Mayovky na Internetu

Jsou mayovky out?

Zakladatel: Zatinka

Proč dnes mládež nečte mayovky?

<< | <> | >>
mescalero
21.12.2016 06:59
Můj názor na kolportáž, který se léty vyvíjel, je ten, že by nebylo marné (čistě z čtenářského hlediska) vydat upravené a krácené texty Karl May Verlagu. Vždyť knihy Cizinec z Indie a Přízrak v křoví se četly docela dobře. Navíc Lesní růženka (přejatý překlad pro nakl. Rubinsteina) stejně není kompletní, chybí asi stovka stránek děje. Nekonečné jalové rozhovory nejsou tím pravým ořechovým, co by se nám na Mayovi líbilo.
Kakho-oto
20.12.2016 11:37
Těch vydání bylo v první polovině 90. let opravdu velké množství. Nějaká mayovka vyšla třeba třikrát během dvou let, ale navíc pod třemi různými názvy. Povídkové knihy byly útlé a místo jedné tlusté vyšly dvě tenké. Kvůli nějaké povídce jsem si koupil povídkovou knihu, v níž jsou jiné tři povídky, které mám ale klidně i ve třech dalších knihách. Různé názvy povídek jsou samozřejmostí. Návrat vydával cykly ve spoustě dílů a obsáhlé romány vydával dvousvazkově. Kladem Návratu je vydání méně známých mayovek, které u nás do té doby nevyšly nebo vyšly dávno předtím, ale v upravené a zkrácené verzi. Rubem toho ale bylo, že desítky titulů nejsou vhodné pro běžné čtenáře, natož pro děti (kolportážní cykly, krušnohorské novely a povídky - se zamilovanými, pašeráckými či humornými motivy). Kdybych měl začít četbu Maye cyklem Cesta za štěstím nebo knihami s Desavákem, tak bych asi taky u těchto děl skončil. Tím jen narážím na případy, kdy rodiče koupili dětem právě tato díla a pak se divili nezájmu svých potomků. K tomu jistě docházelo. Musím se smát tomu, jak jsou v závěru svazku Duch Llana Estacada (Návrat 1995) chváleny všechny kolportážní romány Karla Maye (vše označováno za jedno z nejlepších mayových děl vůbec) a haněno jejich zkracování a upravování.
mescalero
20.12.2016 10:27
Ve většinové společnosti jsou mayovky out asi tak od r. cca 1995, tedy poté, co "zlatokopecká" nakladatelství zahltila trh desítkami vydání nejrůznějších mayovek, často v hrůzné podobě. Tohle Maye zabilo obecně, fanoušci drželi Návrat, možná TaM ještě skoro 20 let. Ale nyní už je opravdu konec, ačkoliv nějaký "blázen" může po odvysílání TV trilogie pojmout neblahý podnikatelský nápad, že nějakého toho Maye vydá. Inu, jak říkal můj děda, kšeftař se vším možným: "I prodělek je kšeft".
Kakho-oto
20.12.2016 08:20
Knižní mayovky nijak nefrčely ani v dobách, když jsem je nejvíce hltal (1992-1998). Mezi mými vrstevníky bylo jen málo těch, co od Maye něco četli (a když ano, tak jen velmi málo). Řekl bych, že to muselo být v jiných oblastech lepší - těch knih vycházelo neuvěřitelné množství. Dnes je situace bohužel ještě mnohem horší, když se ani Návratu vydávání mayovek vůbec nevyplácí (částečně si za to může nakladatelství samo - nesmyslné dělení sérií do x svazků např.).

Belenor
18.12.2016 10:22
No, asi je můj pohled zkreslen tím, že knihkupectví, do kterého běžně chodím, má tak jeden svazek :-)
zdero
18.12.2016 09:25
Překvapuje ? Proč ? U nás v Třebíči je mají běžně pořád, loňského Vinnetoua, Různá dobrodružství a Poklad od TaM i několik kousků od Návratu.

Belenor
16.12.2016 06:23
Ano, škoda boty :-)
Překvapuje mě, že běžné knihkupectví má mayovky :-) Já bych pro ně šel spíš do antikvariátu, kde je 100% jistota nějaké kusy sehnat.

Zeta
15.12.2016 22:47
Před týdnem jsem si v brněnské Olympii kupovala knížku Vinnetou I. - a musela jsem požádat obsluhu o pomoc. Mají totiž asi tři regály označené jako "Čtení pro dívky", ale Mayovky jsou mezi knihami v pěti regálech, označených jako "Čtení pro mládež". Nenapadlo mě to, obešla jsem dvakrát obchod, připustila si, že sekci čtení pro kluky v tom mumraji asi nějak pořád míjím, tak jsem se zeptala. No, nemýlila jsem se, sekce "Čtení pro kluky" neexistuje. Proboha proč ne?!

