Mayovky na Internetu

Fanfiction - mayovky

Zakladatel: Apanači

Fanúškovia mnohých obľúbených autorov a filmov si vytvárajú nové vlastné príbehy svojich hrdinov: píšu o nich, točia filmy alebo robia hry.
Ako je to vlastne s mayovkami a týmto fenoménom?

Existující fanfiction:
Apanači: Doolé, dcéra Apačov (příp. zde)
Kačka: Shatterhand
Kakho-oto: Rils Mirkis a Old Secretman
Kniga:
Neznámý autor:
Vinnetou a Old Sugarhand v údolí mrtvých skunků

 > | >>
Kakho-oto
28.02.2022 07:33
Příběh Rils Mirkis a Old Secretman jsem napsal na podzim 2021 a rozhodl jsem se ho publikovat na těchto stránkách v době, kdy si připomínáme kulatá výročí našeho oblíbeného spisovatele Karla Maye. Do příběhu jsem zakomponoval několik postav z mayovek, přidal řadu vymyšlených postav a v povídce zmiňuji i pár informací o reálných událostech z Divokého západu, případně i jiné historické události. Částečně jsem vyšel z příběhu, který jsem napsal ve věku 13 let - i v tomto nepublikovatelném "dílku" se jednalo o boj statečných hrdinů (ovšem jen indiánských) proti krvelačným bělochům, rovněž tam hráli velkou roli elitní válečníci z řad Tanguových Kiowů. V povídce Rils Mirkis a Old Secretman se objevuje i výrazný český prvek – bílých hrdinů původem z Německa je v Mayových dílech dost, jako český patriot jsem tedy vymyslel hrdinu českého původu. Také uznávám, že moje povídka je dosti krvavá a bohužel je tímto způsobem i aktuální.

Belenor
26.02.2022 21:34
V e-knihách je nový příběh od Kakho-oto s postavami z mayovek: https://karel-may.majerco.net/e-book/detail/49
Kačka
02.05.2019 11:30
Děkuji!

Apanači
30.04.2019 20:08
No toto! Človek ide na pár dní offline - a keď sa vráti, je tu nová storka! Mala by som chodiť preč častejšie! :-D
Blahoželám, Kačka, k novej poviedke!
Ďakujem aj za varovanie - od Teba aj od Zety.
Povedala som si, že si to prečítam niekedy, keď " budem mať na to".
Nevydržala som ale, a dala som to dnes v - pre mňa nie zrovna najlepšom - čase.
Akokoľvek, je to KRÁSNE.
Páčilo sa mi prepojenie postáv z mayoviek. Páči sa mi Tvoj štýl - ako keby to bol sám KM.
Psychologicky je to podľa mňa veľmi úprimné - k prežívaniu straty toto všetko patrí...
A najviac ma dostalo venovanie.
Teším sa na každé Tvoje budúce písanie!

Zeta
27.04.2019 10:46
Kačko, tohle je opravdu hodně smutné čtení, ale líbí se mi pohled jiné postavy a docela si dovedu představit, jak naprosto zlomený OS po smrti Vinnetoua byl...Popravdě jsem tuhle část četla jen dvakrát a většinou film V3 vypínám před koncem.
Kačka
25.04.2019 20:37
Můj nový pokus o fanfiction: http://talaniel.wz.cz/blaboly/shatterhand-pad/

Varování: není to zrovna veselé čtení...
Čingačgúk
27.03.2019 21:16
Zdravím Apanači! Som veľmi rád, že som Vám svojím príspevkom trošku oživil spomienky :)
Na Slovensku máme šťastie že IKAR pred cca 10 rokmi vydal celú Tragáčikovskú sériu, teda okrem Neviditeľných a Človeka z UFA - tie ale kedysi vyšli v edícii STOPY a dajú sa bez problémov zohnať v antikvariáte.

Apanači
27.03.2019 10:45
Čingačgúk – veľká vďaka, že ste spomenuli tvorbu Z. Nienackeho v tejto diskusii!
Spomenula som si na moje prvé stretnutie s p. Tragáčikom: bola som ôsmačka, nebolo nič iné na čítanie, tak som siahla po tejto knihe. Bol to diel o Neviditeľných, v ktorom vystupuje aj Winnetou. Nečakane ma to začalo baviť – najmä kvôli super ja-rozprávačovi.

Až potom som vďaka tejto diskusii pochopila, prečo mi to bolo také blízke – pripomínalo mi to KM – štýl rozprávania OS. Nienacki – autor pána Tragáčika – bol veľký fanúšik KM a tá mystifikácia, ktorá vznikla okolo OS vznikla aj okolo neho – ľudia si spisovateľa tak spájali s Tragáčikom, až sa to navzájom zlialo – autor tam skutočne dával veľa zo seba.

