Mayovky na Internetu

Knihy Karla Maya po Slovensky

Zakladatel: jurrasic

<< | <> | >>

Zeta
21.05.2019 16:34
Apanači: To je pravda, první dvě kapitoly v Guaymas jsou hoooodně vtipné, jak si chudák až po několika dnech všimne že seňorita Felisa vaří z vody, ve které se předtím umyla, to mi je OS až líto :D :D Takže trocha hrdinství rozhodně bylo zapotřebí, však to na Old Shatterhandovi všichni máme rádi :) A samozřejmě chvíle, kdy jsou s Vinnetouem sehraná dvojka, např. když ve druhém dílu V předem uhodne šestým smyslem, že už se OS vrátil z Almaden a připlížil se k táboru, taky mám to jejich bratrské pouto moc ráda, jak jim stačí jediný pohled, gesto a hned vědí...

Loooool :D :D OS s mokrým hadrem na hlavě, to by asi jeho hrdinská čest a marnivost nepřekously, navíc jak by se na to díval Vinnetou, že...Už takhle k němu mluví trochu kousavě, natož kdyby ho viděl se zavázanou hlavou :D Nicméně ta představa je natolik vtipná, že mi prozářila odpoledne (promiň, OS, člověk se nemá smát cizímu úrazu, ale tohle sis za "machrování" celkem i zasloužil...:D)

Apanači
21.05.2019 15:34
Prípad Silný Buvol a výtky-nevýtky:
Priznávam, že milujem tie chvíle, keď sú OS a V spolu zohratí, rozumejú si bez slov, majú jedno srdce, jenu myseľ... a podobne. Takých momentov je našťastie aj v tomto mega románe veľa-veľa.
O to viac zamrzí, keď si akoby zdanlivo nerozumejú – ako o tom písala aj Pavlínka.
Ale keby som chcela byť protivná, tak poviem, že to si pán spisovateľ trochu chce pomastiť ego – alebo pomastiť ego OS – lebo ten z toho nakoniec vždy vyjde ako super silný, super komický, super...všetko! :-D :-D :-D
Vďačne mu to však odpúšťam, lebo v prvých dvoch kapitolách si sám zo seba taaak uťahuje, až to pekné nie je. :-P Treba to potom trocha vykompenzovať. :-D

Zeta: pokiaľ si to dobre pamätám z Agathy Christie (Elephants Can Remember) – ide hlavne o emocionálne podfarbené spomienky, ktoré dlho zostávajú – áááno, toto mi fugnuje! :-D :-D :-D
Čísla, roky, mená, slová cudzích jazykov...žiaľ... :-P
Je to super geniálny úryvok, vďaka, že si ho sem doložila! Moooc potešilo! :-)
(a ten obklad si fakt MAL dať! Hrdina! :-/ )

Naposledy upraveno: 21.05.2019 15:38, Apanači


Zeta
21.05.2019 14:06
Apanači: Ano ano ano, ty máš paměť jako slon, je to ta stejná událost, teď jsem si to vyhledala :D Ještě je tam předtím něco o tom, jak by si OS chtěl na hlavu dát obklad namočený do studené vody, ale že by se mu indiáni určitě smáli, že je jako stará squaw tak radši ten nápad zamítnul :D :D

Takhle to je v NV vydání:
**
Po této důtce se obrátil ke mně, pokyvoval zasmušile hlavou a hovořil přísně, nejinak, než jako by i mně udílel důtku. Z jeho slov čišela ironie, trpké kárání:
„Můj bratr vykonal zas jeden skutek, o němž bude mnoho hovořeno při táborových ohních i ve vigvamech rudých kmenů.“
„Jak se daří tělu mého bratra? Pád z koně byl velmi prudký. Natropil škody?“
„Kosti mi zůstaly jakž takž pohromadě. “
„Poroučím, aby ses šetřil. Nejnepatrnější poranění může mít nejhorší následky. Co ještě zbývá vykonat, bude starostí těch, kdo se dosud šetřili.“
**

Belenor: To by mne taky zajímalo, jestli nakonec se synem na Poklad půjdete! Vidět mayovky v kině musí být skvělý zážitek!!

Pavlínka: Jj, tohle vidím podobně jako Apanači, trochu výtka, ale koneckonců Vinnetou předtím souhlasil s tím, aby dal OS Silnému Buvolovi trochu lekci za jeho prchlivost, a v jednu chvíli je vlastně i OS trochu líto, že udeřil tak silně...A opět souhlas, všechny kapitoly s Yuma Sheratem a Yuma Tsilem jsou super, oba kluky jsem si oblíbila už hned na první přečtení (a o mladšího jsem se celkem bála při boji s Černým Bobrem ve vodě...)

