Mayovky na Internetu

Mayovky ako životný štýl

Zakladatel: Apanači

Myslím, že mayovky oslovujú nielen náš intelekt, ale dotýkajú sa aj našich hodnôt a tým pádom aj rozhodnutí. Mayovky sú jednoducho viac ako knihy. Kto s tým súhlasí, alebo kto chce polemizovať, má priestor v tejto diskusii.

<< | <> | >>
mescalero
06.06.2016 07:43
Při vší úctě, 6.6. pro mě bude stejně běžný či neobyčejný den jako každý jiný. Zvláštním dnem pro mě nejsou ani mé narozeniny, vlastně ani Štědrý den či jiný svátek. Pro mě je důležitá pohoda, tj. v jakém jsem právě rozpoložení, a chuť či něco jako "neodbytné nutkání". Na P. B. či filmy si vzpomenu několikrát každý den, v různých souvislostech. Filmové mayovky jsou pro mě jakousi esencí ztraceného dětství, byť ne tak úplnou, neboť v tom nejdůležitějším věku jsem mohl na plátně zažít jen O. Shatterhanda, Mezi supy a pak mexickou a orientální sérii (v TV ještě Poklad Inků). Vše ostatní až v 17 letech a později. Nevím o žádném jiném filmovém počinu, který by v naší zemi způsobil podobný ohlas (a vše následné z toho plynoucí). Pro mě osobně je důležitý ještě jeden fakt, který jsem tu již v jiných souvislostech zmiňoval: během celého svého ranného dětství jsem potkal jen málo svých vrstevníků, kteří by neměli žádný vztah k Indiánům, snad se 7 dětmi z každých 10 se dala v cca l. 1975-80 nalézt společná řeč, příšlo-li v hovoru na Indiány a mayovky, filmové i literární. Z tohoto pohledu to byla krásná doba a já tu čest ji zažít. Nikdy jsem také nezažil intenzívnější pocit těšení, než když jsem se v na jaře r. 1978 těšil do kina na film O. Shatterhand. Bude mi 50 let a dodnes stále marně čekám na zážitek podobného druhu a podobné intenzity.

Naposledy upraveno: 06.06.2016 07:49, mescalero


Apanači
05.06.2016 21:02
Ďakujeeem! To je milé. :)

pavlina
05.06.2016 12:55
Apanači, jestli chceš poslat nějaké fotky z mé cesty Po stopách Vinnetoua tak mi napiš na můj mail. Ráda pošlu.

Apanači
03.06.2016 22:14
Ďakujem, že ste sa ozvali Pavlina aj Belenore. Zdá sa, že s Pavlínou sme skoro na jednej vlne, akurát, že ja nebudem mať voľný večer... takže celý film nedám. No a v máji muselo byť vo vinnetou-lande určite prekrásne! To bola iste skvelá voľba ísť tam. A k tým Vinnetuovým slovám – on nikdy nehovorí veľa, ale keď čosi, tak to stojí za to.
Aj, Belenore, ty si to podľa mňa pekne napísal – úprimne. To sedí!
Rozhodne som nemyslela nič nasilu – ako keď Koljov náhradný tatínek z povinnosti lepil na okná praporky – ten červený aj ten krásnyj :)
Počítam však s tým, že na mňa príde v pondelok nostalgia a chcem sa pripraviť.
Práve Pierrov odchod pred rokom spôsobil, že som sa začala po mayovskej stránke cítiť akosi osamelo a to ma podnietilo vystúpiť z anonymity a zaregistrovať sa tu. Prežila som tu pekný bohatý rok :) a spravila veci, ktoré som nikdy predtým nerobila (projekt s titulkami, vyjadrovanie vlastných názorov pred ľuďmi, ktorých som v živote nestretla; ísť aj s kožou na trh, postaviť sa za seba v písanej diskusii a pritom si vážiť názor a skúsenosť druhého, mám teraz väčší rozhľad v dobrodružných knihách aj filmoch, zvlášť dobre si spomínam na debatku o Starwars...) Neviem, neviem, keby monsieur Brice bol medzi nami, čo z toho by som zažila.
Kebyže sme na fejsbuku, tak sem hodím ikonku: feeling grateful.

pavlina
03.06.2016 20:42
Apanači:Odpovídám na tvůj příspěvek. Co kdo bude dělat 6.6 den kdy před rokem zemřel Pierre Brice. Večer si pustím DVD s Vinnetou I. Když jsem letos v květnu navštívila opět filmová místa, a najednou mi přišla na mysl tato věta. Náčelník Vinnetou přišel jako přítel! Podívejte se k slunci, jak putuje. Každého roku svítí na změněný svět. To je tak pravdivá věta až se mi nechce tomu věřit.

