Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

<< | <> | >>

Apanači
05.11.2015 19:10
Nedávno ste, Sapfo, Mescalero aj Belenor,písali o brade OS. Mám otázku - na to, čo si spomenula, Sapfo, ako by tá brada mala vyzerať. Zišiel mi pri tom na um nádejný režisér USA filmu - teda vlastne jeho brada. Takáto?
http://jasonreim.com/scream/Joseph_Paul_Stachura.html
Alebo takýto western style, ako mal Viggo:
http://www.lahiguera.net/cinemania/actores/viggo_mortensen/fotos/5831/
???
:)
Ja viem, že tým nič neovplyvníme, ale baví ma to a chcem vedieť, ako si to myslela. Alebo ako sa to druhým pozdáva pre nového OS. Poteší ma, ak si na to nájdete tie 2 sekundy.

Naposledy upraveno: 05.11.2015 19:12, Apanači


Apanači
05.11.2015 19:04
Tak to je super! Aj mi je ľúto sem niečo napísať, lebo tým pádom sa tento vzádny príspevok posunie do menej viditeľnej zóny. Ja si to isto skopírujem a odložím. MOžno by bolo fajn nechať to aj niekde na nejakom dobrom mieste na tomto webe, lebo tu je to také "pomíjivé". Napr. ako dokument medzi e-bookmi by som si to vedela predstaviť.(To len uvažujem nahlas, nechávam na zváženie vedúcim:) Akokoľvek - za seba som spokojná, ja to mám. :) A čítala som z toho Crazy Horse - tiež také posmutnejšie.
Synovia Veľkej M. - posledné dva diely sú asi najlepšie. Najkľúčovejší sa mi zdá 4. - Návrat k Dakotom - tam skladá hlavný hrdina bojovnícku skúšku, ukrýva sa u Veľkej Medvedice... Opis smrti jeho otca - to je to najdehonestujúcejšie a najponižijúcejšie ľudskú dôstojnosť, čo som kedy v detskej literatúre čítala - a zároveň to je napísané tak, že je to únosné, šetrné pre mladého čitateľa. Odvtedy mi zostal ten pocit, že bieli červeným niečo dlžia.
No a že sa museli potom vrátiť z tej Kanady, to som nevedela!To mi zlomilo srdce. :(

Naposledy upraveno: 05.11.2015 19:14, Apanači


Apanači
04.11.2015 21:15
MOja posledná vec dnes: realita Indiánov v rezerváciách.
Myslím, že sa s Mescalerom chápeme, skúsim to vyjadriť vlastnými slovami a vlastnou skúsenosťou,aby sme to overili, či myslím na to isté:
Keď som začala ako dieťa čítať tú veľkú knihu o Indiánoch, už vtedy mi došlo, že sú dve línie: reálna a idealizovaná.
Do reálnej som si zaradila tú odbornú knihu, román Synovia Veľkej Medvedice - tam síce bolo aj trochu fantázie, ale celkové vyznenie bolo pesimistické, deprimujúce, drsné, autorka dobre poznala život Dakotov, našťastie na záver tam svitlo trochu nádeje. A potom ešte som si k reálnej línii zaradila napr. film Black Robe - ako som sa neskôr dozvedela, má od kritikov uznanie pre jeho veľkú snahu priblížiť sa historickej realite. (Skoro som sa z neho v kine povrackala, našťastie krásna kanadská príroda asi udržala môj žalúdok tam, kde patrí:) Môj detský sen navštíviť rezervácie teda vybledol.
A potom bola idealizovaná línia, ktorú pre mňa predstavoval hlavne Karl May - priťahoval ma nie kvôli reálnosti, ale najprv príbehom a neskôr aj dobrodružným a symbolickým cestovaním v krajine duše a tým, ako sa zo svojich životných rán vie liečiť prostredníctvom imaginácie.

Apanači
04.11.2015 21:02
Ešte k Andreiovi - že mi nejde ani tak o Andreia ako o dobrého OS. Úplne rešpektujem a do veľkej miery aj chápem, keď niekto napíše, že mu na novom W vlastne ani tak nezáleží. Mne však áno.Veľmi dobre by mi padlo, keby ten film vyšiel atraktívne pre mladú generáciu. Minulý rok kolegovci zorganizovali letný tábor na tému Pána prsteňov a bolo to moc fajn - si predstavte 150 detí vrátane tínedžerov, ako sú namotaní nielen na tú tému ale aj hodnoty, ktoré Tolkienov príbeh prináša. A mať tak nový príjemný film o W, určite niečo podnikneme aj v tomto smere! Metodicky, pedagogicky je to skvelý matroš - pán May bol predsa profi učiteľ. :)

Apanači
04.11.2015 19:39
Wow, tak to je naozaj veľké bohatstvo podnetov, z toho budem určite prosperovať nielen ja, ale aj ďalší - veď ak to dobre vidím, dnes tu bolo vyše 200 návštev. Isto, všetci nepreklikajú až sem, ale mnohí zaiste.

