Mayovky na Internetu

Old Shatterhand a ženy

Zakladatel: luhla

<< | <> | >>
Sapfo
29.05.2017 20:30
ad Zeta: Samozřejmě souhlasím. V určitém momentě nám prostě bylo líto chudé, nevinné osoby. A to bez ohledu na další možný vývoj postav. To snad není nic špatného.
mescalero
29.05.2017 16:03
Zeta: svou ženitbu May zmiňuje v pozdních dílech, v nichž už o dobrodružství tolik nejde, v dobách "vinnetouovských" byly radosti a strasti manželské nepřítomny. V dobrodružné literatuře se to má většinou tak, že hrdina na ženy "kašle" nebo je získání srdce a ruky nějaké cudné panny jedním z cílů daného díla. Jakmile hrdina vejde do přístavu manželského, je konec příběhu i dobrodružství. Např. takový Sandokan (knižní) sice získá Marianu, ale ta mu dlouho nevydrží, minimálně v 3. dílu (z celkových nejméně 11) se o ní mluví jako o mrtvé. Tak to prostě je, smiřme se s tím, starý O. S., tahající ženu po horách a prériích je naprostou výjimkou.
Jo, kdybych tak ještě dokázal prožívat nějak více umělecké dílo?! Tohle Ti závidím. Já už jsem starým cynikem, který každou slzu dojetí, kdyby se snad někdy objevila, ihned zamáčkne.

Zeta
27.05.2017 23:20
Samozřejmě, ano ano ano, ale zkrátka za prvé se OS/Kara časem tak jako tak ožení (dokonce dvakrát! s tím, že se jednou rozvede) a ani náhodou mu manželství nebrání v dalším cestování a prožívání dobrodružství, viz příspěvek od Apanači, a za druhé patřím odjakživa mezi čtenáře, kteří příběh tak nějak prožívají spolu s postavami. Vztaženo čistě na mayovky - když OS plakal po smrti Carpia ve Vánocích, plakala jsem s ním a měla jsem strašnou chuť ho obejmout. Když v Supech Mexika Werner peskuje Martu za pozvání OS a V, a dokonce zmíní že ji zmlátí, tak jsem zatínala pěsti. Když OS martu tak drsně odmítne, měla jsem sto chutí s ním zatřást.

Navíc v téhle povídce, kde jde o citlivou duši Old Shaterhanda, o jeho vnitřní boj...jsem mu prostě držela palce :))) Však se to jmenuje Old Shatterhandova první láska, no ne?
mescalero
26.05.2017 08:57
Já jsem rád, že si Martu ani jinou nevzal a vůbec se žen stranil, případně mu je někdo odstranil z cesty. Protože jinak by se všechna ta dobrodružství, o nichž tak rádi čteme, nekonala. Old Shatterhand a Vinnetou (a všeliká další zálesácká "pakáž") jsou osoby asexuální, jejichž jediným smyslem existence je boj proti zlým parchantům, kteří kazí ovzduší Západu. May to tak napsal a tak by to mělo zůstat. Chceme-li si číst o manželských trablech, můžeme sáhnout po spoustě jiných knih, kteří jsou těmto radostem života věnovány.

Zeta
25.05.2017 20:31
Sapfo: Ja myslím, že mu spíš velela uražená mužská ješitnost, než společneské konvence...Byla to prostě situace, kterou absolutně nezvládl - když si to shrnu, tak nejdřív se rozhodl, že teda Martu neobejme, protože by s ním stejně nebyla šťastná, pak před Vernerem zatajuje, že ji zná, pak se zlobí na něj, že ji stejně našel, a následně na Martu, že mu neřekla o tom, že se s Vernerem setkala. Na plese tak dlouho čeká na balkoně, až si Verner zadá všechny tance (opět prostě ješitnost spojená se sebetrýzněním), a když má konečně příležitost si s Martou zatančit, a její srdce získat zpátky, tak ji drsně odmítne a poníží. Ve věcech lásky je zkrátka jindy bravurní OS jak slon v porcelánu. Vůbec se Martě nedivím, že se na něj vykašlala a vzala si Vernera, u OS proste nevedela, na cem je :((

Kniga: Jooo! Měla jsem při čtení úplně ten samy pocit, nejradši bych s ním zacloumala, aby se probral a přišel k rozumu! :)))) Nechtěl, aby byla Marta nešťastná v životě s ním, a tak ji radši prakticky bez boje dal násilníkovi a opilci, gratluju!

Kniga
25.05.2017 19:41
Myslim, ze ji ztrapnil, ze to byl jeden z duvodu proc se rozhodla pro toho milionare.. V sestnacti, kdyz jsem to cetla poprve jsem mela sto chuti OS zakroutit krkem!
Sapfo
25.05.2017 09:15
Mně bylo Marty líto, jak dostala košem. Bylo to vůbec společensky přijatelné ji na plese tak ztrapnit? Nebo velela O. Shatterhandovi slušnost se nezahazovat s takovou lůzou a věnovat se známému na úrovni?

