Mayovky na Internetu

Oblečení v mayovkách

Zakladatel: Zeta

<< | <> | >>
La Luna
01.02.2021 21:43
To s tou kůží je vlastně pravda, ale myslím, že v opravdu parném létě by byla příjemnější nějaká tkanina. Ale i tak by ty boty musely být vyrobené na míru nebo tak nějak, jinak by se třeba samy shrnovaly nebo tak (pokud by opravdu zakrývaly i stehna).
O stříhání u matky Thickové vím, ale že by se tam psalo o německém holiči bědujícím nad nepoddajnými vlasy, o tom si nevybavuju nic. Že by zase rozdíly v překladech? Už si kvůli nim začínám připadat trochu hloupě - o tom medvědovi jsem nevěděla, co dalšího se asi ještě dozvím? :) Snad ne třeba to, že Vinnetou a Old Shatterhand spolu dobyli severní točnu. :D

Zeta
01.02.2021 21:16
Jojo, přesně tohle :D Lesklé a dokonalé jak z reklamy na Pantene pro V s provitamínem B5 :D :D

Old Shatterhanda vidím ponejvíc tak, jako mám na "profilovce", tu Krumovskou verzi. A on to dokonce i myslím parkrát zmiňuje, minimálně když matka Thicková chce jeho kadeř - že má vlasy jak dráty, a že nad stříháním jeho husté, nezkrotné kštice kdysi bědoval i holič v Německu :D Jinak ty boty mi taky přijdou jako holý nesmysl - brala bych něco ve stylu kovbojských "koní" nějak do půl lýtek, to se na jihu USA celkem běžně nosí i dneska, a i v létě - ona zase pravá kůže je prodyšná a s nositelem časem jaksi "splyne", ale taky to vidím spíš na nějaké jakože kotníčkové mokasíny. Hlavně i na to plížení, různé úprky, asi i jízdu na koni, by tak vysoké kožené boty byly naprosto nevhodné :D
La Luna
01.02.2021 19:57
Lesklé jak z reklamy na šampon? :D Ale chápu, cos tím myslela. :) Ale Old Shatterhand a neučesaný vlasy? Ne, ne, ne. Lex Barker je prostě dokonalý a ty vlasy taky. :D
Mimochodem, když jsme u Old Shatterhanda, co ty šílené vysoký ohrnovací boty? Asi byly odolný proti kaktusům a možná i proti hadímu kousnutí. Ale v létě v nich muselo být šílený vedro. Na to léto je nejspíš musel vyměnit za nějaký pohodlný mokasíny, ne?

Zeta
31.01.2021 22:34
Taky mi přijde šíleně nepraktické, aby měl Vinnetou vlasy až na zadek, a nechával je volně (když pomineme ten přilbovitý účes)...ta představa dlouhovlasého indiána se mi líbí moc, ale v každodenním životě bych to zkrátka viděla na cop, nebo minimálně culík. Aspoň při těch toulkách prériemi. V pueblu a tedy doma si umím představit, že Vinnetou ty vlasy měl rozpuštěné, ale při všech těch dobrodužstvích těžko. Já osobně Vinnetouovy vlasy vidím jako rovné, těžké, hedvábné a jaksi lesklé - neřekla bych mastné, to ne, ale tak nějak asi jako má postava "Vítr ve vlasech" z Tance s vlky.

Vrabčí hnízdo si představuju naopak u Old Shatterhanda :D Toho vidím, že když se ráno probudí, tak mu vlasy rozcuchaně trčí do všech stran. Samozřejmě se snaží učesat, ale prostě má takový ten typ tuhých vlasů, co nejdou moc dobře ostříhat, natož zkulturnit do rozumného účesu, aby to nějakou dobu vydrželo :D
La Luna
31.01.2021 21:55
No jo, s tím vězením souhlasím, ale já myslela spíš na délku přibližně k ramenům - jako ve filmu. Ani já nechci Vinnetoua násilně "civilizovat". Jen mi tahle délka připadá taková přijatelná, pořád dlouhé, ale ne tak moc, aby byly opravdu nepraktické. A samozřejmě, vlasy jsou důležitou součástí vzhledu, protože mu dodávají ten indiánský šmrnc. :) Osobně se mi víc líbí představa těch delších vlasů, jen si nejsem jistá, že ve skutečnosti bylo možné je mít tak dlouhé a ještě tak hezké, jak se píše. Moc času na jejich opečovávání nejspíš nebylo. :)
Vodu s cukrem jsem ještě nezkoušela a ani to zkoušet nehodlám. :D Ale možná znali něco, co mohlo mít podobný efekt jako tužidlo. Hřeben nejspíš znali, ale zrovna to tupírování podle mě nebylo úplně na místě. Vždyť takové vlasy se cuchají mnohem víc - a jestli je Vinnetou opravdu nikdy nestříhal, tak chtěl tomu šmodrchání spíš zabránit, ne? Nejvyšší náčelník Apačů přece nemůže mít na hlavě vrabčí hnízdo. :)