Belenor
03.06.2016 18:54
Já tedy ani nevím, zda psát :-) Totiž - já nehodlám dělat 6.6. nic speciálního. Nedělám nic speciálního ani na Mayova výročí, ani na Barkerova výročí a Brice v mém případě nebude výjimka. Možná jsem málo zarytý fanda. Nebo je to možná tím, že filmům nefandím a s Mayem žiju v podstatě celý rok.

Apanači
03.06.2016 17:43
Obraciam list a pridávam v rámci tejto diskusie novú tému:

Chcela by som si tento rok nejako špeciálne pripomenúť 6. jún. Zvyčajne, keď sa nad niečím podobným zamýšľam, dostanem originálny nápad, ktorý ma uspokojí. Ale teraz to neprichádza. Bude to pondelok – bežný pracovný deň. Môžem si pozrieť úryvok dákej filmovej mayovky, môžem si prečítať napr. ten dojímavý úsek, ako W prichádza do Drážďan – táto pasáž pre mňa predstavuje akýsi prepoj románovej postavy s reálnou Európou. W je tam pre mňa akosi živší ako inde - naozaj sa Šarlí dotkol srdca čitateľa.
Môžem to spomenúť pred ľuďmi, s ktorými v ten deň budem – ale očakávam viac-menej vyvrátené očí, že „čo ma potom“. Môžem to nazdieľať na facebooku, bude to mať pár lajkov – a to je všetko. Môžem vytlačiť pekný článok o PB (napr. ten od pána Policera z Tarsicia) a darovať ho kamarátke Susan Merrilovej, ktorú by určite potešil, a budeme mať aspoň prirodzenú príležitosť trochu si na túto tému pohovoriť. (toto považujem zatiaľ za top - nápad)
Ak chcete, napíšte, prosím, čo zmysluplné vám prichádza na myseľ v súvislosti s touto témou. Alebo, čo sa chystáte podniknúť. Dí íí ík!

Naposledy upraveno: 03.06.2016 17:43, Apanači

mescalero
08.04.2016 09:39
Apanači: čím jsem starší (a čím více toho vím - což s sebou přináší onen paradoxní poznatek, jak málo toho člověk ví), tím jsem pokornější, nebo se o to alespoň snažím. Odborníkem na nějaký jev se člověk stává až po desítkách let intenzivního studia, zkoumaný obor také nesmí být moc široký, aby se dal obsáhnout a zvládnout.
Hrdost - tu také moc necítím, možná trochu dříve, dnes už ne. Mým nejbližším jsou mé literární a badatelské snahy zcela lhostejné, mají pro ně až opovržení. Do nějakého dalšího úsilí už mě žene jen zvědavost.

Apanači
07.04.2016 15:57
Mescalero, ďakujem za vysvetlenie podrobností s Cochisom. Pridávam ešte dovetok k Tvojim článkom: Keby nebolo poslednej chvíle, aj veľa iných vecí by neuzrelo svetlo sveta. Posledná minúta je dobrý motivátor :) v tomto zmysle.
A myslím si, že je zdravé byť hrdý na to, do čoho človek vložil svoje nadšenie, úsilie, štúdium, sily... Vôbec to neberiem ako samochválu! Teda nič mi tu nesmrdí.