Zeta
23.05.2017 18:06
Díky Knize jsem dnes měla možnost si přečíst povídku Old Shatterhandova první láska, a musím říct, že je škoda, že byla ze Satana a Jidáše vyřazena (ačkoli chápu že by svižné a dobrodružné vyprávění zpomalila). Potěšila mě "vzpomínka" na Vánoce v podobě OS zimního výletu do Rudohoří, kde opět udělá několik dobrých skutků, ale nejvíc jsem si samozřejmě užila jeho vnitřní boj a tápání ohledně citů k Martě. To rostoucí napětí mezi nimi v prostřední části povídky, kdy okolo sebe chodí ve vydavatelství bylo úplně hmatatelné! Martino zanechávání dárečků, polibek ve spánku, a nakonec "nedokončené" objetí...Držela jsem OS palce (i když samozřejmě vím ze Satana a Jidáše, jak tenhle vztah-nevztah dopadne) a přála jsem mu aspoň ten jeden tanec, ale holt ani to si nedovolil :) Přiznám se, že i když v povídce mezi OS a Martou vlastně k ničemu nedojde, to jejich vzájemné kroužení okolo sebe a narůstající přitažlivost má (aspoň pro mě) hodně silný náboj.

Naposledy upraveno: 23.05.2017 18:08, Zeta


Kniga
08.01.2017 19:52
Apanači je tak zrovna tohle jsme nikdy necetla, aj si vybavuji snad jedine a to ze tenda, tam uz se mluvi o Klare, ze si vzal zenu a ze to Halef poznal dle prstenu.. hmm to si budu muset precist znova. diky!

Apanači
03.01.2017 13:41
Veľmi chutné rozhovory o manželstve vedú Kara a Halef v menej známej mayovke Pouť do Mekky.
Na ochutnávku pripájam citátik - celý rozhovor má hádam aj 5-6 strán:
"Od doby, kdy se Halef dozvěděl, že jsem se oženil, mluvil příležitostně také o mém „harému“, o mém „ženském stanu“. Jméno mé ženy Emílie zkomolil na Emmeh, a rozumí se, že životní poměry té mé Emmeh byly pro něho přesně jako poměry, v kterých žila Hanneh."
:-)

honza.
01.01.2017 18:29
Ona se objevila az v pozdnich romanech, V risi str.lva v prvnim dile jeste Emma a ty zaverecne psal uz po rozvodu a snatku s Klarou, takze tam uz mluvi o Claire. A ta ho pak provazi do Ameriky ve Vinnetouovi IV. Do Stribrneho lva si nevybavuji, ze by o sve zene psal, byli to vzdy jen rodice, sestry a pak samozrejme Marta Vogelova, pozdeji provdana Albani.
Sapfo
01.01.2017 18:08
ad Honza - před chvilkou jsem poslala. A žádné omlouvání. Ten článek se zjevil jen a jen díky tvé dobré vůli. Na webovkách v archivu v Mitteilungen nebyl k mání a k sehnání

Zeta
01.01.2017 18:01
Na jednu stranu chudák fiktivní paní Old Shatterhandová - manžel věčně někde na cestách, navíc takových, že neustále hrozí, že se domů vrátí akorát parte, a kde o něj vždycky pečují nejhezčí ženy kmene (Nšo-Či, Kakho-oto), a ona nejspíš samotná v Německu :-D :-D

Belenor
01.01.2017 16:58
Tak nějak. Naživo se paní Mayová vyskytuje snad akorát ve Vinnetou IV (Vinnetouovi dědicové).

Zeta
01.01.2017 16:20
Belenor: Děkuji za vysvětlení :) Takže jestli to chápu správně, v knihách s Old Shatterhandem/Karou je pouze zmíněno, že nějaká manželka existuje, ale do děje nikdy nijak nezasahuje, je to tedy spíš taková paní Colombová a Old Shatterhand si ji pořídil čistě proto, že se to tenkrát patřilo. (Zatím svou nechuť do ženění třeba v případě Kakho-oto vysvětlil naprosto pochopitelně a rozumně - takový světoběžník a cestovatel se prostě nemůže jen tak usadit na jednom místě).

Naposledy upraveno: 01.01.2017 16:23, Zeta


honza.
01.01.2017 13:47
Asi jsi mi ten článek už posílala, ale nějak ho nemůžu najít. Omlouvám se - mohl bych poprosit ještě jednou?
Sapfo
31.12.2016 13:53
ahoj, před chvílí posláno

Kniga
31.12.2016 08:06
O clanek take prosim :) meil na profilu :)
kara
31.12.2016 07:53
Sapfo: Mohla bych také prosím požádat o zaslání článku na
markovapetra07@gmail.com.

Belenor
26.12.2016 22:23
Je potřeba na to pohlížet tak, že jak se postupně (navenek) začal tvářit, že on je Old Shatterhand, musel May do knih (nebo možná nemusel, ale chtěl) zapracovat i své dvě skutečné manželky, a to v orientálních nejprve Emmu, v přepracované verzi Kláru, a Tebou zmíněný citát se bude zřejmě týkat románu Vinnetou IV (Vinnetouovi dědicové).
<< | <> | >>