Naposledy upraveno: 22.05.2022 22:12, La Luna


Zeta
31.01.2021 21:02
Uffff, z té představy mám knedlík v krku, to ne...ostříhanej Vinnetou ne, prosím prosím! Protože indiánům se to běžně dělalo při násilném "zcivilizování", a mně to vždycky přišlo strašně kruté. Bude to znít asi divně, ale s vlasy by Vinnetou přišel o část své identity, osobnosti, o část sebe sama. Myslím, že dobrovolně by to nikdy neudělal, takže v mých představách ostříhání jen nějakým násilným způsobem, například ve vězení a tak podobně :..( Jinak asi na noc zaplést do copu se zdá jako nejlogičtější a nejpraktičtější varianta. celkem by mě zajímalo, jak se v té době vytvářel ten přilbovitý účes :D Napadá mě tupírování, ale netuším, do jaké míry Apačové znali hřebeny, navíc by tam muselo být něco jako tužidlo - tady by se asi dalo něco vymyslet, kdysi kdesi jsem četla, že nejlépe se pankáčské číro dá udělat s pomocí piva nebo vody s cukrem :D :D Co je na tom pravdy netuším, nikdy jsem to nezkoušela, ale celkem bych tomu věřila, tak možná indiáni znali nějaké takové fígle :D
La Luna
31.01.2021 20:22
Slavnostní účes na nějakou klidnou oslavu, kde by jenom seděl a koukal, možná, ale spaní nejspíš ne. :) Zaprvé na nich člověk nesmí ležet - jinak se zamotají ještě víc a taky to tahá, když se převaluje. Zadruhé tu vždycky byla možnost, že je někdo přepadne ve spánku a oni se budou muset okamžitě bránit a dost možná bojovat o život. Takže poslední, co člověk potřebuje, je hromada rozpuštěných vlasů, co mu padají do očí. :) Ty copy by byly asi tak stokrát praktičtější, jinak už by pomohlo jenom zkrácení. :)

Zeta
31.01.2021 03:19
To jsem četla taky, že uměl jak tu divokou polohu, tedy pořádně zařvat, ale zároveň i kultivovaný projev, takže bez dabingu :D Jasně, člověk se na Tarzanovky s Lexem musí dívat dobovou optikou, jak se tehdy tvořily dobrodružné filmy (a potažmo dobrodružní hrdinové), ale je to zkrátka příjemné pokoukání. Tn vosk mi připadá vtipnej, protože každá žena, co byla alespoň jednou na depilaci nohou potvrdí, že to není nic moc :D

To bych musela opět pohledat v pdfkách, ale má mít bronzovou pokožku s lehkým, téměř stříbřitým nádechem...A co se vlasů týká, tak opět souhlasím, souhlasím! Taky mám dlouhé, a 99% času je nosím zkrátka v culíku nebo copu, protože když člověk něco dělá, zvlášť například práci na zahradě, tak se to všude a do všeho chytá a já mám jen jedny nervy :D :D (na druhou stranu právě proto je mám dlouhé, protože se s tím nemusím otravovat každý ráno - zandám jednoduše do gumičky a nazdar :D) Co si pamatuju, tak Vinnetou nosil vlasy většinou zapletené do toho účesu "podobného přílbě", i když vlastně zbytek vlasů mu splýval až na záda...No přesně jak píšeš, pro každodenní život v prérii mi tohle připadá trochu nereálné, vždyť by se to muselo zacuchávat, a když se člověk koukne na staré fotky indiánů, tak většinou vidí různé copy, propletence a tak podobně. Rozpuštěné, dlouhé vlasy asi spíš jako slavnostní účes nebo možná před spaním a tak, ale pro každodenní život nejspíš ne...
La Luna
30.01.2021 20:34
Roli Old Shatterhanda samozřejmě nemohlo dostat nějaký tintítko, Old Shattrehand je přece Old Shatterhand a Lex mi do té role sedí bezchybně. :) Ale jak říkám - nebyla to škodolibost, prostě se na nás tak trochu zapomnělo. :) O té depilaci voskem jsem nevěděla, ale vím, že tu roli dostal kvůli tomu, že uměl jako jediný pořádně zařvat a nemuseli to dabovat. :)
O "zářící pokožce" si teda nic nepamatuju, překlady se tady nejspíš rozcházejí, ale máš pravdu, že Vinnetou byl na poměry panující na Západě vlastně docela čistotný. Udržet si oblek bez poskvrnky, jak je častokrát zmíněno, to muselo dát hodně práce. Hlavně při tom všem plížení vším možným i nemožným. A ty dlouhý vlasy musely být taky děsně nepraktický - a to je May popisuje jako dlouhý až k pasu! To se přece muselo zachytit o každou větvičku v dosahu a když potkal po tmě takové maliní nebo něco podobnýho - to v těch vlasech musela zůstat půlka keře! A vymotat to není jenom tak (osobní zkušenosti z táborů, kde je nošení rozpuštěných vlasů holá sebevražda). A vzhledem k tomu, že si neumím představit, že by Vinnetou s sebou vozil hřeben nebo dokonce snad kartáč a že by se hřebelcoval večer u táboráku - z toho musely být úplný dredy! Sama mám dlouhý vlasy a bez česání bych za dva dny mohla jít do hola, protože by z nich zůstalo jenom zašmodrchaný cosi v týle. Takže co s tím? To je otázka!

