Mayovky na Internetu

Ježević u Vrliky

Skalnatá krajina, kterou filmaři využívali zejména pro natáčení tragických scén, bývá často označována jako prérie u Vrliky. Faktem ovšem je, že místo se nachází nedaleko obce Ježević, ve vzdálenosti asi 10 kilometrů od centra Vrliky.

Pokud přijíždíme ve směru od Splitu, držíme se po celou dobu silnice D1, která nás dovede až na začátek Vrliky. Tam se D1 stáčí na křižovatce mírně doprava, po chvíli zase mírně doleva. Po pravé straně míjíme hřbitov, po 200 metrech benzinovou stanici Ina a po dalších několika stech metrech zmíněné odpočívadlo. Hned za ním je nenápadná odbočka na Ježević. Odbočíme doprava a pokračujeme po asfaltové cestě směrem k obci Vinalić. Cestou projíždíme přes malý můstek s ocelovým zábradlím, za kterým zabočíme ostře doleva. Zhruba o kilometr dál následuje kamenný most přes řeku Cetinu. Po dalších dvou kilometrech se nám po levé straně otevře pustá skalnatá krajina - Suho polje, kde se rovněž natáčely některé záběry z filmových mayovek. My však pokračujeme dále směrem k obci Ježević a hlídáme si po levé straně malý hřbitov (naproti němu je po pravé straně na kopci kostelík). Po 300 metrech míjíme jednu autobusovou zastávku a po dalších 700 metrech druhou zastávku. Asi 60 metrů za touto druhou zastávkou je po levé straně odbočka na úzkou šotolinovou cestu. Vydáme se po ní směrem k horám a zhruba po 1200 metrech odstavíme auto. V blízkém okolí se nacházejí dvě významná místa natáčení:

  • Studánka Hbitého pantera - nachází se po levé straně cesty ve vzdálenosti asi 200 metrů od auta. Nedaleko studánky je malý oplocený pozemek. Souřadnice 43°55'13", 16°29'2".
  • Vinnetou a Old Shatterhand nacházejí mrtvolu muže - od studánky pokračujeme dále a držíme se mírně doprava směrem k horám. Po pravé straně budeme mít zmíněný oplocený pozemek se zbytky jakési kamenné zdi. Místa jsou od sebe vzdálena asi 250 metrů. Souřadnice 43°55'20", 16°29'6".


Zobrazit místo na větší mapě


Srovnávací fotografie

  • Vinnetou - Poslední výstřel - Vinnetou a Old Shatterhand nacházejí zavražděného muže; Hbitý panter pije vodu ze studánky a setkává se s Rollinsem, který mu následně vrazí nůž rovnou do srdce.

Fotogalerie

 

Autoři článku - Michaela Kroupová, Jan Koten a Mirek Řehoř, vytvořeno - 14.7. 2013, aktualizováno - 28.6. 2014
od 1. 9. 2005