze v indiánkách NDR. Kromě naprostých výjimek (např. Tanec s vlky a i tady není zobrazen přímý konflikt) jiné takové filmy neexistují a pokud ano, jedná se o televizní produkce. Je to smutné, ale je to tak. Ve většině amer. westernů jsou Indiáni jen potravou pro kolty bílých gerojů, existují i kritičtější filmové pohledy na historii, ale i tady jsou Indoši spíše v záporné roli, případně tvůrci neprojevují sympatie k žádné z protivných stran.
mescalero (13.09.2017 09:02)
Pavlína: oba filmy patří k tomu nejlepšímu v daném žánru. Bohužel také jsou konečnou v realistickém zobrazení Indiánů (oděvů, zbraní, prostředí atd.), tzn. že za celé další čtvrtstoletí filmaři už nikam dál nepokročili, spíše jsme svědky různých úkroků k horší kvalitě a nevěrohodnosti. S Tancem s vlky mám jeden problém a tím je použití lakotštiny: pro tento film a ve své době je to OK. Ovšem odstartovalo to cpaní lakotštiny do všech ostatních filmů o Indiánech lhostejno o jaký kmen se jednalo. I proto mluví nový Vinnetou nesmyslně lakotsky. To už bych radší, aby mluvil německy, respektive stejnou řečí jako běloši, bylo tomu tak téměř ve všech starších indiánkách a nikomu to nevadilo.
Unkas. (13.09.2017 07:56)
Jasné, Ralfe, pekne som Adamoviča skomolil s Chelsea... Samozrejme. Adamovič už zomrel, sekol s herectvom a choval kozy... S Dačou tvorili dobrú dvojicu. Hral v Synoch, nie v Hadovi. Áno. A Mescalero, Navahovia sa spomínajú dnes najviac. Úplne som na nich zabudol... A to oxidovali i v druhej svet.vojne (kód Navajo). Z novodobých indiánok film " Posledný Mohykán": výborná hudba, dobré scenérie - podobné z knihy. Keď dostal Magua na skale smrteľný úder, tak stál ako obrázok v starej knihe, mám to v hlave z mladosti. "Tanec s vlky" - poprvé som ho videl hneď na premiére v kine Alfa. Bol som hotový z lakotštiny a titulkov, dovtedy Indiáni vo filmoch toľko nehovorili (viac melú len naši poslancovia v Parlamente). Costner sa mi tam páčil, ale nie až tak, ako tomu Siouxovi, čo na konci filmu reval, že ho má ráád... No a novodobým westernom nie a nie prísť na chuť, to už sú lepšie i tie dédérácké.. Novodobé presadzovanie černochov do kovbojek (a nielen tam, všade), akí sú naškrobení, inteligentní.. no coment.
ralf (12.09.2017 21:31)
Unkas: iste si myslel Jozefa Adamoviča, manžela Božidary Turzonovovej, ktorý už zomrel. Ten hral v spomínaných ranných filmoch spolu s Milanom Jablonským, na ktorého si zase spomenul Gojko Mitič v roku 2014, pri našom stretnutí v Starigrade - Paklenica, pri 50. výročí filmov Winnetou 2 a Medzi Supmi. Adamovič a Mejerčík hrali s Gojkom vo filme "Synovia Veľkej Medvedice", ale nie v NVH.
pavlina (12.09.2017 16:21)
Mescalero a Unkasi, četla jsem ty vaše dialogy co zde vedete na téma indiány. Co takhle film Tanec s vlky a film Poslední Mohykán. Od Coopera mám dá se to tak říc ságu Posledního Mohykána.
mescalero (12.09.2017 09:22)
Unkas: nejvíc bude Navahů a Čerokíjů, těch jsou dnes statisíce. Koho úřady uznají Indiánem, ten jím je. Třeba i holohlavý tlustý černoch v raperském oblečení. Soudím, že bychom dnes asi nenašli čistokrevného Indiána, jsou tu jen míšenci v různém stupni míšení.
V žánrových filmech se nečekají žádné velké herecké výkony. Důležité je, jak herci ve svých rolích působí, jestli jsou přesvědčiví a diváci je přijmou a uvěří jim. Takže je možné říci, že P. Brice nebyl velkým hercem, ale byl tím nejlepším hercem pro roli Vinnetoua. Totéž platí o G. Mitičovi či L. Barkerovi. V sobotu jsem cosi dělal a měl u toho puštěnou televizi, běžel film Angelika a sultán; v roli jakéhosi sultánova vězně byl Helmuth Schneider, o němž se uvažovalo do role O. Shatterhanda (hrál i vůdce osadníků v Prérii). Nu, jisté charisma měl, ale na Barkera neměl.
R. Römer - v roli hlavního záporáka v Tekumsehovi byl zdaleka nejlepší. Jak už jsem psal, se starým dabingem by ty filmy získaly na kvalitě, vážnosti a možná i "hloubce". Bohužel jiné filmy o boji Indiánů za svobodu už na velkém plátně neuvidíme - ne že by tomu nepřála doba, ale už je nechtějí diváci.
