Mayovky na Internetu

Filmy podle Coopera

Zakladatel: mescalero

<< | < 

Zatinka
28.03.2014 09:25
Data promítání mayovek jsou již zpracované - http://karel-may.majerco.net/filmove-mayovky/mayovky-v-ceskoslovenskych-kinech/
ps
28.03.2014 06:31
Tak by si mohol od toho človeka zistiť (ak to tu niekde už nie je uvedené), dátumy vysielania winnetuoviek. Prvého Winnetoua - Poklad - som videl v Tv, to nás matka predsa len vytiahla z postele, hoci musel ísť o nejakej pol desiatej večer a mohol som mať 5 -7 rokov. V kine som prvý raz videl W2 o nejaký rôčik neskôr.
mescalero
27.03.2014 09:21
ps: díky za odkaz. Nedávno jsem na dabingforum zjistil od jednoho člověka datumy vysílání jedn. cooperovek, Prérie šla poprve na jaře 1973, Dobr. v Ontariu poprve a zřejmě naposledy 24. 10. 1973 v 20,00 (proto jsem tento film nikdy neviděl, ve všední den mě v 6 letech rodiče rozhodně nenechalí dívat se večer na TV), šlo asi o středu. Zbylé dva díly byly prý uvedeny až v r. 1975, v druhé polovině srpna zhruba od půldesáté dopoledne. Nicméně Prérie podle mě museli dávat nejméně ještě jednou, protože jsem ji v TV viděl, tipuji někdy mezi lety 1975-77. Je zvláštní, že po r. cca 1975-77 nebyly tyto filmy v ČSTV či později v ČTV nikdy reprízovány (pokud se mýlím, tak mě prosím opravte, člověk vše neuhlídá a paměť bývá ošidná).

Naposledy upraveno: 27.03.2014 09:22, mescalero

ps
17.03.2014 21:15
http://www.ulozto.sk/xYBLSo8/dobrodruzstvi-v-ontariu-dabing-sk-stary-mp4
Ontário so slovenským dabingom ponúka.