Naposledy upraveno: 07.04.2016 15:57, Apanači

mescalero
22.03.2016 10:37
Apanači: přesnější by bylo napsat "bral tak kreatívne", neboť v posledních letech nic nepíši, neboť mi to do šuplíku nejde, obvykle mně k napsání článku vyburcoval termín, některé menší články jsem napsal o svačině v práci (samozřejmě musel jsem mít nějaké podklady, překlady, výpisky), a "odevzdál je doslova v poslední minutě. Ale dosti hnusné samochvály, neboť ta jak známo smrdí. Jistě jsou daleko lepší, informovanější a čtivější autoři lit. faktu, než je nějaký Mescalero, skuteční odborníci mohou mé články rozcupovat na kusy a pravděpodobně je budou považovat za naprostou amatérštinu. A možná budou mít pravdu, dodávám. Co jim vyčítám je, že nejsou ochotní překročit svůj obzor, vydat se někam dál, přijít na něco zásadnějšího a že jen papouškují závěry jiných ... Já jsem "přišel" (a to jen prostým porovnáním jednotlivých pramenů, které jsou poměrně běžné dostupné - a pro absolventy universit a jejich možnosti vůbec) například na to, že v r. 1858 nemohla být povražděna Geronimova rodina, už jen proto, že velitel či iniciátor útoku na Apače u Janosu, guvernér Sonory (jméno mi vypadlo), zemřel r. 1851 (ale těch nesrovnalostí je více), že Geronimo se musel narodit dříve než v r . 1829. Ale stejně se dodnes všude dočtete, že v r. 1858 přišel Ger. o rodinu.
Cochise "nevedl" ani všechny Čirikavy (Východní alias Čihennové alias Mimbreňové; Centrální alias Čokonénové - jejich náčelníkem, respektive jedním z náčelníků, byl Cochise, Jižní alias Nedniové, pak jsou tu skupiny stojící tak trochu mimo, jako Mogollonové či Bedonkohéové), kterých mohlo v jeho době být kolem 1000 osob, z nichž mohlo být asi 200 bojovníků, ve spojení s Nednii v Mexiku a Mimbreni z Nového Mexika mohla vzniknout operativní síla asi 500 válečníků, kteří však nikdy nešli do boje v této síle - bylo nemožné shromáždit na jedno místo všechny tlupy.
Článek o pueblu Pecos jsem kdysi publikoval ve Skautu-Junáku, ale může existovat i článek od někoho jiného.
Pochopitelně dnes bych v starších článcích ledacos doplnil, upravil, opravil, upřesnil.
Společný projekt - možná půjde o kalendář, spolupracoval jsem s M. Fibigerem i jinde (něco bylo realizováno, něco ne), ale to už nebyla čistě naše "akce", šlo o práci pro časopis či nakladatelství.

Apanači
21.03.2016 08:27
Mescalero, to je super, že to písanie berieš tak kreatívne! Že to nie sú len šikovne naaranžované výpisky z kníh. To by bola „sušina“. Takto to má šťavu a originalitu. Takže gratulácia!
K tomu Cochisovi: Píšeš, že je to tam zhruba spoľahlivé. Pre pár mesiacmi som v jednej z diskusií, čo tu vedieme, spomenula údaj z toho webu – že ovládli Arizonu – na to si reagoval, že to nemohlo byť. Možno to bolo tým, že som tam iniciatívne dodala celú Arizonu. Pozerala som mapku kmeňov, ktoré vtedy v Arizone žili – keď by sa ku cochisovcom čo len na chvíľu pripojili, bola by to naozaj značná časť štátu. Preto ma zaujímalo, či sa tomu dá veriť.
Ohľadom autorstva tvojich článkov sa cítim 100% istá. Ďalej to nepotrebujem riešiť. Takto je to fajn. :) Stačilo si spojiť pár vecí, kt. si tu už niekedy spomenul – spoluautorstvo s V. Svobodou, doslov v jednej legendárnej knihe, priateľstvo so skvelým českým ilustrátorom (a muzikantom) – a teda aj nejaký spoločný projekt, hádam; pár článkov na tomto webe... Našla som aj na inom mieste ten o pueble Pecos – dúfam že nie som mimo, že je takisto tvoj – tiež sa mi páčil.
mescalero
18.03.2016 09:53
Apanači: na těch stránkách o Cochisovi se zmiňují taková ta základní data, nic víc, vyloženě nic nepravdivého tu není, doporučuji (pokud už jsi to neudělala) k přečtení román Zlomený šíp, ve slovenštině to snad vyšlo jako Pokrvný brat.
V angličtině je pak vynikající monografie - E. Sweeney: Cochise (sám vlastním od Sweeneyho knihu Mangas Coloradas).
Na Dobrodruhovi mám jen cca 3-4 články a snad jeden ve spolupráci s V. Svobodou (ten tu má desítky článků, mnohé byly publikovány ve Western Worldu), s nímž jsem ve W. W. spolupracoval na rubrice Antikvariát, kde jsme čtenáře seznamovali se staršími knihami, kde se píše o Indiánech, které vyšly česky nebo slovensky. S některými autory Dobrodruha jsem byl i v polemice, když jsem upozorňoval na nějaké tradované omyly a nepřesnosti nebo bral lidem iluze o Indiánech (když jsem např. do komentu k jednomu článku o známém útěku Šajenů z rezervace v Oklahomě v r. 1879 - tuto událost poněkud romanticky líčí slavný film J. Forda Podzim Čejenů - napsal, že prchající Šajeni zabili jen při průchodu Kansasem desítky osadníků, mimo jiné i 3 české vystěhovalce, a znásilnili a zmlátili desítky žen).
Mně je jedno, zda vypátráš mé jméno, nakonec mně to můžeš sdělit, budeš-li chtít, mimo tyto stránky (na mescalero@seznam.cz).
Ještě jedna věc - snažím se své články tak trochu beletrizovat, mít vlastní styl, který je tak trochu dryáčnický a ironický, nebojím se uvést vlastní názory, dojmy, někdy i fabuluji, co by kdyby. Není to vědecký přístup, na druhé straně má potencionální "zloděj" textů ztíženou práci, nemůže si jen tak vložit mé věty či odstavce do svého díla, bylo to jako pěst na oko - ve srovnání s textem, psaným někým jiným.
Jinak každému zájemci o Indiány mohu doporučit vhodnou literaturu v češtině či slověnštině, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilejší ... pochopitelně neznám všechno, čas pádí a člověk nestačí vše registrovat.