Apanači
21.05.2019 12:41
Zeta: Neviem, či máme na mysli tú istú udalosť, ale ja sa už teraz strašne teším na poslednú kapitolu poslednej knihy, kde OS urobí rošádu na koni a tým razantne zmení priebeh ozbrojeného stretu – ale skončí celý doudieraný. Vinnetou sa nad tým zľahka útrpne pousmeje: „Môj biely brat sa zase preslávil kúskom, o ktorom sa bude rozprávať pri všetkých táborových ohňoch!“
:-D :-D :-D
Citát som len parafrázovala...takto nejak si to pamätám. :-)
Ešte si na to počkám pár týždňov, kým sa k tomu dostanem mojím slimačím vychutnávacím tempom čítania. :-P

Belenor: A ako sa vyvíja piatkové kino? Uzavreli ste so synkom chlapskú dohodu: ty so mnou na Poklad a ja s tebou na to, čo ty budeš chcieť - ale ja to tiež nemám až tak rád – ako ty mayovky... ?
:-D
Alebo si dávate pánsku piatkovú jazdu – otcovsko-synovská večera niekde vonku a potom kino? Niektorí chlapci sa za tým idú zabiť...v určitom veku...a v určitom nie. :-P
Či radšej nič nasilu? :-)

Pavlínka: Podľa mňa je to trošku "výtka" a trošku aj vzdanie pocty herkulovskej sile Old Shatterhanda. Teda to cítim tak, že to naozaj trošku zabolí, ale aj pohladí. :-)
Chudák Silný Buvol :-( ale chlapcov mal šikovníkov!

Naposledy upraveno: 21.05.2019 12:42, Apanači


Belenor
21.05.2019 08:47
Ty jo, jak vás tak čtu, dámy, tak si to budu muset zas po letech přečíst :-D

Zeta
20.05.2019 22:51
Ja se vzdycky lamu smichy, kdyz Vinnetou rika OS ze Don Timoteo a juriskonsulto jsou jako blechy, ale ze pokud s sebou Old Shatterhand hodla tahat hmyz, tak je to jeho vec a Vinnetou proti tomu nema zadne namitky :D :D A jak OS schvalne provokuje manzelku juriskonsulta, ktera chce zvat Vinnetoua na damske setkani, to je vylozene potmesilost, ale taky me pokazde rozesmeje nahlas (stejne jako ta rana Silnemu Buvolovi nebo kdyz je OS zajatec u Yumu a je mu vyhrozovano ze mu budou opekat maso na nohou a rezat ocni vicka aby nemohl spat :D :D) No vtipnych momentu je tady hodne - ted jsem ve druhem dile cetla scenu, kde OS a YumaTsil musi bojovat o zivot, a OS hlaska ze pokud prohraje tak jeho prani je at Silne Rameno da deset ran kopim pres zada Dlouhemu vlasu a naopak :D :D

Ty vytky jsou pak hlavne ve tretim dilu, jak se OS dostane do vozu s Martou, tak mu Vinnetou rekne neco ve smyslu ze az prilis spoleha na dobreho Manitoua a at tolik neriskuje, pak mu neco malicko jizliveho rekne jeste i po padu z kone mam ten pocit...

Naposledy upraveno: 20.05.2019 22:57, Zeta


pavlina
20.05.2019 20:34
To byla snad jediná výtka od Vinnetoua k Old Shatterhandovi. Trochu mě z té výtky k Old Shattrhandovi bylo líto. Silný Buvol si asi nic lepšího nezasloužil.

Apanači
20.05.2019 19:17
Zeta: Presneeee! :-D :-D :-D
Práve som cez víkend prešla cez scénu, keď OS odrovná náčelníka Silného Buvola a V mu dohovára, aby si v budúcnosti dával pozor na intenzitu sily, ktorú dáva do svojich úderov. :-)

Zeta
20.05.2019 15:02
Apanači: Prvni dil Satana a Jidase jsem docetla pred asi mesicem (uz potreti) a zase jsem si ho neskutecne uzila, presne jak pises - je tam humor i dobrodruzstvi, senority ze Sonory opet nezklamaly, stejne jako juriskonsulto, a popravde me docela bavi ze i Vinnetouovi tady nekolikrat temer dojde trpelivost a to je co rict :D :D

Apanači
20.05.2019 11:28
Vďaka za link!
Tak toto mi zlepšilo náladu o 150%.
Práve čítam tento prvý diel v češtine, chrochtám pri tom blahom, aké je to pekné: humoristické aj dobrodružné...A zrazu je tu správa, že to čerstvo máme aj v slovenčine!
:-O :-O :-O
A pozerám, že Epos si zvolil Vinetua miesto Winnetoua.
Názov mi príde dosť príťažlivý a výstižný.
Začínam tipovať, ako nazvú 2. diel: S Vinetuom v Afrike? S Vinetuom na Sahare? Vinetu za Veľkou mlákou? :-)

Už sa nemôžem dočkať, keď si zájdem do kníhkupectva na knižku pozrieť. Za posledné roky sa eposáci zlepšovali od mayovky k mayovke - tak dúfam, že aj táto sa zaradí do vzostupnej línie.

