Mayovky na Internetu

Fanfiction - mayovky

Zakladatel: Apanači

Fanúškovia mnohých obľúbených autorov a filmov si vytvárajú nové vlastné príbehy svojich hrdinov: píšu o nich, točia filmy alebo robia hry.
Ako je to vlastne s mayovkami a týmto fenoménom?

Existující fanfiction:
Apanači: Doolé, dcéra Apačov (příp. zde)
Kačka: Shatterhand
Kakho-oto: Rils Mirkis a Old Secretman
Kniga:
Neznámý autor:
Vinnetou a Old Sugarhand v údolí mrtvých skunků

<< | <> | >>
mescalero
27.04.2017 10:44
Porodnost Indiánek - je to různé, pravdou je, že lovecká tlupa se mohla uživit jen v určitém počtu, výkyvy směrem nahoru a dolů se řešily vznikem nových tlup či naopak jejich spojováním. A i kdyby nastala něj. populační exploze, pak ji rychle zredukovaly ztráty na nájezdech a v dalších bojových a vyhlazovacích akcích a také různé epidemie - ty měly rozhodující vliv na vymírání Indiánů. Ale i tak ind. žena rodila, dokud mohla, byť někde se dodržovaly určité intervaly mezi jedn. dětmi. Např. takový Tekumseh měl nejméně 9 sourozenců - všechny porodila jedna žena. Pokud Indiánky rodily méně než bělošky, pak tu bylo jisté vyvážení v podobě polygamie - ind. muž měl často více žen (už jen proto, že vždy existoval přebytek vdov) a nikdo nebyl dlouho vdovcem, často byl nucen vzít si sestru zemřelé ženy, případně bylo dost obvyklé přidat novomanželi ke chtěné ženě i její sestru.

Zeta
26.04.2017 21:23
Kniga, Apanaci, Kacka: Já vás stejně obdivuji, že dokážete takhle jít se svou kůží na trh - obzvlášť ve světě mayovek, kde je dobrá polovina fanoušků neúprosná a zkrátka neodpouští ani sebemenší prohřešek...

Kniga: Krásná kapitola, moc se mi líbí vnitřní konflikt Vinetoua - spoustě věcí (oprávněně) nerozumí, ale přesto se na ně nezeptá, i když by rád, ale bere vše tak, jak to přichází. Tvůj průzkum ohledně porodnosti indiánek a bělošek dává smysl (a v dnešní době je to trošku hořké poznání - běloši zkrátka původní obyvatele "přemnožili", což nedává úplně dobré vyhlídky pro dnešní Něměcko, Francii, atd.) Těším se na to, jak si poradíš s rodiči OS (hlavně s jeho otcem) - hodláš to pojmout jinak, než německé autorky a ten přístup se mi velmi líbí - vzato v úvahu že tvůj OS prošel vězením, to muselo být pro jeho rodiče na malém městě velmi těžké, takže těžko házet vinu jenom na jednu stranu.

Moc a moc se těším na pokračování, hlavně na to, jakse popereš se setkáním OS otce a Vinnetoua ;-)
Kačka
26.04.2017 21:01
Apanači, na tohle mě tedy napadají jako reakce pouze slova mého kamaráda, který by řekl, cituji: "to je hustý!".

Hodně zajímavá náhoda a moc děkuji, že jsi to zde napsala.

Knigo, máš pravdu, trénováním se dá hodně zlepšit. Taky mi tedy pomohlo něco si o psaní i přečíst a i něco o češtině, ale stále mám co dohánět :)

Kniga
26.04.2017 20:50
Kačka
mno me psani taky trikrat nejde, ale take bavi mne to. A to je imho to nejdulezitejsi. Ono, kdyz nebudu psat, tak se nikdy nezlepsim, takhl se sice taky mozna nidky nezlepsim, ale mam vetsi nadeji, nez kdyz psat nebudu.


Apanači
abych nezapomela :-) Citadela je proste narocna kniha, neni to kniha co se da cist v jednom tazeni, ted ji shanim papirovou, elektronicky mi totiz nevyhovuje to, ze ji nemohu nahodne otevrit a precist si kousek a pak nad tim premyslet...