Apanači
18.03.2016 08:53
Mescalero:Keď je jasné, v čom je problém, to už je na dobrej ceste! :) Zdá sa, že sú to "len" technické záležitosti. Tie sú nepríjemné, ale nie neprekonateľné. Napr. keď sa ja naštvem, tak nájdem komp s disketovou jednotkou a potom by stačilo poslať mi disketu, stiahnem to odtiaľ na mail, pošlem... a už to fičí. Samozrejme, riešiť to cez Slovensko by bolo komické :P v krajnom prípade sa to dá.
Dík za tip na článočky, teda resp. megačlánky - už si ich čítam, pozerám, zaujali ma veci z rokov 2007/08, štýl mi je povedomý... Nepátram ďalej :) Apanači má stravu na pár ďalších dní. Inšpiruje ma to k poctivému hobby štúdiu môjho záujmu - myslím ten neojungiánsky pohľad na KM. Ak sa mi podarí časom dať dokopy aspoň pár mini príspevkov, budem dosť šťastná. A samozrejme ho vopred nejako označím, aby si ho nečítal, viem, že toto nemusíš.
No a o tých naturálnych až naturalistických veciach zo života červeného muža - bolo milé že KM ich len naznačil. Človek so zdravým rozumom to podľa mňa akceptuje, lebo to je realita. Napr. ja by som sa radšej zamerala na tie veci v ľudskom vnútri, ktoré nám KM tak názorne otvoril cez svoje knihy. Ale k tomu považujem za dôležité poznať trochu aj veci zvonku - v čom mi, verím, pomôžu aj články z dobrodruha.sk.
A keď už som tu na linke, ešte sa opýtam: Toto bol prvý zdroj, kde som sa podrobnejšie zoznámila s Cochisom. Je prosím Ťa, podľa teba, relevantný?
http://www.manythings.org/voa/people/Cochise.html
Super je, že je tam aj nahrávka, a tak tie indiánske názvy, kt. neviem vysloviť, alebo len tak "po slovensky", počujem aj v američtine.

Naposledy upraveno: 18.03.2016 08:57, Apanači

mescalero
17.03.2016 10:40
Apanači: nic se neděje, myslelas´ to dobře a také o sobě nic nevíme, nakonec není třeba tu roztrubovat příběhy z vlastní minulosti, také se tu nechci něčím "chlubit", vždyť v podstatě není čím. Svoji "tvorbu" zmiňuji, jen když to má nějaký vztah k tématům dané diskuse. Kdyby Tě to zajímalo, co a jak píšu, pak se můžeš podívat na stránky Dobrodruh.sk, kde se v jakési sekci Indiáni nachází 4-5 mých článků, nebudu říkat jakých, schválně jestli poznáš ty, které jsem napsal. Není nutné tu pak zveřejňovat mé jméno, ne že bych se za něj styděl, ale obecně je lepší zůstat na netu tak trochu "tajemný", je to bezpečnější a pohodlnější existence. Anonymně a ojediněle se vyskytuji na wikipedii, kde jsem autorem hesla Geronimo. Je staré 10 let a nikdo zatím nepokročil dál, naopak se tu a tam porůznu o Geronimovi můžeme ještě dočítat různé nesmysly, které se o něm u nás v knihách a časopisech tradují (a které jsem se v onom "heslu" snažil vyvrátit - ve zkrácené verzi vyšel tento text někdy v r. 2006 v časopisu Koktejl).
Nevadí mi ty redakční úpravy, týkající se formální úpravy, strukturování textu atp., drobnější pravopisné opravy mi také nevadí, nejsem chodící slovník spisovné češtiny a občas mi vypadne nějaké slovo. Ale např. když napišu, že náčelník se jmenuje Bizoní chcanky (přesný překlad), tak mě naštve, když to někdo přepíše na Bizoní moč. A to nedošlo na článek, kde vystupuje komančský šaman Ishatai, jehož jméno se překládá jako Kojotí bobky nebo také Kojotí vagína (správně by to mělo být zapsáno zřejmě v mnohem méně spisovné formě).
Můj současný problém s články je spíše technického rázu, doma mám zastaralý počítač (a zároveň jsem technický a počítačový neumětel), na němž jsem mohl ukládat data jen na disketu, což mi je dnes celkem na nic.