Naposledy upraveno: 20.05.2019 11:32, Apanači

migro
17.05.2019 12:03
Nová mayovka na Slovensku.

Odkaz

Apanači
19.01.2018 16:22
Pátračka po Žutovi - diel druhý:
Dnes sa mi podarilo stretnúť sa s knižočkou zoči-voči.
Tých farebných ilustrácií je tam naozaj dosť - na začiatku aj na konci knihy.
Sú v takom tom "popisnom" detailistickom štýle, na aký sme zvyknutý z českých mayoviek, a aký je zriedkavý v slovenských mayovkách.
Vnútri knihy bolo aj dosť čb ilustrácií - viac oproti ostatným eposáckym dielom cyklu.
Silno sa mi zdalo, že obrázky neboli od jedného autora, ale zároveň celkom budili dojem, že s dejom dosť súvisia. A ladili aj navzájom - aj keď boli zľahka rôznorodé, "nebili sa", nič tam neprerážalo - držalo si to vkusnú úroveň.
Nebol tam uvedený žiadny ilustrátor ani pôvod ilustrácií - tak mi napadá, že ich proste "nakúpili" v nejakej databáze, alebo z nejakých nemeckých vydaní. To sú ale len moje dohady, bola by som zvedavá, ako k nim prišli.
Celkovo som bola nadšená, z toho, že toto vydanie ako-tak drží krok s ostatnými novými atraktívnymi knihami, až sa pán pri pokladni čudoval, prečo si knihu nekúpim, keď sa mi tak páči. :-)

Apanači
14.12.2017 18:32
Cestou do kina som sa konečne zastavila v obľúbenom kníhkupectve – a Žuta nemali!!! Skúsila som to zobrať ako dobré znamenie – že bola po ňom veľká zhánka a že ho už vykúpili. :-P

A to kino – nové SW: skvelá jazda. Moja prvá epizóda videná na veľkom plátne – a som fakt rada! Pripájam sa k tým, ktorý hovoria, že je to obzvlášť vydarený diel! Strašne som sa na to tešila a bolo ozaj na čo!
A fanúšikovia Rey si prídu na svoje. :-)

Belenor
24.10.2017 20:48
Nic si z toho nedělej. Tak je to zas trochu přístupnější třeba mladším čtenářům, podobně jako komunistické zkrácené verze.

Co mi tak v poslední době přijde, tak opravdu originálního Maye bez kreativních změn ze strany překladatelů je naprosté minimum, ale v porovnávání překladů s originálem jsem stále na začátku a ani nemám všechno, co vyšlo, takže mě stále může něco přesvědčit o opaku :-)

Peace and long life! \\//_

Naposledy upraveno: 24.10.2017 20:51, Belenor


Apanači
24.10.2017 18:30
Veľký dik, že si si dal námahu to pozrieť, Belenor!
Tak to nepotešilo :-(
a samozrejme ani neprekvapilo...tieto vydania už som tu raz oplakávala.

Aspoň tie obrázky vyzerajú nádejne. :-) Ale to treba vidieť naživo - zatiaľ sa mi kníhkupectvá akosi vyhýbajú z mojich ciest, tak ešte som knižočku nemala v ruke.

Live long and prosper!

Belenor
19.10.2017 08:39
Na uvedeném odkaze je náhled začátku třetí kapitoly a po porovnání s Žutem od Olympie a s originálem ( http://www.karl-may-gesellschaft.de/kmg/primlit/reise/gr/gr06/gr06-txt.pdf ) to vypadá hodně zkráceně. Názvy kapitol vypadají, že pasují na originál. Chybí zřejmě "Dodatek" (ten chybí i u Olympie).

Apanači
19.10.2017 08:20
To som rada, že viem, že sa im už podarilo Žuta vydať!
Pozrela som si, ako sa vydarili ilustrácie - na tejto stránke sa do knihy dá trošku nazrieť:
http://www.martinus.sk/?uItem=280879
Zdá sa, že si držia latku podľa posledných vydarených dielov.
Ako keby nás tu niekto od nich počúval. :-)
Už sa teším, keď si knihu pozriem naživo!
Uvítam tiež, keď niekto zverejní porovnanie, ktoré zaujíma aj Čingačgúka.
Čingačgúk
17.10.2017 20:04
Čítali ste už niekto nového Žuta? Zaujímalo by ma či je text nejako upravený/skrátený oproti originálu, alebo českým vydaniam.
Osobne sa mi kniha čítala dobre, rovnako ako predošlé knihy od Eposu.
Bol by som celkom rád, keby Epos pokračoval vo vydávaní mayoviek. Určite by mnohých potešilo, keby vydali taký Ardistan a Džinistan, alebo V Ríši strieborného leva.

Apanači
13.10.2017 11:21
Skvelá stránka! Všetky moje obľúbené veci v kocke - na jednom mieste!

deerslayer
12.10.2017 19:35
http://www.mayovky.sk/index.html
<< | <> | >>