Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

<< | <> | >>

Apanači
22.11.2015 19:09
Plk o novej Nšo-či:
Chcela som sa vyjadriť už vtedy, keď o tom páni diskutovali v Knihe návštev, ale okúňala som sa - z dôvodu, ktorý uvádza Mescalero nižšie, keď nechce písať o svojom názore na OS.
Mescalerovo vyznanie ma naozaj pobavilo :). U nás je to podobne a je to smutné.
Napriek tomu mám odvahu povedať niečo o W sestre - na tomto mieste je to predsa trochu súkromnejšie ako v Knihe návštev. A chcela by som to poňať z hľadiska humanistického a umeleckého bez narážok na rôzne orientácie...
Teda k veci:
Keď som videla fotky Iazuy z jej predošlých rôl, zľakla som sa, že spravia z Nšo-či dajakú femme fatale, čo by ma nepotešilo.
Kdesi sa písalo (kto čítal vie a Sapfo prekladala:), že Marie Versini bola za "apačskú princeznú".
Zdá sa, že hrdinku v novom filme - podľa fotiek z natáčania tak súdim - poňali inak: ako dcéru divočiny. Takže som zvedavá.
K veku herečky: Vyzerá mladučko a ešte aj mejkapy dokážu omladiť :) - to všetko je fajn, najmä preto, že už je vraj tridsiatnička. Myslím si, že na rolu takej meskalerskej Ofélie treba vyzretý prejav. Predsa len je to rola tragická. Tak verím, že jej práve ten vek pomôže stvárniť hĺbku, ktorú Nšo-či do príbehu vnáša. Vidím v nej nielen zaľúbenú tinedžerku, ale omnoho viac.
A jednu fotku Iazuy mám odloženú, keď ma zase raz pochytí túžba učiť sa maľovať portréty - asi ste ju videli - tú s husličkami - tá je naozaj namaľovania hodná. :)
Dúfam, že plk je slušné slovo, potrebovala som si to vygúgliť, keď o tom Mescalero s Belenorom hovorili - v živote som to nepočula a to som z dosť zmiešanej č-s rodiny. :)

Naposledy upraveno: 22.11.2015 20:40, Apanači


Belenor
09.11.2015 15:01
Zájem určitě je, díky.
mescalero
09.11.2015 12:35
Belenor: chápu o jaký druh poznání Ti jde, zmíněné kapacity většinou znám, ale tito lidé mohli poznat Araby tak 50 let dozadu, pak už musejí spoléhat na spisy svých předchůdců. Aby člověk poznal Araby z dob románů K. Maye, což bych vymezil tak r. 1860 až 1. sv. válkou, musel by číst i dobové cestopisy, neboť daný cestovatel byl mnohdy prvním, kdo o tom či onom kmeni přinesl zprávu. Kromě Musila, který je nezpochybnitelným odborníkem na arabský svět, bych např. vyzdvihl i takového Viléma Němce (část exponátů v Náprstkově muzeu je od něho), který se pohyboval zvláště v Egyptu, včetně Sinaje, Súdánu a tehdejší Habeši, styku s arabským živlem nemohl ujít. A kdo četl Musila i Němce, ten, zvláště ve srovnání s Musilem, ocení čtivost Němcových spisů.
Jinak až se k tomu dostanu, napíšu na Tvůj mail něco víc o těch knihách z nabídky (Musil, u pár jiných upřesním, o čem to je). Tedy, bude-li zájem.

Naposledy upraveno: 09.11.2015 13:12, mescalero


Apanači
07.11.2015 12:47
Videli ste?
Američania začínajú predávať propagačné čiapky a tričká:
https://www.facebook.com/WinnetouTheBeginning/
a sú pripravení posielať ich do celého sveta.
Neviem, či je to ten najlepší spôsob,ako získať peniažky, ale snáď majú k tomu aj nejakú dobrú inú kampaň.
Priala by som si, aby im to sypalo.