Zeta
30.01.2021 19:10
Jasně, nebyl to film míněn pro ženské publikum (což ale nic nemění na tom, že člověk nemůže trochu vzdychat nad urostlým Lexem Barkerem, potažmo Old Shatterhandem, a jeho nevyužitým potenciálem :D ) Jinak co se týká Tarzana, když jsme zabrousily k péči o tělo, tak mi přijde škodolibě vtipné, že kvůli této roli LB podstupoval pravidelně kompletní celotělovou depilaci voskem, a to určitě nic příjemného nebylo :D :D Nicméně kouká se na něj v těch filmech moc hezky, ráda si tyhle nenáročné oddechovky čas od času dám :)

Co se týká košile, tak v knihách myslím OS zmiňuje že ho vlastně vůbec nesvlékli, že měl na sobě pořád stejné šaty - to si popravdě moc nedovedu představit, vždyť ležel v kaluži krve, a pak několik týdnů v bezvědomí nebo polo-bezvědomí, to by přece ten oděv musel vypadat strašně...a svlíknout bezvědomému člověku košili přes hlavu, a pak mu ji zas navlíknout, není úplně sranda, rozhodně by u toho Nšo-Či potřebovala pomoc někoho dalšího, zvlášť pokud Old Shatterhand vlastně nemohl/nesměl hýbat tím zraněným krkem a pravděpodobně ani zhmožděným ramenem.

Jj, s tím pískem mi to také zní zajímavě, když zmiňuješ Orient, tak tam je to také - jak v Padišáhovi, tak v Supech Mexika, kdy se pískem očišťují po "pitvě" mladého Huntera, takže reálný základ to asi mělo. Navíc v knihách (netuším samozřejmě jak je to v originále) May často zmiňuje, že Vinnetouova pokožka doslova "září", takže pískový peeling by mi celkem dával smysl v tomhle směru, a lůj taky. Ono vlastně když se to tak vezme, primitivní mýdlo se dá vyrobit z tuku a popela, což byly tehdy předpokládám naprosto běžně dostupné věci.
La Luna
30.01.2021 16:50
Slitování s divačkami se nekonalo, protože to byl přece dobrodružný film, o kterém se předpokládalo, že na něj budou chodit tatínkové a možná s sebou vezmou chlapeckou část dorostu. Takže s ženským publikem se pravděpodobně vůbec nepočítalo. :) Navíc, Tarzan ve své době pohoršoval i část dospělých. :) No, a Nšo-či si nejspíš tu práci s košilí dala. :)
Ten pískový peeling zní zajímavě. Ale asi to není úplný nesmysl, vždyť i v orientálních vyprávěních May píše, že se muslimové "omývali" pískem, když voda nebyla po ruce. Samozřejmě nevím, jestli to měl z nějakého důvěryhodného zdroje, ale úplně nesmyslně to nezní.