Jinak základní Mayovky měli bez problémů, prodavač se omluvně usmíval, že jich není víc. Kdyby to bylo opačně, a byly tři regály čtení pro chlapce a dívčí knížky by byly mezi "mládeží", tak už se aktivistky dovolávají ombudsmanky. Po téhle smutné zkušenosti si myslím, že to není tak, že by se mayovky nečetly - na odbyt zjevně jdou - jen se dneska už nesmí propagovat dobrodružná literatura pro kluky, plná silných a odvážných chlapů, protože je to sexistické, machistické a vůbec nevhodné. Blbec, co tohle vymyslel, by nezasloužil ani nakopnout, škoda boty.
oldo
06.07.2008 13:14
ja som čital mayovky 100 krat a stale sa k nim vraciam
marcibrno
15.06.2008 10:05
no myslim dnesni mladez moc necte, tak mayovky k tomu spadaji. Taky strasne dulezite cist mayovky poprve v urcity vek, myslim kolem 10-14 roku kdy mame v hlave jeste idealy o pravde vzdy vitezici, dostatek fantazie se ponorit do jejich sveta a naivity deti, ktere uz jako dospelejsi nebere v techto knihach. Navic je tu Harry Potter - to je dnesni detske generace hrdina.
Ja osobne jsem na mayovkach vyrostla a ted je rozsiruji v USA, kde je nikdo nezna, ale kupodivu v hlavni knihovne v Los Angeles mneli jednu anglickou kopii Winnetou 1-3 dil a tak jsem ji hned pujcila manzelovi a libilo se mu. Ted uz vi odkud znam vsechny ty nazvy mist tu na Zapade a indianske kmeny hihihi.
jiří černý
13.05.2008 20:20
Mescalerovi: V a OSh. v Údolí smrti se, pokud vím, před r. 1989 u nás v kinech nepromítal, alespoň jsem ho vůbec nezaregistroval, takže ten mne v dětství neovlivnil. Ovšem Reinlovkám se vyrovnal Fregoneseho Old Shatterhand (i přesto, že má evidentně jiný rukopis!), ale veledůležitou roli tam hrála fakta 100%ní herecké obsazenosti hlavních postav a "autentický" dabing, který je zvláště u filmu Old Shatterhand nádherný. Vše ostatní jsem přeměřoval vždy s tímto kánonem "zlaté pětky" a ono to ostatní opravdu bylo slabší nebo přesněji řečeno, "nebylo to ono". Tehdy jsem to hodnotil intuitivně, nepřemýšlel jsem nad tím nijak rozumově, ale dnes zjišťuji, že jsem se nemýlil. Ale to jsme se odklonili od knih k filmům. Jinak zastávám názor, který jsem vyslovil v předešlém příspěvku (Harald Reinl je přinejmenším, alespoň u vinnetouvek, neméně důležitý než samotný Karel May)...Pokouším se číst mayovky i teď, jsa již mužem dospělým a zarostlým, a snažím se dospět k závěru, co je na nich to nejlepší. A k těm nesrovnalostem: asi ta nejzásadnější zklamání pro mne v dětství byla, když se vizáž hrdiny v knize hodně lišila od vizáže hrdiny ve filmu (srovnej např. ilustrace Z. Buriana Old Shatterhanda aj.).A znovu opakuji, tím vzorem, jak má postava správně vypadat, byl pro mne film, nikoliv kniha. Ale uznávám, že u jiných to mohlo být naopak a navíc u orientálních mayovek to nebylo tak výrazné.

Naposledy upraveno: 13.05.2008 20:35, jiří černý


Belenor
13.05.2008 17:44
Hm, výroku "dnešní mládež nenačerpá už nic" si dovolím odporovat. Minimálně si mohou zlepšit slovní zásobu a gramatiku. Navíc když si dítě zvykne pravidelně číst, tak podle mě poté přejde i k jiné literatuře. A rozhodně bych fantasy nezavrhoval, existuje spousta kusů, které čerpají z mytologie, at již řecké nebo třeba slovanské, a z historie, takže si nemyslím, že by to bylo nějak výrazně horší než třeba mayovky.

Mimochodem přátelství, osobní odvaha a další kladné hodnoty, tj. to, co si ceníme na mayovkách, jsou i ve fantasy příbězích, a výchovná stránka je podle mě důležitější než vzdělávací.
jiří černý
10.05.2008 17:09
Důvod je obvykle ten, ostatně již mnohokrát vyslovený, totiž, že děti mají dnes obrovská lákadla ve filmech a počítačových hrách. Je to vše rychlejší a akčnější než se prokousávat četbou. Soudobé filmy mají nesmírný vliv i na módu, co je "in". Např. Pán prstenů nebo takový Harry Potter. Žasl jsem, že můj desetiletý syn dokázal přečíst všechny díly v rekordní době, sbírá nálepky, karty a já neví co ještě. V tom se to podobá našemu nadšení pro filmové mayovky, kdy jsme sbírali pohlednice s Vinnetouem a vůbec vše, i výstřižek z časopisu pro mne měl tehdy cenu zlata. Jinými slovy, vliv má samozřejmě i nabídka zboží, nějakým způsobem označeného, souvisejícího s kultovním námětem. Ovšem, i já se musím přiznat, že "kánon" mayovek pro mne byly pouze Reinlovy filmy s Vinnetouem, nikoliv Mayovy knihy. Ty jsem se snažil číst, ale až po seznámení s filmy. Narážel jsem však na rozdíly a nesrovnalosti a nedokázal jsem se přes to přenést. Zastávám názor, že Reinl sehrál stejně důležitou roli jako samotný Karel May (ne-li větší, což už je téměř kacířská myšlenka).