POkiaľ ide o môj vkus - je konzervatívny v hodnotách, takže nebudem nikdy inklinovat k ezo a k šamanským záležitostiam. Na tom sa, zdá sa,dosť zhodneme. POkiaľ ide o formu prejavu som duša umelecká, mám rada slobodu, originalitu, kreativitu - a verím, že to mi moja obľúbená autorka znova poskytne aj v svojej ďalšej knihe. Nuž ale teraz tu nie som, aby som o sebe písala :) Chcela som vlastne povedať, že
určite si všetky tituly, čo ste uviedli, popozerám a už teraz sa na to teším!

Naposledy upraveno: 04.11.2015 19:40, Apanači

mescalero
04.11.2015 09:23
Diskusi o Lenartovi neberte z mé strany příliš vážně, nechci nikomu brát nebo hanět jeho idola. Byly to jen takové "úvahy", ve skutečnosti nejsem na nového Vinnetoua (ať už jakéhokoliv) moc zvědavý. Jo, podívám se, když bude příležitost, ale nic si od toho neslibuji, nic nečekám.

Apanači
03.11.2015 22:58
A ešte k Meskalerom - ďakujem za informácie, je to fajn takto si rozšíriť obzory.
Teraz budem chvíľočku viac osobná: Pripomenulo mi to moje mladé časy, keď som ako siedmačka mala doma veľkú knihu v češtine o Indiánoch, takú dosť odbornú. A dokonca som si z nej aj čítala - v rámci možností siedmačky - o Geronimovi, o kuchynskom živote rôznych kmeňov... Keď sa ma v tých rokoch pýtali, čím chcem byť, bez váhania som odpovedala etnografka. Mala som v pláne na bicykli obísť všetky rezervácie západu USA (na koňa som si netrúfala, tak som si to vymyslela s bicyklom:)
Bolo pre mňa veľmi príjemné teraz sa k týmto spomienkam vrátiť, lebo už som na tieto detské sny úúúplne zabudla. Potom som prešla transfornačným ohňom puberty - veď ako každý :) - a vyšla som z toho už niekde inde. Teraz zase vnímam ako dôležité sa k tomu dostať späť, zdá sa mi, že som v detstve smerovala k niečomu veľmi zdravému, prirodzenému, hlbokému, čo som chcela vlastne objaviť u Indiánov.
Nemyslím, že by som sa vypravila do rezervácií :) ale skôr záujem o múdrosť, ktorú majú tí, čo v srdci žijú s prírodou. Nič astrálne ani ezoterické, ale etnologicko-psychologicko-umelecké...cestovanie v duši dorodružno-imaginatívnym stýlom Karla Maya. Uff, som sa rozpísala, nuž ale to sa stáva, nie? Proste sa teším, že sa blížia Vianoce a môžem si zapriať nejakú dobrú knihu. :)

Naposledy upraveno: 03.11.2015 23:11, Apanači


Apanači
03.11.2015 22:34
Rada by som pridala ešte pár slov k muskulatúre:
Moja predstava o tom je asi taká, že mnohí herci sú pre svoje roly schopní nabrať svalovú hmotu a mnohí zase schudnúť až po hranicu zdravia. Zatiaľ mám dôveru voči tvorcom a aj očakávania, že chápu diametrálny rozdiel medzi ramboidným hrdinom a OS. Keď minulý rok zverejnili Andreia ako nádejného OS, mal dobre vypracovanú postavu so svalstvom v miere maximálne tak Gojka Mitiča, čo je pre mňa akceptovateľné. POtom začali prichádzať tie nafúknuté foto - a ja som si vždy len povzdychla: "Je mladý, kariéra sa mu rozbieha, potrebuje sa uživiť, berie, čo je v ponuke." Ale stále si myslím, že keby na pár týdňov/mesiacov zmenil stravovanie (všetky tie prípravky, čo sa od nich nafúkne a svaly sa mu vyrysujú) a obmedzil cvičenie, že sa zo svalovca priblíži k atlétovi. Či keď sa to príliš preženie, už je to ireverzibilné? Keď si zoberiem takého nabitého Freda Engela a porovnám si ho s Jeffom z filmu APanači - takmer sa mi nechce veriť, že to je ten istý herec - a to je rozdiel 3-4 roky. Tak mám celkom nádej.
Ale keby sa vážne schyľovalo k tomu, že bude zrejmé, že OS bude herkuloidný, som ochotná iniciovať otvorený list Bielemu Tesákovi (v tomto prípade tým myslím tvorcov USA projektu:) so žiadosťou o menej muskulatúrny prejav OS. Už si to začínam v hlave skladať v anglických pojmoch... Bude mi cťou, ak dostanem potom aj z vašej strany k tomu podporu. :)