Film Traja bojovníci mi nič nehovorí.
mescalero
17.03.2014 13:53
ps: já mám jen odkaz na Ontario a Prérii v ruštině (jde o celé filmy), zbylé dva díly lze zhlédnout v asi 6 částích po zhruba 13-14 minutách shlédnout na youtube, ale u Stat. Mohykána chybí poslední minuty do konce, takže nevíme, jak film dopadne, respektive, každý "znalec" Coopera to ví, ale jak Uncasovu smrt pojali franc.rumunští tvůrci, nevíme (a já už si to nepamatuji).
Ještě něco, v r. 1978 byl vytvořen dabing pro amer. indiánku pod názvem Tři bojovníci - vůbec nic mi to neříká, nevím, zda to hráli v kinech či jen v televizi (pokud to vůbec někde šlo).
ps
17.03.2014 08:47
mesc. včera som si pozrel Ontário. Podarilo sa stiahnuť z ,,ulož.to" - slovenský dabing vložený na nemecké DVD, slušná kópia. Ešte sa dá stiahnuť Posledný Mohykán ale len v nemčine. Ostatné dva neponúka.
ps
13.03.2014 12:29
4sfd uvádza štyri filmy zo série. Asi to tak bude. Keď som pred pár mesiacmi hľadal na YouTube, tak sa mi zdalo, že mi to vyšlo na 5 ks. Ešte budem hľadať.
Dnes už nebudem mať čas písať, ale zajtra načneme iný ,,súdok".
mescalero
13.03.2014 11:09
ps: v kinech ty filmy v r. 1975 jít asi už nemohly, začaly se promítat v r. 1971, takže odhaduji, že v malých kinech se mohly hrát ještě tak v r. 1973.
Dokdy cooperovky běžely v TV, to mohu jen odhadovat, osobně si myslím, že jsem je v televizi poprve mohl vidět někdy v létě 1975, snad se to vysílalo v neděli dopoledne (dokud nezačalo vysílat Studio Kamarád, daly se v neděli ráno vidět různé dobr. a hist. filmy).
Dobr. v Ontáriu - já samozřejmě vím, že to vychází ze Stopaře, ale úvodní část s uvězněním N. Bumppa je zcela jasně převzata z Průkopníků.
Při hodnocení filmů lze jistě uplatnit jistá kritéria a jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Možná bych cooperovky shlédnul jednou dvakrát a měl bych toho na celý zbytek života dost. Ale naše televize je už asi nikdy vysílat nebude, na DVD to také alespoň s titulky nevyjde, takže šance na to, abych se s tímto "fenoménem" vypořádal je nulová. Jasně, že člověk bývá často zklamán, když po letech vidí film, který se mu kdysi líbil, ale s tím se musí počítat - nakonec vzpomínka na hezký prožitek zůstává, co na tom, že dnes v předmětu někdejšího kultu vidím "sračku". Při tom hledání na netu jsem zjistil, že film je poměrně oblíben v Rusku a jinde ve vých. Evropě. Mně v tom pravém věku nahradil mayovky, které jsem viděl nemohl.
Čingačgúk - jasně, dnes jsme si zvykli, že Indiány hrají američtí míšenci (úplně čistokrevného Indoše dnes nenajdete), ale berme do úvahy, že zkušenost s westerny byla v Rumunsku a Francii v době natáčení malá, možná i nulová, nebyl internet, kdo něco věděl, byl považován za odborníka, proto ty strašné kostýmy, nesmyslné paruky (hlavně ty dozadu upletené copy) ... Massimi nevypadá jako Indián, ale to ani Brice, možná že ho tehdy považovali za "hezouna", taková byla možná dobová představa o typu pro ušlechtilé ind. náčelníky. Mně Massimi nevadí, horší to je Uncasem (Alexandru David, Moldavec, v době natáčení asi 23 letý, spíše tanečník než herec), u něho shledávám nulové charisma, přesto mu přicházely stovky obdivných dopisů od německých fanynek.
A co ten pátý film? Nespletl sis to s něčím jiným, podobným?
Možná se Tě zeptám na některé filmy, které jsi viděl v kině jako dítě, hlavně proto, abych si ujasnil, v kterém roce je dávali a zajímal by mě i Tvůj názor na ten či onen spektákl.
Ještě poslední věc - zajímavé je, jak si člověk, když chce, vzpomene na úplné detaily ze svého dětství, které před třeba 20-30 lety považoval za navždy "vymazané" z paměti.
ps
13.03.2014 10:30
Prinútil si ma - ale robím to rád - nazrieť do môjho zošita A4 vedeného od leta 1975, do ktorého som si vpisoval filmy videné v kinách, tie na ktoré som bol. Od uvedeného roku u nás žiadnu cooperovku v kine nedávali.
Dobr. v Ontáriu vychádza z knižnej predlohy Stopár a tu musím podotknúť, že knihu som mal problém dočítať na rozdiel od ostatných.
Dotkol si sa spomienok na detstvo. Áno, aj ja sa možno až často zamýšľam nad ubehnutými rokmi a kladné spomienky z heroických rokov mladosti sa tlačia do popredia. Preto sa nad mnohými filmami nezamýšľam, či ich hodnotím korektne k dobe ich vzniku. Skôr ich hodnotím meradlom, že do akej miery preklenuli desiatky rokov po dnešok a samozrejme som pri tom ( a musím) byť dostatočne uznanlivý. Teda, či ten ktorý film viem pozrieť aj dnes, alebo po vzhliadnutí, často ako na seriál, po kúskoch, sa už k nemu nemienim vracať. A našli sa staré filmy, ktoré ma potešili! Rumunské cooperovky boli v dobe vzniku dostatočne akčné. V dnešných časoch by mi predstaviteľ Nattyho vôbec neprekážal s 4ingačkukom je to horšie...