Zatinka
30.04.2008 10:52
Najde, neboj :-) Např. můj šestiletý synovec na filmové mayovky kouká už dva roky a taky si to pouští pořád dokola. A pokud ho chytly filmy, věřím tomu, že si do ruky vezme časem i tu knížku. Stejně jako já, když jsem byla děcko... Taky by mě ta moje sbírka mrzela, kdybych ji musela odprodat. Ale teď máme doma malého špunta, tak doufám, že až vyroste a bude denodenně chodit kolem regálu s mayovkami, že se taky přidá do klubu (snad se mu to naopak neznechutí) :-)
zdero
29.04.2008 20:39
Ahoj Tanio,
máš pravdu, hrozně moc záleží na rodičích jakým vzorem pro děti jsou. Já jsem měl taky štěstí, táta sice moc nečetl ale Májovky znal a líbily se mu Burianovy kresby které byly v těch knížkách ze 60. let a proto mi je kupoval. Mě se strašně líbily no a k tomu potom ty filmy. To byly prostě neskutečný zážitky. Když to dneska vykládám svejm dětem, tak to nejsou schopny pochopit. Mám samozřejmě všechny filmy na DVD, občas (tak jednou za měsíc) si nějakej pustím a zbytek rodiny si klepe na čelo. Nechápou, že já se na ty dvě hodiny prostě vrátím do dětství. Když o tom tak přemýšlím, tak nevím co s těma knížkama po mě jednou bude, nejspíš je dám někam do antikvariátu aby si je zase mohl nějakej nadšenec do Májovek koupit.Jestli se v tý době ještě nějakej najde ........ .
tania
28.04.2008 14:51
Ahoj Zdero,
je mi 32 - a na mayovkách jsem přímo vyrostla. Byla jsem jimi snad posedlá :)) . Asi záleží na tom, co mají rodiče v knihovně, já jsem měla štěstí.
A pokud si dobře pamatuji, když jsem byla dítě, tak jakmile na vánoce dávali v kině (na vesnici) Vinnetoua, šlo na to opravdu spousta lidí. Bylo to až dojemné.
(Jak to teď píšu, uvědomuji si, co mi v knihovně chybí :( , asi ty knihy rodičům zabavím :) , ať mají dětičky co číst :) )
Míša Mišunová
28.12.2007 07:57
Je mi 19 a Mayovky patří k mím oblíbeným...........dlouho jsem žádnou nečetla, protože jsem se k tomu nějak nedostala, ale když můžu čtu........a filmy mám tolikrát shlédnuté, že bych je možná mohla vyprávět......:-)
Myslím si, že děj jak ve filmu, tak v knihách je nejen krásný, ale i poučný.............
zdero
27.12.2007 20:39
Bohužel, Mayovky už dnes nečtou nejenom děti ale ani dospělí. Mě je 46 let a zažil jsem tu dobu když Mayovky vtrhly do kin. Kupovali jsme si fotky z filmů v trafice za korunu a hráli jsme si na indiány. Tohle už nezná ani generace o 5 - 6 let mladší. Můžu to říct, mám hodně známých kolem 40tky a Mayovky už jim nic neříkají. Nedivme se tedy dnešním dětem. Za nás prostě nic jiného nebylo. A dneska ? Vždyť ty děcka jsou chudáci. Jsou bombardováni ze všech stran vším možným a mají v hlavě akorát zmatek. Kamarádství, přátelství, pomáhat druhým - to prostě dneska není in. Stačí si pustit nějakou počítačovou hru a máte tam víc krve než ve všech Mayovkách dohromady. Je to škoda že o tyhle filmy a knihy mládež nemá dneska zájem. Já jsem ale hrozně rád že jsem našel tyhle stránky a lidi kteří ten zájem mají. Díky Vám, děláte to dobře.

Belenor
06.12.2007 14:16
Souhlasím s Janou, přesnější dotaz by byl "Proč dnes mládež nečte?" Myslím, že děcka hledají "rychlejší" zábavu (kino, počítačová hra) než je kniha. Co se týče mayovek, tak je otázka, zda se vůbec dítě dozví, že něco takového existuje. Pottera, Pána prstenů nebo Hvězdných válek je všude plno, ale o mayovkách moc slyšet není. I když - docela pravidelně jsou v telce, možná že to tu a tam někoho přivede ke čtení.

EDIT: zat, zkusil jsem to u svých kolegů rytířů řádu Jedi, viz http://rs.majerco.net/index.php?sekce=diskuze&modul=disk_view&did=124 :-)

Naposledy upraveno: 06.12.2007 16:05, Belenor

jana
06.12.2007 12:24
Můj bráška (16) , nerad čte.V televizi se však podíval na všechny díly a líbilo se mu to.
Myslím,že je v tom velký problém,že mladí neradi čtou.Pohodlnější je pro ně koukat na TV,DVD a počítač.
<< | <> | >>