Zeta
30.01.2021 00:15
Uaaaaaa, tuhle scénu miluju! Jak se ve filmovém Pokladu Old Shatterhand holí! A doteď mám tvůrcům trochu za zlé, že je jasně vidět, že fešák Lex si sundal pásek (proč, když se jen holil?!), ale už si nesundal košili! Safra! Stejně jako ve Vinnetou 1, kde leží v horečkách, ale téměř celý POD DEKOU!!! No tak, come on, trochu slitování s divačkami by nebylo? :D :D Vždyť v Tarzanovi se proháněl jen v podstatě v bederní roušce, a kolikrát toho bylo vidět docela dost...:) Když jsme u toho, tak až na asi stopadesáté shlédnutí jsem si všimla, že ta modrá košile nemá knoflíky až dolů, ale jen asi do půl hrudníku. Pročež je celkem nesmysl, aby ji někdo z bezvědomého Old Shatterhanda pracně sundával - vždyť by to muselo být přes hlavu, a pokud bereme ránu na krku, tak by to bylo o to těžší - pak vypral, a pak mu ji zas obléknul...:D A to ani nemluvím o tom, že by košile musela být celá zkrvavená, daleko víc, než jen ta šmouha na límci...:D Zkrátka by bylo jednodušší košili roztrhnout nebo rozříznout nožem, ne?

Jinak ale naprostý souhlas, tohle zkulturnění je zmíněno vícekrát, v podstatě pokaždé, když se Shatterhand vrací do civilizace, tak si kupuje nový oděv, oholit, ostříhat...Ostatní zálesáci to většinou moc neřeší, ale on ano. Nemyslím si, že by byl šamponek, to ani náhodou, ale ve srovnání s dalšími "lidmi prérie" byl zkrátka jiný - asi i proto, že tam nežil trvale, že pro něj to bylo jen v podstatě dobrodružství. V civilním životě byl asi spíš kultivovaný člověk a rád vypadal bez poskvrnky...

Vinnetou samozřejmě JE ztělesněná dokonalost :) Když jsme u té hygieny, tak jsem někde četla, že spousta native Americans se myla pískem (takže vlastně peeling :D ) a následně potírala lojem. Co je na tom pravdy netuším - z rezervace Cherokee si pamatuju, že se údajně koupali dvakrát denně, narozdíl od bělochů, což byli celkem "špindírové". Až se zas otevře cestování a íčka, tak se speciálně na tohle v některé rezervaci zeptám, zajímalo by mě to :)

Naposledy upraveno: 30.01.2021 03:06, Zeta

La Luna
29.01.2021 21:55
Tak s tou Vinnetouovou dokonalostí - držme se při zemi. :) Tedy spíše na oběžné dráze (protože pan May se taky nedržel při zemi), ale až na Měsíc ho tou dokonalostí katapultovat nemusíme. :D
Old Shatterhand podle mě nebyl žádnej šampónek, jenom prostě chtěl v civilizaci vypadat slušně. :) Přece jenom, vyrůstal v Evropě. Prostě se přizpůsobil prostředí - na prérii vzhled neřešit, ale po návratu do civilizace se zkulturnit. To je mimochodem pěkně ukázaný v Pokladu na Stříbrným jezeře: hned po příjezdu do města se Old Shatterhand holí. (Ovšem, když jsem ten film viděla jako malá poprvé, hned potom oholení jsem si začala plést Old Shatterhanda s Fredem. :D)

Zeta
29.01.2021 00:07
Hihihi :D Nepamatuju za posledních asi 30 let, že bych neměla aspoň jednu kvalitní modřinu nebo jiný šlinec, jsem na tohle jak magnet, takže přesně vím, o čem mluvíš :D Jde to i bez roztržení oděvu, pochopitelně (o to vlastně horší, protože látka se na to pak nalepí a musí se odtrhnout, což není žádnej šlágr...

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu! Taky se mi občas někdo posmívá, ale když přijde na věc, tak se obracejí na mě, a většinou jsem schopná pomoct. To mýdlo si teď přesně nevybavím, kde je, vzpomínám si, že se Old Shatterhand jde myslím v povídce Old Death umýt k řece, tak možná je to tam? V Old Surehandovi, těsně po té střelné ráně zmiňuje, že s sebou měl několik čistých kapesníků, ze kterých udělali obvaz, takže určitě si Shatterhand na čistotu potrpěl (minimálně na tehdejší dobu a podmínky, pochopitelně). Na několika místech - asi nejvýrazněji si to pamatuju z povídky se Sans Earem - je zdůrazněno, že prakticky první, co udělá, když se dostane do civilizace, je nechat se oholit a ostříhat. Nemyslím si, že by byl nějak marnivý, ale zkrátka nechce působit jako buran (tady musím podotknout, že v těch různých zapadákovech na jihu USA pořád mají na spoustě obchodů a benzínek cedule "No shirt, no shoes - no service" :D Myšleno vážně, ne jako retro legraci)