RTLkári už postavili Roswell a skúšajú mašinku:
https://www.facebook.com/winnetou.film/posts/1650395098573205

Odkaz

Na to, že ide "iba" o TV film si dávajú dosť záležať. Berú výpravu aj architektúru, zdá sa, dosť vážne. Možno to tam potom nechajú ako zostal Hobitín na Novom Zélande. :)

Apanači
06.11.2015 18:28
Brada OS :)
Sapfo, ten Custer sedí! Tak takto si to myslela!
Veľmi dôveryhodná by bola pre mňa aj tá verzia "divočina" - tvoj druhý obrázok a Mescalerov popis.
Mayovky dávajú, zdá sa, práve tieto dve možnosti:
Kocourek píše o "pěsteném plavém plnovousu" a slovenský prekladateľ to vidí takto: "Opálenú tvár lemovala tmavohnedá brada." Vždy som si ju predstavovala tak nejak hipstersky.
A to som bola násťročná rebelka a rebelovala som všetko z príncípu - aj filmové mayovky, že nejdú podľa knihy a holobriadok Lex, ktorý sa každému páčil, nie je vonkoncom podľa opisov K.Maya.
Môj odpor sa potom zjemnil - asi som z rebelovania vyrástla a aj absolvovaním zopár semestrov estetiky, dejín umenia a filmu...Že teda film sa narodil ako vizuálne umenie a preto vonkajší vizuál má prehovoriť o veciach vnútorných, ktoré sa inak zobraziť nedajú. A tak fyzická krása Lexa Barkera má poukazovať na vnútornú krásu OS - jeho súmerná postava má hovoriť o jeho vnútonej harmónii a vyrovnanosti, obrovské mocné telo zase o vnútornej sile charakteru atď.
Keď som si to takto dešifrovala, napokon som sa s Lexom zmierila.
Zostal mi už len taký detail - rozoznať, kedy ide o film a kedy o realitu, lebo v živote tieto princípy fungujú inak. Nehovorím, že opačne... :) Proste inak.
Mám rada aj umenie aj život.

Naposledy upraveno: 06.11.2015 18:58, Apanači


Belenor
06.11.2015 15:37
Není zač, Apanači :-)

Mescalero: abych to upřesnil, na Araby jdu spíš po teoretické stránce, takže spíš autoři jako Tauer, Hrbek (od něj bych chtěl hlavně knihu o Muhammadovi), Ostřanský, Kropáček. Ovšem od Musila beru cokoliv :-) Zatím od něj mám knihy Poprvé v poušti, V neznámé zemi, Tajemná Amra a Ze světa islámu.

Apanači
06.11.2015 15:11
Nssleduje socializačný príspevok bez priamej väzby na K. Maya. :)
V prvom rade
Belenorovi trikrát sláva, za to, že nás neokrikuje a mohol by! Sláva! Sláva! Sláva!

Sapfo, veľmi si vážim, že si napísala svoj príspevok tak skoro ráno. BOlo 6:10, keď som vchádzala do kúpelne a ty už si mala koment napísaný, ešte aj s fotkami! Dík!

Mescalero k tykaniu: Viem, že ľudia tu sa mnohí poznajú aj osobne. So mnou je to tým pádom trochu iné. Celkovo sa mi páči tykanie, ktoré tu vo všeobecnosti vládne.
Rešpekt voči človeku by pre mňa bolo málo zakladať na jednom písmenku t alebo v.
Zo svojej pozície vlastníčky chromozómov XX som si bola vedomá svojej kompetencie tiež navrhnúť tykanie a zatiaľ som to akosi neriešila, jednala som podľa citu a situácie. Ďakujem, že si to otvoril a jednoznačne som za slobodu, rovnosť, bratstvo - aj keď ty si čistokrvný a ja míšenka. :)

Koniec socializačného príspevku. Dúfam, že môj obľúbený láskavý pán Piatok mi ešte dnes umožní napísať aj niečo mayovské.