Apanači
26.04.2017 20:45
Kačko, k mojim prvým dojmom z Tvojho príbehu by som chcela pridať ešte jeden - dlhšie som váhala, či s tým vyjsť - ale napokon sa mi zdá, že veď sa tým nič nedá pokaziť.

Už roky mi funguje jeden dobrý tip na dobrý spánok, keď sa mi nedá zaspať.
A bola som v šoku - celá prekvapená, keď to zaznelo aj v Tvojej story.
Tie slová, ktoré Winnetou povedal Kateřine v noci pri ohni, keď sa chystal strážiť.

Keď som niekedy pred spaním zaťažená starosťami, predstavím si, že leziem s obrovským batohom na veľkú horu - kde ma už čakajú pokrvní bratia a W mi povie tie slová: "Moja sestra (hm, ešte nikdy nepovedal krásna - nuž, ale ja nie som Kateřina, to je pravda:D) si teraz môže odložiť svoju záťaž a ísť spokojne spať a cítiť sa v bezpečí, ja s mojím bratom ju budeme chrániť."

Pomôže mi dať dole ruksak a ja cítim, ako sa mi chrbát odľahčí.

V tej predstave dostanem ešte jedného z koní za podušku, ohník tichúčko sliepňa a ja zaspávam...
Dobrú noc!

Funguje mi to aj teraz, už sa mi oči krížia, ale predsa by som chcela ešte dodať, že je to fascinujúce, že tie "obrazy v duši" (nechcem písať rovno že kolektívne vedomie) máme v niečom spoločné - myslím a fakt verím, že nielen my dve.

Naposledy upraveno: 26.04.2017 20:46, Apanači

Kačka
26.04.2017 20:44
Obojí Kateřina. Mayovky zatím nic dalšího. Pokud se ale objeví nějaký nápad, tak se napsání další fanfiction nebráním, akorát nevím, jestli to není moc drzé. Já vlastně nijak zázračně psát neumím, jen mě to baví :)

Kniga
26.04.2017 20:40
kačka a to nove je o Katerine nebo ze sveta mayovke? na odkaz mrknu zitra :)
Kačka
26.04.2017 20:33
Jako že něco dalšího s Kateřinou?
Mám toto: http://talaniel.wz.cz/blaboly/kacka/samotar/
A teď mám podstatně rozepsaný další kus, ale ještě nevím, co z toho nakonec vyleze.

Kniga
26.04.2017 20:15
Opakovacka
Mam to presne jak Mescalero -vzdycky jsme si take predstavovala "buben" jak u revolveru, jen jsem si rikala, ze by to nejak mohlo ve dvou radach, jako venkovni okruh na 13 ran a druhy, vnitrni na 12. Urcite klidne neco vyrazneho, prote, aby ta opakovacka byla hned napadna a rozpoznatelna :)

mescalero

no pokud se budu drzet Maye tak v tom 1855, by Vinnetouovi bylo 15. a klidne bych brala to, ze je to predovka, ale ze mu ji Henry predela na zadopvku, coz dle wiki je mozne a delo se to :) Ale klidne bych nechala i tu dvojku zadovku cos psal, s tim ze ji ma treba od toho slechtice, ten by si nejakou novinku mohl dovolit, ne?
Doufam, ze to napises! Je to zajimavy napad, z pohledu KlekiPetry proc ne! :)!
A vis toho dost, takze by to mohlo byt i hodne naucne.
Diky za info, uz rozhazuju site po Slovacich :), aby navstevovali antikvariaty!

Kačka
:) tak treba zkusi neco dalsiho napsat?
mescalero
26.04.2017 10:23
V době prvních velkých coltů si k nim někteří vojáci i civilové přidělávali pažbu, čímž vznikala jakási "minipuška".
mescalero
26.04.2017 10:20
Belenor: já si to vždy představoval na stejném principu jako u revolveru (už dlouho jsem neměl v ruce 1. díl Vinnetoua, v paměti jsem měl "otočný válec), kde je bubínek na 6 nábojů tak akorát. Samozřejmě, že jsou i jiné způsoby umístění. O moderních zbraních tu vůbec nepolemizuji, klidně si představím zásobníky na 200 nábojů. Myslím, že už před r. 1850 existovaly pušky se zásobníkem na 40 nábojů, možná i více, ale nikdy se nerozšířily, nebyly spolehlivé a pak to dlouhé nabíjení. Mnozí Indiáni i zálesáci preferovali jednoranné zadovky, nabití bylo relativně rychlé, dostřel větší než u opakovaček.