V posledných mesiacoch som prečítala diely, ktoré som v detstve nestihla – bola totálna zábava!
Pre tých, ktorý Tragáčika aka Autíčko nepoznajú, charakterizovala by som ho takto:
Pán Tragáčik = poľský Old Shatterhand, James Bond, Robert Langdon(od Dana Browna), Indiana Jones, Sherlock Holmes, Mirek Dušín(Rychlé šípy - Foglar) v jednej osobe.

Má to všetko, čo milujeme v mayovkách:
vťahujúce ja-rozprávanie príbehov, stopovanie, táborenie v prírode, tajné odpočúvanie, plíženie, pasce, detektívne zápletky, tajné chodby, zajatie, naháňačky nie síce na koňoch ale autami, pretvarovanie sa za „greenhorna“ a potom ohúrenie super schopnosťami...a k tomu ako bonus v každom dieli 2-3 krásne „bondgirls“ a zábavne ne/romantické príhody s nimi.

Apanači
12.03.2019 16:14
Ďakujem,Zeta, veeeľmi za krásne prianie. :-) Kiež by sa splnilo, kniha alebo kalendár by ma potešili.
Ale zase, keby som ich tak moc chcela, môžem si ich kúpiť. Hoci vyhrať ich by bolo fajn. :-)
Do prvých 4 miest som sa teda nezmestila. Možno som v prvej päťke, určite v prvej desiatke. :-P
Každý zo súťažiacich dostane nejakú malú pozornosť - tak aspoň na to sa určite môžem tešiť. :-)
Tá mapa je fakt skvelá. Keď som ju prvý raz videla, bolo to pre mňa úplné wow - hneď mi v ušiach začal znieť motív mapy zo soundtracku Pokladu. (hneď ako dopíšem, si to idem pustiť z mobilu) To je super, že mapka získala špeciálnu cenu.

Zeta
11.03.2019 15:14
Myslím, že můžeš být spokojená už teď, tvoje Ribanna se objevila jako jeden ze 4 obrázků u příspěvku o konci soutěže! :)) JInak z těch dětských obrázků mi jako nejlepší nápad přijde ta mapa ke stříbrnému jezeru, opravdu se klukovi povedla. Držím palce a myslím, že se umístíš na jednom ze 3 míst nebo že dostaneš jednu z těch speciálních cen. Přála bych ti to :)

Apanači
10.03.2019 16:44
Mám to tak podobne s tými ďalšími dvoma poviedočkami: nie je to úplne moja šálka kávy - ale viem sa vžiť do pocitov fanúškovského nadšenia a radosti, ktorú autorky pri tvorbe prežívali. :-)
V utorok budú vyhlásené výsledky.

Zeta
06.03.2019 22:37
Taky se mi to právě hodně líbilo, připomínalo mi to drabbles na stránce, na kterou jsem nedávno dávala odkaz. Milé, humorné a zároveň s respektem vůči postavám Karla Maye. Navíc mě nikdy nenapadlo, že vlastně ve všech jiných slovech, i na začátku slov, Vinnetou normálně používá č, jen u Šárlího ne :D A je pravda, že je to stejně hezčí jméno, než obyčejně Charlie :))

Dnes je tam zase povídka, ale skoro se to nedá číst, je to celé nějaké zmatené a sloh hodně kostrbatý (i když asi chápu pointu autorky).

Apanači
06.03.2019 19:20
Podľa mňa to bola najkreatívnejšia vec, ktorá tam doteraz odznela! Neskutočne skvelý nápad! Ak si dobre pamätám, nedala som tomu LIKE ale LOVE. :-)

Zeta
05.03.2019 19:07
Apanači: Jeeej, tak to jsem zvědavá, kdo nakonec vyhraje :) Moc se mi líbila krátká, roztomilá double-drabble povídka z 22. února na téma výslovnosti Charlie/Šárlí, četla jsi? :))

Apanači
24.02.2019 19:29
Ahoooj, Zeta: Ribanka súťažila 30. 1. a získala čosi cez 200 hlasov. :-O Pre mňa to je veľká osobná výhra, v živote som toľko lajkov nedostala! :-) Celý ten deň bol strašne krásny – ako tam tie lajky nabiehali – že ma kamaráti a asi aj ľudkovia odtiaľto podporili aj v takej bláznivej veci! :-D
Hlasuje sa vždy za 1 obrázok 24 hodín – pár dní predo mnou jedna ceruzková kresba Winnetoua získala vyše 400. Ešte to bude trvať tak do polovice marca. :-)
Tie detské obrázky MILUJEM! Ak som dobre pochopila sú zo školy, kde riaditeľom je pán Policer - veľký fanúšik. Super je, že detičky strávili nejaký ten čas s našimi hrdinami – najprv ich niekde museli vidieť, potom kreslili, potom sa s rodičmi pozerajú na FB, ako získavajú hlasy... No proste milé!