Naposledy upraveno: 06.11.2015 18:38, Apanači


Belenor
06.11.2015 13:09
Jo, to už jsem u Musila objevil, že mám Amru a pak ještě něco, kde se to značně opakuje :-) Ale nevadí :-)
mescalero
06.11.2015 12:25
Belenor: na některých webech strikně mažou (nebo alespoň okřikují) všechny, kdo nepíšou přímo k tématu, byť tu třeba nějaká návaznost vždy je, např. na Dabingforu, tady si člověk v rámci mayovského vidění světa v podstatě může psát cokoli, co mu slina na jazyk přinese a to se cení.
Ohledně islámu a Arabů doporučuji hlavně velkou řadu Musilových cestopisů (Pod ochranou Núrího, Za mrtvým mořem, Mezi Šammary, V biblickém ráji, V zemi královny Zenobie, Tajemná Amra, V roklinách edomských a ještě jedna kniha, na jejíž název si nevzpomenu, tyto velké cestopisy byly také rozděleny do formátově a rozsahově menších knih pod samostatnými názvy, např. Skalní město, V tajemném zámku, Na koni a velbloudu, S kočovníky pouště, Ve stínu křiž. hradu aj., pozor na to, není-li člověk sběratelem všeho od Musila, kupuje, aniž to ví, stejné texty 2x).

Belenor
06.11.2015 11:52
Za "majitele" jen řeknu, že toto "plkání" je v pořádku. Já teda momentálně skupuji spíš literaturu o islámu a Arabech, ale třeba jednou dojde i na indiány a pak Tvé příspěvky přijdou k duhu. Akorát to mohlo být v samostatném tématu, ale to je běžný jev v internetových diskusích, že se téma průběžně mění :-) Už musím někdy dodělat "featurku", která umožní vybrané příspěvky přenést do samostatného tématu :-)
Sapfo
06.11.2015 06:10
jééé, to netuším, střihů je moc. V odkazech od tebe mají hoši krásně upravené vousy. Já si v předchozím příspěvku jen vzpomněla na módu v určitém období 19.stol. Něco jako zde v mém odkazu u gen. Custera z Little Bighorn Odkaz

Ale v divočině jde móda stranou http://chavirages.blogspot.cz/2011/10/true-grit.html

Apanači
05.11.2015 19:10
Nedávno ste, Sapfo, Mescalero aj Belenor,písali o brade OS. Mám otázku - na to, čo si spomenula, Sapfo, ako by tá brada mala vyzerať. Zišiel mi pri tom na um nádejný režisér USA filmu - teda vlastne jeho brada. Takáto?
http://jasonreim.com/scream/Joseph_Paul_Stachura.html
Alebo takýto western style, ako mal Viggo:
http://www.lahiguera.net/cinemania/actores/viggo_mortensen/fotos/5831/
???
:)
Ja viem, že tým nič neovplyvníme, ale baví ma to a chcem vedieť, ako si to myslela. Alebo ako sa to druhým pozdáva pre nového OS. Poteší ma, ak si na to nájdete tie 2 sekundy.

Naposledy upraveno: 05.11.2015 19:12, Apanači


Apanači
05.11.2015 19:04
Tak to je super! Aj mi je ľúto sem niečo napísať, lebo tým pádom sa tento vzádny príspevok posunie do menej viditeľnej zóny. Ja si to isto skopírujem a odložím. MOžno by bolo fajn nechať to aj niekde na nejakom dobrom mieste na tomto webe, lebo tu je to také "pomíjivé". Napr. ako dokument medzi e-bookmi by som si to vedela predstaviť.(To len uvažujem nahlas, nechávam na zváženie vedúcim:) Akokoľvek - za seba som spokojná, ja to mám. :) A čítala som z toho Crazy Horse - tiež také posmutnejšie.
Synovia Veľkej M. - posledné dva diely sú asi najlepšie. Najkľúčovejší sa mi zdá 4. - Návrat k Dakotom - tam skladá hlavný hrdina bojovnícku skúšku, ukrýva sa u Veľkej Medvedice... Opis smrti jeho otca - to je to najdehonestujúcejšie a najponižijúcejšie ľudskú dôstojnosť, čo som kedy v detskej literatúre čítala - a zároveň to je napísané tak, že je to únosné, šetrné pre mladého čitateľa. Odvtedy mi zostal ten pocit, že bieli červeným niečo dlžia.
No a že sa museli potom vrátiť z tej Kanady, to som nevedela!To mi zlomilo srdce. :(