Apanači
17.03.2016 09:04
Belenore, díki. Akože o tom som nepochybovala, že si admin, ktorý užívateľom dopraje dosť slobody. Vlastne ma tá mazacia štatistika aj dosť zaujala.
Myslím, že som tu aj jednu takúto akciu videla, že sa to stalo, keď už som mala tento web v zornom uhle. Vtedy to posilnilo moje rozhodnutie nebyť tu len pasívne, ale zapojiť sa aj do diskusií – keď sa tu o to niekto stará o to, aby to malo úroveň.
No a potom ma ešte milo prekvapilo, keď som časom zistila, že je za tým vlastne akýsi (nielen) virtuálny tím. Ale to už je iná téma.

Naposledy upraveno: 17.03.2016 09:06, Apanači


Apanači
17.03.2016 07:56
Mescalero: ak je to takto s tvojím písaním, beriem späť moje slová! Akoby som nič nepovedala! Len sa mi zdalo - keď si tu nedávno spomínal starosti, s kt. sa potýkaš, že by ti to mohlo uľahčiť, keby si nemusel niesť celé bremeno článku. Môj návrh by mal však evidentne opačný efekt. Takže nič.
Akokoľvek - naozaj by som sa tešila z niečoho v zmysle, ako písala Zatinka - "mýty o KM prekonané".

Naposledy upraveno: 17.03.2016 07:58, Apanači

mescalero
16.03.2016 13:43
Apanači: po různých časopisech se válí několik stovek mých článků, všechno o Indoších, samozřejmě, napsat článek, mám-li zpracované podklady (a to je největší práce a někdy i pruda), není problém. Redakční zásahy a úpravu nemám moc rád, tedy sahá-li se mi na text a něco se v něm přepisuje - to se neznám, krácení mi nevadí, naučil jsem se to, když jsem psal články pro Western World. Naopak jsem dělal "redakci" pro články svých kamarádů, některé jsem v podstatě skoro celé vytvořil z jejich podkladů a zápisků - a to mě bavilo, takže, co sám nesnáším od jiných, to jiným s potěšením činím (tedy činil jsem, dobrých deset let jsem články nikde neuveřejnil, tedy myslím v papírové formě, není totiž kam psát, všechno zaniklo).

Belenor
16.03.2016 09:00
Asi bych to měl uvést na pravou míru :-) Za celou svou asi třináctiletou kariéru správce různých stránek jsem téměř nic nemazal, akorát pár očividných sprosťáren, kdy si páni Jediové nadávali na jiných mých stránkách :-) Tady na mayovkách jsem smazal akorát pár blbostí v knize návštěv od jedné, možná dvou osob (ono se to na Internetu těžko poznává, kdo je kdo :-) A to už je taky pár let zpátky, pokud mě paměť neklame. A rozhodně budu víc tolerantní tady v Diskusi než v Knize návštěv :-)

Apanači
15.03.2016 16:50
Belenore, zdá sa ti to diskutovať v tejto rovine? Ja by som to vyskúšala, veď možno sa samé ukáže, že nemá kto a nie je o čom...
Naozaj nemám ambíciu politizovať, ale baviť sa o tom, čo prináša život a prepojiť to s mayovkami. Tu by mohlo byť parkovisko takých tém, ku ktorým nás to niekedy v diskusiách stočí a vlastne sa to tej témy ani netýka.
Len toľko som chcela dať vedieť mazaciemu duchovi. :)

Apanači
15.03.2016 14:33
Mescalero, ak by ťa však diskutovanie malo zdržať od písania toho článku, tak hlasujem za článok. A veľmi fandím takémuto rozhodnutiu.
Aj by som mala taký návrh, že by si to mohol napísať s niekým v tandeme - ty by si bol za toho chrliča faktov a ten druhý za redaktora. Aby si sa ty mohol v pohode zamerať na svoje a ten druhý by to dočesal do stavu stráviteľného pre nás radových členov komunity. Viem, že takí šikovní ľudia, ktorí sa vyznajú aj do problematiky aj do redaktorskej práce, by sa tu našli.
To je čisto len na zváženie - nepochybujem o tom, že na to máš aj len ty sám.

Naposledy upraveno: 15.03.2016 14:34, Apanači

<< | <> | >>