Unkas. (11.09.2017 15:44)
Presný počet nemožné zistiť - kto je konkrétnym potomkom? Prelom storočí bol pre Indiánov hrozný, odrbávali ich i ľudia určení Bielym domom (rezervácie) a pod., nemoce, chlast, dobrodruhovia.. Dneska i mnohí lžou, že sú z toho a tamtoho klanu... Je to mnoho rokov, nik už presne nezistí počet pravých rudokožcov. Domorodci z okolia Veľkých jazier dnes prifarbujú zašlé časy. Ja som ten počet získal z jednej americkej knihy, jedná sa o rodný jazyk, samozrejme. A pak se to různě prolíná, ako dole píšeš, Mescalero. To sú desiatky a desiatky kmeňov. Ja som chcel len naznačiť, nie som premiér vlády, abych tu loboval... Spmínam hlavne mojich Delawarov, Mohawkov... najviac bude asi Siouxov a Čejenov... Hlavne, že nebývajú na slovenskom.sídlisku Luník... Hej, bol to Rolf, ten úžasný herec - na Štrbskom plese sa mohol aj utopiť, taký herecký zmetok... Hral v Hadovi aj s Abrahamovičom... Ale v tom sa zhodneme... Zánik Indiánov: Vláda USA sa snažila a určite robila čo mohla, ale všetko je to v ľuďoch: jeden sa snaží, druhý odrbáva. Ako i dnes. A po boji je každý generálom...
mescalero (11.09.2017 09:44)
Unkas: Sokolího oka hrál v Náč. Velkém hadu Rolf Römer, hrál ještě delavarského zvěda v Synech Velké medvědice a jakéhosi protihráče Tekumsehovi ve filmu Tekumseh, k němuž tuším napsal i scénář. Je fakt, že se svou rachitickou postavou by neměl hrát hrdinské role. Při natáčení NVH se prý málem utopil, vyprávěl o tom kdesi Milan Jablonský. Pro mě je zajímavé, že se film natáčel i na Štrbském plese, kde jsem byl v r. 1975 na lázeňském pobytu v Liečebnom dome Solisko (dnes jakési wellnes pro pracháče). Na Náč. V. hadovi jsou strašné především choregrafie "tanečních scén", jinak by ten film byl (v kontextu doby a žánru) docela dobrý, především kostýmy jsou tu ze všech filmových zpracování asi nejlepší (i když ne dokonalé, v r. 1967 je to ale malý zázrak). Se starým dabingem by ty mitičovky vypadaly jinak, bohužel už je tak nikdy neuvidíme.
Počty ind. kmenů jsou jisté větší, Seminolů je dnes několik tisíc, otázkou je, zda se sčítávají populace na Floridě, Oklahomě a pak je tu také otázka tzv. Negro Seminole a jejich potomků v Mexiku. Tebou udávané počty vypadají spíše na to, že se tu udávají ti, kteří ještě hovoří rodným jazykem. Obecně počty Indiánů narůstají, např. apačští Lipani, o nichž se na počátku 20. století psalo jako o téměř vyhynulém kmeni (asi 30 jich žilo s Meskalery, pár jedinců pak s Kiowy, Komanči a Tonkawy), mají dnes kolem 2500 příslušníků (a to se všichni prohlašují jen za potomky jedné z cca 15-19 původních lipanských tlup, k tzv. Cualcajennům). Ovšem kolik ind. krve koluje ve všech těch nově objevených Native Amecans bych se ani raději nepokoušel zjišťovat.
Unkas. (10.09.2017 16:42)
Dík za správu o knižnom vydaní, budem sa tešiť... A J.Oakhurste, ja som v ranej mladosti videl najprv filmového Winnetoua, až potom som čítal Maya (spočiatku dosť sklamaný, že to nie je jako vo filmových verziách). Ako mladulinký som bol knihomoľ a čítal som hlavne Z.G., JFC., Verneho.. A spomínam si, že vtedy vychádzali čtivé romány od našich autorov zamerajúcich sa na Inkov, Aztékov, Mayov.. názvy si už nepamatám, ani knihy z tých čias na toto téma mi nezostali (neusále sťahovanie). Nevadilo mi, že sme zo školy povinne chodili do kina, premietali nám rozne filmy, či už ruské-vojenské, ale i indiánky. Tu som i naposledy videl moje zfilmované cooperovky /rum./. Pretože tie z éndéráckej doby mám, ale nedá sa na to dívať. Hlavne Sokolie Oko v podaní toho poďobaného blonďáka... Keď som bol na Východe USA, poopravil som si názor na šedokabátnikov vo vojne Severu proti Juhu. Rád som sa díval na krásne kamióny s nápismi: Mohawk, Delaware... Hm, čo viem, tak mojich Delawarov je dnes iba 165! (jazyk Algonkin), Mohawkov 1820 (Irokéz), Tuscarora 430 (Irokéz) - dole Seminolov na Floride 675 (Muskoghee) atď., nebudem to rozpisovať. A dnes sa dívam na správy - hurikán sa má vyhnúť mojej Tampe. Čo bude ďalej... Herbert Lom - tomu tiež u nás na mlyne horela sviečka. Nielen ako výbornému stelesneniu banditu Cornela.. Hral vo veľkofilmoch Spartacus, Cid - kto si to može povedať?
Jarek (09.09.2017 14:50)
Opravuji uvedné datum - 11. září je správně.
Jarek (09.09.2017 14:49)
Dne 9. září by se dožil kulatých 100 let herec českého původu HERBERT LOM. Mnozí z nás měli možnost se s ním setkat na Mezinárodním dětském filmovém festivalu ve Zlíně v roce 2004, kde byl hostem spolu s Pierrem Bricem.
J.Oakhurst (08.09.2017 14:12)
Unkas Karel May byl počátek byť u mne spíše filmový než knižní,ale také i další postavy z různých knih a filmů...   namátkou- Tři mušketýři,Tarzan,Robinson,Bílýtesák,Rychlé šípy,Sedm statečných.......válečné -Sokolovo,Hořící sníh,.Osvobození... filmy. na které jsme opravdu rádi povinně chodili místo vyučování  ale je fakt že do dnešních dnů mi nejvíc učaroval Divoký západ
1 2 3 4 5 ... 199od 1. 9. 2005