Naposledy upraveno: 05.11.2015 19:14, Apanači


Apanači
04.11.2015 21:15
MOja posledná vec dnes: realita Indiánov v rezerváciách.
Myslím, že sa s Mescalerom chápeme, skúsim to vyjadriť vlastnými slovami a vlastnou skúsenosťou,aby sme to overili, či myslím na to isté:
Keď som začala ako dieťa čítať tú veľkú knihu o Indiánoch, už vtedy mi došlo, že sú dve línie: reálna a idealizovaná.
Do reálnej som si zaradila tú odbornú knihu, román Synovia Veľkej Medvedice - tam síce bolo aj trochu fantázie, ale celkové vyznenie bolo pesimistické, deprimujúce, drsné, autorka dobre poznala život Dakotov, našťastie na záver tam svitlo trochu nádeje. A potom ešte som si k reálnej línii zaradila napr. film Black Robe - ako som sa neskôr dozvedela, má od kritikov uznanie pre jeho veľkú snahu priblížiť sa historickej realite. (Skoro som sa z neho v kine povrackala, našťastie krásna kanadská príroda asi udržala môj žalúdok tam, kde patrí:) Môj detský sen navštíviť rezervácie teda vybledol.
A potom bola idealizovaná línia, ktorú pre mňa predstavoval hlavne Karl May - priťahoval ma nie kvôli reálnosti, ale najprv príbehom a neskôr aj dobrodružným a symbolickým cestovaním v krajine duše a tým, ako sa zo svojich životných rán vie liečiť prostredníctvom imaginácie.

Apanači
04.11.2015 21:02
Ešte k Andreiovi - že mi nejde ani tak o Andreia ako o dobrého OS. Úplne rešpektujem a do veľkej miery aj chápem, keď niekto napíše, že mu na novom W vlastne ani tak nezáleží. Mne však áno.Veľmi dobre by mi padlo, keby ten film vyšiel atraktívne pre mladú generáciu. Minulý rok kolegovci zorganizovali letný tábor na tému Pána prsteňov a bolo to moc fajn - si predstavte 150 detí vrátane tínedžerov, ako sú namotaní nielen na tú tému ale aj hodnoty, ktoré Tolkienov príbeh prináša. A mať tak nový príjemný film o W, určite niečo podnikneme aj v tomto smere! Metodicky, pedagogicky je to skvelý matroš - pán May bol predsa profi učiteľ. :)

Apanači
04.11.2015 19:39
Wow, tak to je naozaj veľké bohatstvo podnetov, z toho budem určite prosperovať nielen ja, ale aj ďalší - veď ak to dobre vidím, dnes tu bolo vyše 200 návštev. Isto, všetci nepreklikajú až sem, ale mnohí zaiste.

POkiaľ ide o môj vkus - je konzervatívny v hodnotách, takže nebudem nikdy inklinovat k ezo a k šamanským záležitostiam. Na tom sa, zdá sa,dosť zhodneme. POkiaľ ide o formu prejavu som duša umelecká, mám rada slobodu, originalitu, kreativitu - a verím, že to mi moja obľúbená autorka znova poskytne aj v svojej ďalšej knihe. Nuž ale teraz tu nie som, aby som o sebe písala :) Chcela som vlastne povedať, že
určite si všetky tituly, čo ste uviedli, popozerám a už teraz sa na to teším!

Naposledy upraveno: 04.11.2015 19:40, Apanači

mescalero
04.11.2015 09:23
Diskusi o Lenartovi neberte z mé strany příliš vážně, nechci nikomu brát nebo hanět jeho idola. Byly to jen takové "úvahy", ve skutečnosti nejsem na nového Vinnetoua (ať už jakéhokoliv) moc zvědavý. Jo, podívám se, když bude příležitost, ale nic si od toho neslibuji, nic nečekám.