S tím vařením máš asi pravdu, to jsou jen takové moje představy, protože Vinnetou je přece dokonalý naprosto ve všem :) Jinak moc nevím s těmi krocany - to je taky někde zmíněno, že lovili a pekli si divoké krocany. Viděla jsem, a rozhodně bych se s tím nechtěla škubat, to je přece strašně moc práce, musí se to spařit horkou vodou, a trvá to docela dlouho, zatímco třeba králík se dá jednoduše stáhnout...:D A navíc na divokém krocanovi toho masa zas tak moc nebude, to tak maximálně vyříznout prsa a trochu ze stehen, ale že by to nakrmilo početnou partu, no nevím nevím...:D
La Luna
28.01.2021 18:32
Zeto, tak nějaké to rozbité koleno nebo odřený loket už jsem zažila a věř mi nebo ne, je možné se odřít, aniž by se oblečení roztrhlo. To se pak na to přijde až po "akci" a člověk se strašně diví, kde že se to vlastně stalo. :) Takže ano, pár kousků už jsem takhle zachraňovala. :)

Mimochodem, KPZku nosím taky! Vždycky a všude. Rodina a kamarádi sice někdy popichují, že jsem "moc skautská", ale když je potřeba, tak si ji nemůžou vynachválit. Jinak jsem ráda, že jsem zlepšila náladu. :D Ale to mýdlo jsem si nevymyslela, sice teď nevím, kde, ale někde se to určitě píše. Jinak jsem ráda, že jsem na tyhle stránky vůbec narazila. :D Za všechnu tu práci skládám velkou poklonu. A jestli se pan May seshora dívá, tak je určitě nadšený. :)

Jo, a ještě si rýpnu k tomu "vaření" - pokud si pamatuju správně, je to většinou Vinnetou, kdo chodí na výzvědy. Samozřejmě, někdy se s rozděláním ohně čekalo na zvěda, aby potvrdil, že je to bezpečné. Ale když potom bylo nutné pozorovat nepřátele a bylo jasné, že v nejbližším okolí je bezpečno, tak se mezitím večeře určitě pekla. :) Takže nevím, jestli měl k tomu "vaření" nějak moc příležitostí. :)

Zeta
28.01.2021 17:36
Tak fajn, můžeme pokračovat v tomhle povídání - a kdokoli se samozřejmě může přidat! Jak jsem psala předtím, baví mě právě takovéhle "rozbory" pocitů, oblečení, zázemí atd. našich milovaných hrdinů, a jen tak se toho nenabažím :))

Belenor
28.01.2021 15:32
Rozhodně se neomlouvej, je to super :-)

Zeta
28.01.2021 14:34
Bude to znít strašně pathetic a divně, ale já si myslím, že pokud něco, jako posmrtný život existuje, tak by Karl May byl rád za každý jeden příspěvek, který se týká jeho hrdinů. Myslím si, že je vlastně strašně krásné, jak i po více než sto letech se tady rozplýváme, plakáme, jsme naštvaní atd. nad jeho dílem. Nic lepšího si přece spisovatel nemůže přát...

Takže se na nás dívá někde zpoza duhy, šťastný, že jeho dílo a poselství o přátelství, lásce, statečnosti a odvaze nikdy nezemřelo...

A jinak se omlouvám, že jsme tady s La Luna daly takové povídání - pokud by to vadilo, můžeme se určitě přesunout jinam :D

Belenor
28.01.2021 13:36
Tvá zmínka o alergii mi ještě připomněla, že je fajn se trochu vyznat, nebo mít aspoň nějaké poznámky k první pomoci u věcí typu epilepsie, hypoglykemie atd. Tohle měl určitě všechno v malíku právě Vinnetou :-)

Zajímalo by mě, co by takovým diskusím říkal Karel May :-) Jako autor by přece musel být nadšen z toho, jak na lidi jeho dílo působí.

Zeta
28.01.2021 13:12
Belenor: No a není to hezký, jak se tady bavíme v podstatě o "ničem"? :)

Kápézetku pro dospělý, jak tomu říkám, mám od roku 2013. A stalo se mi třeba i to, že v letadle směr Praha - Athény přišla letuška se zeptat, zda má někdo léky proti alergii (nechápu, že v letadle je namají, ale okay). Kdo se vytasil claritinem z "kápézetky"? Aha! Mamce na plese upadne ramínko od šatů - kdo má s sebou v kápézetce šitíčko? Aha! :D :D

Mě tyhle myšlenky, nápady, povídání atd strašně moc baví. I když je to kolikrát o "blbinách", tak zkrátka jsem ráda, že existují lidé, kteří jsou ochotní se se mnou o těhle drobnostech bavit a rozebírat je. Děkuju ti moc za tvoje stránky!

Naposledy upraveno: 28.01.2021 13:15, Zeta

<< | <> | >>