Naposledy upraveno: 04.11.2015 07:24, Apanači

Sapfo
03.11.2015 15:37
mně by se OS líbil s knírem + muškou pod spodním rtem. Ale klidně i vousy, nakonec jsou pořád ještě momentálně v módě. Holobrádek by vypadal dost mimo

Belenor
02.11.2015 19:38
Netvrdím, že musí být OS starý fotr :-) Jen mi právě tento mladík přijde jak z katalogu posilovny :-) Sice se mi třeba za mlada impozantní muskulatura Schwarzeneggera líbí, ale jako Shatterhanda bych ho taky nechtěl. OS bych viděl spíš ve stylu prací utuženého svalovce, tj. páru má, ale nejsou to boule z posilovny :-) Esi mi rozumíte :-) Já třeba jsem zastánce posilování s vlastní vahou a posilovny a jejich "produkty" neuznávám :-)

Teda že se tu montuju do debaty o Mescalerech.

Naposledy upraveno: 02.11.2015 19:39, Belenor

mescalero
02.11.2015 15:47
K. May se při popisu Vinnetoua inspiroval obdobnými popisy ind. náčelníků u svých předchůdců (Reid, Ferry, Retcliffe, Aimard, Cooper aj.).
Vedle Meskalerů žijí v jejich rezervaci potomci Lipanů (kultura dost podobná Meskalerům) a Čirikavů (od r. tuším cca 1910 či 1908 se do mesk. rezervace stěhovali z území Oklahomy vysídlení Čirikavové z Arizony a N. Mexika), čímž vznikl jakýsi mix těchto tří kmenů, čístě meskalerská nebo čirikavská kultura dnes neexistuje, to je tak pro pořádek.
Jako mex. rolníci nakonec po r. 1900 vypadali všichni Apači, ale nás zajímá stav kolem r. 1850-1880.

Apanači
02.11.2015 14:20
To je super, vďaka, už ani nás nikto neopije rožkom, že kto je a kto nie je oblečený ako Meskalero! Priznávam, že ma vždy miatli tie fotky Geronima a spol., na ktorých vyzerali skôr ako mexickí roľníci, než súkmeňovci Winnetoua. Ale teraz to už dáva zmysel.
Ešte ma na tom oficiálnom meskalerskom webe zaujalo, že do ich rezervácie nesmie vstúpiť nik s dákym "výrobkom" z hada alebo medveďa - že sú to pre nich zvieratá, s ktorými nechcú prichádzať do styku. A W predsa nosil čelenku zo štrkáča a náhrdelník zo zubov grizlyho. Bola to romantická invencia Karla Maya alebo sa zmenili zvyky Meskalerov?

Naposledy upraveno: 02.11.2015 14:25, Apanači

mescalero
02.11.2015 10:55
Oděv Meskalerů: v muzeích se toho moc nedochovalo, nicméně základní styl odívání se dá vysledovat. Ženské oděvy byly (zejména u šatů pro obřad dospívání) podobné těm, jaké nosily Západní Apačky a Čirikavky, mužské měly některé originální prvky (např. kožešinové a plstěné turbany zdobené malovanými či korálkovanými velkým kříží, čtverci, kolečky, kárované deky, tzv. pendltonky, které většina mužů nosila omotané kolem boků), košile se svým stříhem a způsobem otřásnění velmi podobaly těm, které nosili Komanči a Kiowové, zdobené korálky obvykle nebyly, když už, pak šlo o drobnější úzké pásy kolem ramen čí rukávů, některé košile měly v místech, kde u kmenů severnějších plání bývaly široké korálkované pásy malované symboly, např. měsíce, slunce atp., rukávy byly úzké, zdobené dlouhými třásněmi kolem ramen a jakýmsi třásňovým trsem v ohbí ruky; Meskalerové také nosilí bílé plátěné košile a vesty; legíny byly buď kožené (obvykle zdobené malovanými symboly, např. klíče či ulity, na tzv. plácačce, což je přesah kůže či látky na vnější straně nohou, tento přesah byl někdy u kožených legín rozstříhán na třásně) nebo látkové (často vyráběné z dek), ty bývaly mnohdy zdobené širokými korálkovými pásy, obvykle s jednoduššími masivními vzory, podobnými jaké nosili Jicarillové a Utahové. Mokasíny byly většinou prérijního typu, tj. nízké, některé zachované originály mají poměrně velké zdobení korálky. Válečné pomalování je naprosto originální a u jiných kmenů nevídané - muži si na tváře malovali velká bílá či žlutá kolečka (takévá, jaké má např. Marfuša v Mrazíkovi), menší kolečka si někdy malovali na čela. V pozdějších letech, kolem r. cca 1880 začaly u Meskalerů převažovat bělošské oděvy, tj. košile, vesty, sukně, legíny se nezdobily, plocha plácaček se minimalizovala, muži měli na hlavách klobouky, buřinky.
Sapfo
01.11.2015 17:20
Andrei Lenart je pohledný muž,teda mě se moc líbí. Oceňuji hlavně jeho mladistvý vzhled - pořád nechápu, proč by měl být představitel OS starým "fotrem". Jak jsi uvedla, je super, že se orientuje v Mayovkách knižních i filmových. Za mě mínus jsou hnědé oči a hodně velké svaly, ale to je maličkost...