Zeta
22.02.2019 17:39
Úplně 100% to samozřejmě nevím, třeba existují i jiná fóra s mayovskou fanfikcí (ale protože neumím německy, tak je nikdy neobjevím :D). Možná se Němkám ani moc nechce v současné době pouštět do příběhů kde hraje roli islám, ale to už je jen spekulace. Každopádně příběh na orientální téma z tvého pera bych si přečetla ráda :)

Belenor
21.02.2019 13:25
Takže říkáš Orient - pole neorané? Hm... :-)

Zeta
20.02.2019 12:00
Apanači: Tak jak vlastně dopadlo hlasování? Ještě myslím nebylo ukončeno, nebo ano a na stránce se mi to nezobrazuje? Musím říct, že mě mile překvapil velký počet obrázků od dětí, člověk by řekl, že mezi nimi dávno nebude o filmy s Vinnetouem a Old Shatterhandem zájem, když je dnes na trhu tolik animovaných trikových filmů, a asi to tak není - za mě skvělá zpráva, kdyby i jeden z celého počtu časem sáhl po knihách, je to prima!

Jinak do fanfikce na téma orientálních mayovek se nepouštějí ani Němky, max. okrajově nějaká zmínka, nejvíc asi tady https://www.fanfiktion.de/s/57b6ff5f00057d6b185fcb12/1/Mein-Bruder-Mein-Feind (kapitoly 2, 4, 6 a 8 se odehrávají v Egyptě). Těžko říct, proč to tak je, určitě v tom hodně hraje roli absence Vinnetoua a tím pádem i vztahu OS/V, na kterém stojí a padá dobrá polovina německé fanfikce (a rozhodně nemyslím slash, ten píše jen asi 1/10 autorek). U těch, co píšou dobrodružství se zase dá snadno následovat klasické mayovské schéma "zlí běloši svedli indiány k nepravostem", zatímco v Orientu je to dobro a zlo mnohem složitější.

Naposledy upraveno: 20.02.2019 16:37, Zeta


Apanači
29.11.2018 18:58
Zeta: Ďakujem veľmi pekne, naozaj si budem Tvoj lajk veľmi vážiť! Ešte to neponáhľa – súťaž začne až v polovici januára a vraj už je veľa prihlásených – aj básničky a pod.
V decembri ešte AgenturaVěra sľubuje publikovať videjko z ciest Po stopách Winnetoua – už sa na to teším. Zatiaľ pravidelne sledujem jej pekné fotoreprotáže z Chorvátska.
Jej blog som Ti poslala súkromne. :-)
Orientálne fan fiction - to je skvelý nápadík! O tom som doteraz nerozmýšľala. Nateraz sa síce držím W a OS a Ameriky, ale keby niekto chcel posúčasniť Orient, budem veľký nadšenec tohto projektu! :-)

Zeta
28.11.2018 12:57
Apanači: Gratuluju k účasti a pokud někde bude zveřejněné hlasování, ráda ti svůj hlas pošlu! Bylo by možné někde vidět link na blog paní organizátorky? Pokud samozřejmě není tajný :)

U mně se na 99% žádné fanfikce nedočkáš, nevěřím si v tom a i kdybych někdy něco napsala, asi bych to nesdílela :)

Sherlock je tktéž můj oblíbený seriál! Myslím, že tvůrci se s modernizací příběhů popasovali se ctí, byla znát úcta a respekt k originálu a přitom to celé působilo hravě, odlehčeně, moderně. Koukalo se na to moc dobře. I hlavní představitelé skvěle hráli. Nápady jako místo zápisků blog, místo pádu z vodopádup pád ze střechy, za mě pět hvězdiček, ráda si kdykoliv tenhle seriál pustím znova! U mayovek by to bylo asi těžší - téma bílých dobyvatelů indiánských území, banditů, plížení v lesích, stopování, indiánská puebla, cesty za dobrodružstvím napříč Amerikou apod. si v moderním hávu moc neumím představit.

Mayovky z Orientu by se naopak myslím do nové podoby převáděly mnohem snáz, třenice na blízkém východě a život různých kultur a komunit tam se zas tak moc nezměnily...
 > | >>