Apanači
03.11.2015 22:58
A ešte k Meskalerom - ďakujem za informácie, je to fajn takto si rozšíriť obzory.
Teraz budem chvíľočku viac osobná: Pripomenulo mi to moje mladé časy, keď som ako siedmačka mala doma veľkú knihu v češtine o Indiánoch, takú dosť odbornú. A dokonca som si z nej aj čítala - v rámci možností siedmačky - o Geronimovi, o kuchynskom živote rôznych kmeňov... Keď sa ma v tých rokoch pýtali, čím chcem byť, bez váhania som odpovedala etnografka. Mala som v pláne na bicykli obísť všetky rezervácie západu USA (na koňa som si netrúfala, tak som si to vymyslela s bicyklom:)
Bolo pre mňa veľmi príjemné teraz sa k týmto spomienkam vrátiť, lebo už som na tieto detské sny úúúplne zabudla. Potom som prešla transfornačným ohňom puberty - veď ako každý :) - a vyšla som z toho už niekde inde. Teraz zase vnímam ako dôležité sa k tomu dostať späť, zdá sa mi, že som v detstve smerovala k niečomu veľmi zdravému, prirodzenému, hlbokému, čo som chcela vlastne objaviť u Indiánov.
Nemyslím, že by som sa vypravila do rezervácií :) ale skôr záujem o múdrosť, ktorú majú tí, čo v srdci žijú s prírodou. Nič astrálne ani ezoterické, ale etnologicko-psychologicko-umelecké...cestovanie v duši dorodružno-imaginatívnym stýlom Karla Maya. Uff, som sa rozpísala, nuž ale to sa stáva, nie? Proste sa teším, že sa blížia Vianoce a môžem si zapriať nejakú dobrú knihu. :)

Naposledy upraveno: 03.11.2015 23:11, Apanači


Apanači
03.11.2015 22:34
Rada by som pridala ešte pár slov k muskulatúre:
Moja predstava o tom je asi taká, že mnohí herci sú pre svoje roly schopní nabrať svalovú hmotu a mnohí zase schudnúť až po hranicu zdravia. Zatiaľ mám dôveru voči tvorcom a aj očakávania, že chápu diametrálny rozdiel medzi ramboidným hrdinom a OS. Keď minulý rok zverejnili Andreia ako nádejného OS, mal dobre vypracovanú postavu so svalstvom v miere maximálne tak Gojka Mitiča, čo je pre mňa akceptovateľné. POtom začali prichádzať tie nafúknuté foto - a ja som si vždy len povzdychla: "Je mladý, kariéra sa mu rozbieha, potrebuje sa uživiť, berie, čo je v ponuke." Ale stále si myslím, že keby na pár týdňov/mesiacov zmenil stravovanie (všetky tie prípravky, čo sa od nich nafúkne a svaly sa mu vyrysujú) a obmedzil cvičenie, že sa zo svalovca priblíži k atlétovi. Či keď sa to príliš preženie, už je to ireverzibilné? Keď si zoberiem takého nabitého Freda Engela a porovnám si ho s Jeffom z filmu APanači - takmer sa mi nechce veriť, že to je ten istý herec - a to je rozdiel 3-4 roky. Tak mám celkom nádej.
Ale keby sa vážne schyľovalo k tomu, že bude zrejmé, že OS bude herkuloidný, som ochotná iniciovať otvorený list Bielemu Tesákovi (v tomto prípade tým myslím tvorcov USA projektu:) so žiadosťou o menej muskulatúrny prejav OS. Už si to začínam v hlave skladať v anglických pojmoch... Bude mi cťou, ak dostanem potom aj z vašej strany k tomu podporu. :)

Naposledy upraveno: 04.11.2015 07:24, Apanači

Sapfo
03.11.2015 15:37
mně by se OS líbil s knírem + muškou pod spodním rtem. Ale klidně i vousy, nakonec jsou pořád ještě momentálně v módě. Holobrádek by vypadal dost mimo
<< | <> | >>