Ale tiež by som si ich pozrel v našej reči. Boli dabované aj do slovenčiny.
Tu by nám o týchto filmoch mohol niečo ozrejmiť Palo Tomašovský. Palo zareaguj!
mescalero
12.03.2014 12:22
ps: mně v televizi asi už navždy uteklo Dobrodružství v Ontariu (ani nevím, zda to kolem let 1975-78 - pak už to v české TV patrně nikdy nedávali, když tak ať mě nějaký pamětník vyvede z omylu - v televizi šlo). Vícekrát určitě dávali Statečného (nebo Posledního) Mohykána a Prérii.
Já jsem k těmto filmům teď po letech přistupoval se značným despektem. Kdybych je dnes viděl poprve, asi bych se nad nimi jen shovívavě pousmál a šel od toho. Ale určující a zcela zásadní jsou pro mě vzpomínky z dětství. Myslím, že je chybou, případně není to zcela korektní, hodnotit film už tehdy určený dětem a mládeži z hlediska poučeného, mnohdy ve všech možných směrech vzdělaného, životními zkušenostmi poznamenaného dospělého. Chybou je i hodnotit historické reálie, kostýmy, prostředí, chování Indiánů atd. Tady každý kritik nalezne stovky nesmyslů, anachronismů i vyložených pitomostí. 8-10 letý kluk však neví o světě téměř nic, on vnímá jen ten základní příběh, atmosféru, napětí, přátelství ... Já se snažil vžít (není to tak nemožné či nesnadné, z paměti člověka se vlastně nic nevytrácí, jen se to někam zasune) do svého tehdejšího já a překvapivě - ne ihned ale postupně - jsem byl nucen uznat, že to není ani na odplivnutí ani na huronský smích. Protože kolem r. 1968 se i v USA točily kostýmově vyloženě odfláklé filmy (ještě dnes, zvláště v televizních filmech, se objevují pěkné hrůzy), nemluvě o nesmyslných lokalitách (Geronimo natáčený v Utahu, Texas točený v Arizoně a Kalifornii atp.).
Srovnání s mayovkami - opět, nejde to moc porovnávat, rumunská krajina je o dost fádnější než ta v Chorvatsku, kromě toho se zdá, že se ty cooperovky točily někdy na podzim, což hned udělá odlišnou atmosféru; nemluvě o tom, že šlo o televizní cyklus. Uznávám, že mayovky mají cosi navíc, cosi více nadčasového, svátečnějšího.
Z mého pohledu mají oba hlavní hrdinové (Helmuth Lange jako Natty Bummppo, Pierre Massimi jako Čingačgúk - původem Korsičan, loni zemřel, hrál např. jednu z hl. postav v seriálu Bella a Sebastian) určité charisma, jsou docela sympatičtí a poměrně akční (např. Čingačgúk je oproti často v tomto směru nevyužitému Vinnetouovi, vyloženě děj tvořící postavou, osvobozuje zajatce, v přestřelkách i soubojích likviduje jednoho padoucha za druhým). V čem je tato dvojice podobná O. Shat. a Vin. je věkový poměr herců, Lange (nar. 1923) je o víc jak 10 let starší než Massimi (nar. 1935).
Akční scény jsou však o něco horší než v mayovkách, kolikrát to vypadá, jako když jsme si jako kluci hráli na Indiány na louce u lesa (ale možná že je to svým způsobem i určitý klad těchto filmů, vzpomínám si např. jak jsme s kamarády napodobovali válečný tanec z Posl. Mohykána).
Zatím končím svůj příspěvek přáním, že bych někdy tyto filmy viděl rád s původním českým dabingem, na you tube jsou některé ukázky.
Ještě dotaz na ps: který je ten pátý díl? Všude jsou zmińovány jen čtyři (L. jelenů, St. Mohykán, Dobr. v Ontariu - tento díl obsahuje i některé prvky z Průkopníků, hlavně na začátku, kdy je N. Bummppo uvězněn za jakýsi "lesní pych", a Prérie).
Mám dojem, že ještě kolem r. 1981 šel v našich kinech z cooperovské série Statečný (či Poslední) Mohykán. Může mi to někdo potvrdit nebo se mýlím?

Naposledy upraveno: 12.03.2014 12:29, mescalero

ps
12.03.2014 11:17
Rumunské cooperovky, ak si dobre pamätám, v našich kinách išli štyri: Posledný Mohykán, Préria, Lovec jeleňov a Dobrodružstvo v Ontáriu. Vždy keď ich v kine premietali sme na ne chodili s nadšením a aj v Tv som si nenechal ujsť ani jedno premietanie. To som sedel pred tv aj viac než hodinu pre začiatkom vysielania, ale v tých časoch bol začiatok často oneskorený. Filmy lákali hlavne pre dynamický dej a mnohé prestrelky - tak mám to deťom v tom čase pripadalo. Pred časom som si na cooperovky tiež spomenul a na YouTube som našiel dokonca päť kusov - teda jeden sa u nás neuvádzal. Žiaľ, dnes musím podotknúť, že tie filmy boli dobré vtedy. Mayovky u mňa prežili dokonale.
<< | <