Apanači
01.11.2015 09:46
Ešte k tomu novému OS v USA projekte: Mne sa Andrei Lenart (tak sa volá) veľmi páči. Predovšetkým preto, že je fanúšikom filmových aj knižných mayoviek, a to je dnes ohrozený (ak nie takmer vyhynutý) druh medzi dvadsiatnikmi. :)Na tej fotke s koňom podľa mňa vyzerá ozaj roztomilo :). V Belenorovom príspevku som však vnímala takú sympatickú nikoho neurážajúcu komiku, že som mala dobrú náladu celý deň. Možno poznáte ten pocit, keď idete autobusom a zrazu sa začnete len tak smiať. :D Nikto okolo mňa samozrejme nevedel, že to som si práve spomenula na ten koment. :)

Apanači
01.11.2015 09:36
Presne pre toto sa vždy teším na Mescalerove príspevky - že to bude zase nabité faktami, ku ktorým by som sa potrebovala prehrabávať cez haldy kníh. Myslím teraz hlavne na tie autentické mescalerské odevy. Spomenula som si aj na fejsbukovskú diskusiu k fotkám RTL Winnetoua - ako sa tam jeden pán rozčuľoval, že W má kostým síce so strapcami (s třásnemi), ale maľovaný a nie vyšívaný. Tu by ma zaujímal odborný pohľad, či original mescalerské je maľované alebo vyšívané a ak - tak či nitkami alebo korálkami.
Podnietilo ma to ešte k ďalšiemu hľadaniu (googlenie mám zo všetkého najradšej:), orientovala som sa hlavne na oficiálne stránky - Jay už nie je v projekte (hoci podľa mňa by mohol byť dôstojným predstaviteľom Inču-čunu:). Ďalej, že pani, ktorá prejavila záujem o pozíciu costume designer v USA projekte, je ozaj odborníčka a tu na fotke http://winnetouproductions.com/?page_id=708 má na sebe šatočky, ktoré by sa aj podobali na iniciačný odev mescalerských dievčat( našla som ho tu http://mescaleroapachetribe.com/our-culture) Hoci to využívanie kostýmov z iných filmov, o ktorom píše Mescalero, asi nastane - je to riešenie veľmi priateľské voči rozpočtu, s ktorým sa naši americkí filmári - ako vieme - zatiaľ dosť pasujú.

Naposledy upraveno: 01.11.2015 09:39, Apanači

mescalero
27.10.2015 10:29
Teprve teď jsem viděl fotky toho Jay Tavareho, který měl hrát Vinnetoua (nevím, zda ho má ještě hrát, nebo je ve hře někdo jiný, fotky pocházely z r. 2011 a nikdo nemládneme). Byl v kostýmu Apače západního typu (Západní Apači, Čirikavové, Mimbreňové), tj. šátek, bederka, vesta, vysoké mokasíny, legíny či mexické spodky neměl. Pokud by takto měl vypadat Vinnetou, pak nevím, nevím, holá stehna, holé ruce ... Tady je vidět, že ani natáčení v USA nezaručí reálnost všech historických a etnografických reálií. Jako Meskalerovi (v hmotné oblasti jsou Meskalerové typická kultura jižních plání, podobná Kiowům, Komančům, Tonkawům, Lipanům) by mu kaťata ani otřásněná košile nechyběly. Problém je v tom, že Meskalerové (tak, jak skutečně vypadali) ještě nikdy v žádném filmu nevystupovali, zatímco Mimbreňové a spol. se objevili v desítkách westernů. Tvůrci jdou samozřejmě cestou nejmenšího odporu, řeknou si, Apač, a dál to nezkoumají a využijí zkušeností s kostýmy z předchozích filmů.
Sapfo
24.10.2015 14:35
soudně podle jiných fotek je to náhodou šikula. Teda na můj vkus asi moc svalnatej

Apanači
23.10.2015 12:12
:-D
Made my day! - ako píšu decká na fejsbúku.

Naposledy upraveno: 23.10.2015 12:13, Apanači


Belenor
22.10.2015 14:23
Jéžiš to je hnusák. To je teda ten u RTL mnohem lepší :-)
<< | <> | >>