Belenor
26.04.2017 09:45
Válec na 25 nábojů: Nemuselo by to být moc velké. Viděl jsem "buben" na 60 nábojů pro útočnou pušku a vypadal velice skladně. Ostatně ani standardní 30ranné zásobníky nejsou nijak velké. Mám pocit navíc, že to ve Vinnetouovi nepopisoval jako válec, ale jakousi kouli či co. No, cucal si z prstu. Škoda, že Maye tehdy nenapadl nyní již klasický vyměnitelný zásobník :-) To by bylo cool :-)
Kačka
26.04.2017 09:12
Kniga: myslím, že Kateřina se do světa mayovek už nevrátí. Svůj úkol splnila a teď už je na Shatterhandovi, jak se postaví ke svému životu :)
mescalero
26.04.2017 08:56
Kniga: zbraně - není důležité, kdy byl nějaký typ zbraně vynalezen či zdokonalen, důležité je, kdy se tato zbraň dostalo do širšího používání. Proto se tak dlouho držely předovky, stříbrná puška by musela za běžných okolností být předovkou, jiné řešení bude stejnou fantazií jako henryovka s otočným válcem na 25 nábojů - představ si, jak velké by to muselo být kolo a jak tlustá by musela být samotná puška, aby náboj mohl vejít do komory.
Synové Velké medvědice - v českém vydání je přiznáno, že jde o 3. díl, ovšem proč nebyly vydány předchozí 2 díly, to se tam nepíše. Možná, že vydání bylo reakcí na film, který se až na zabití Mattotaupy (Tokai-ítova otce) týká jen 3. dílu. V textu jsem pak narážel na odkazy na předchozí děj, který jsem ovšem neznal a to není dobré. Něco podobného lze zažít při četbě tetralogie Tekumseh od F. Steubena (vydání v edici Kod), kde jsou odkazy na jakousi družinu dospívajících chlapců, jejímiž členy kromě Tekumseha byli Kiš-kalva, Šíp, Peta-kuta, Zvěd ze stromu a ještě jiní, a její příhody. Až nedávno jsem se dozvěděl, že příhody mladičkého Tekumseha Steuben dopsal až později a že ve vydání Kod chybí. Nemám staré vydání od Vilímka, takže nevím, zda to není uvedeno v něm - tady by mohli pomoci vlastníci 1. vydání tohoto cyklu.
Odvedu do vás do Sierry Madre - je to směs fikce a reality, fikce (především v líčení události, které se nestaly nebo proběhly jinak) převažuje. Ale jako oslava boje Apačů je to vynikající. Na to vypalování cejchu bych se musel podívat, už je to asi 15 let, co jsem knihu četl naposledy.
mescalero
26.04.2017 08:42
Kniga: omlouvám se za tu Zetu, nějak jsem to přehlédl. Píšu ve spěchu, myšlenky jsou rychlejší než prsty (i když jako absolvent střední ekonomky nepíšu nejpomaleji).
Já tu stříbrnou pušku potřebuji v r. 1855, protože chci, aby z ní Vinnetou (po zranění svého otce) zastřelil kapitána dragounů Stantona a ještě jednoho vojáka - proto ta dvojka -, třetího z dragounů, který se jmenoval Duggen či tak nějak, zabije oštěpem Vinn. adoptivní bratr Nah-ka-yen. Vychází to ze skutečnosti, kolem 20. ledna 1855 zabili Meskalerové v přestřelce 3 vojáky, sami ztratili jednoho bojovníka a byl tu zraněn náčelník Santana (u mě Inču-čuna) a to tak, že byl roky považován bílými za mrtvého (ještě občas si o jeho smrti přečtu v některé ze současnějších knih literatury faktu, jejíž autor je "méně informován", neboť vzpomínky dr. Blazera na jeho vztahy a styky se Santanou, doplněné později Blazerovým synem, existovaly dlouho jen ve formě rukopisu a ne každý o něm věděl - já naštěstí vlastním knihu). Jinak jsem dospěl k názoru, že děj musí vyprávět Klekí-petra, neboť vžít se do uvažování divocha 19. století je nad mé síly - navíc, kdybych do něho měl promítnout výroky takového Santany (třeba, že je lepší zabít nevinného, o němž sám pochybuji, že je vinen, než aby viník unikl trestu; nebo tento názor: když je člověk dost silný k vykonání nějakého činu, pak činí správně, ať už by spáchal cokoliv, prostě uznání práva silnějšího) ... to by se nám, ctitelům ušlechtilého Vinnetoua nelíbilo.

Apanači
25.04.2017 21:42
Ďakujem, Knigo, za postreh - už som si komentáre nastavila - aj som sa čudovala, že ešte žiadne hejterské prípisy tam nemám...:-P
Citadelu mám ešte v mojom čitateľskom pláne - prečítala som asi tretinu - bolo tak hutné, bohaté, vyživné, šťavnaté...že som to proste potrebovala nechať v sebe stráviť a ešte sa k tomu vrátiť.

Kniga
25.04.2017 20:22
Kacko
promysli, no s chodcem nevim,s psis se probudit, ale necham to na tobe :) je to tve dilo, ale myslim si ze by to trosku dodalo kapanek jiny rozmer jeste :) Pokud neplanujes Katerinu Mocnou poslat do mayovek jeste nekdy :) i kdyz mozna i v tom pripade!

Apanači
Ano, ano. Citadela <3 <3. i ten navazujici techt je proste dokonaly a tak potrebny... Skoda, ze mne vychovavali podle zcela jine strategie, tedy ze nic nez dokonale nema smysl, ze na snaze nezalezi, zalezi na vysledcich atd. :) Kdyz jsem tento uryvek slysela, myslim v cca 22 letch, bylo to na akci Hnuti Brontosaurus, v kostele to prednasel knez, mel takovy asi hodinovy porad s uryvky z Citadely, skoda, ze uz nemam tu kazetu s nahravkou. Mel uzasny prednes!
Doufam, ze v esejich a dalsich vecech budes pokracovat i na svem soucasnem blogu, k tomu mam dotaz na komentare, ej chyba na me strane, nebo tam mas taky nejake schvalovani? protoze jsme se snazila komenty poslat.
Diky za koment u mne :)
JJ zdravicko s emi navratit musi jinak polezu po zdi, ale pry jsou ostruhy na dlouho :(
Kačka
25.04.2017 20:08
Knigo, původně jsem to chtěla zakončit přesně, jak popisuješ. Vidím tu scénu před očima, dokonce vím, který je to pražský antikvariát :) Měla se před ním srazit s nějakým chodcem, který jí měl vynadat, ale pak mi přišlo, že už je ta scéna zbytečná. Ještě to promyslím :)

Apanači
25.04.2017 19:35
Knigo, to, čo si písala Mescalerovi o tvorbe - to bola Citateddela, či? Krásne! Úplne súhlasím.

Nech sa Ti zdravíčko skoro vráti, aby si mohla zase na vzduch, ale potešilo, že si sa tu zastavila! :-)

Keď sa mi podarí začať s tým mojím plánovaným novým blogom, určite sa ozvem - na tom mayovskom by som ešte rada pridala zo dva fanúšikovské listy - v duchu nášho tvorivého kamaráta Austina Kleona. :-)
...a ešte jednu esejku a dokončenie príbehu samozrejme...
Moje dojmy k Ernstahlu máš priamo na blogu.
A ďakujem - môjmu blogu je cťou byť v Tvojich záložkách!

Naposledy upraveno: 25.04.2017 19:42, Apanači


Kniga
25.04.2017 18:34
Kačka

Tak tvuj pribeh docten. Dekuji ti za nej. zasmala jsem se zmince o Spockovi! Jen konec mi prisel, no asi by se mi libilo kdybys to zakoncila tim, ze se Katerina probudi zas v tom antikvariatu, ale s trickem naruby...
<< | <> | >>