Mayovky na Internetu

Oblečení v mayovkách

Zakladatel: Zeta

<< | <> | >>
La Luna
11.05.2022 23:14
Héle, tak to prrr, Old Shatterhand přece není slečinka, aby se furt červenal! Jasný, výchova sem, výchova tam, ale během svých cest už zažil daleko horší věci na to, aby ho něco takového vyvedlo z míry. A navíc, copak se píše, že si Vinnetou stoupl jak před projevem a začal důležitě vykládat, co se stalo? Normální člověk se přece začne hned oblíkat, zatímco může mluvit. Ale pro děj je důležitější, to ve stalo, proto se to musíme dozvědět jako první, no ne? Že se oblíkl se snad rozumí samo sebou. Taky se přece nepopere se dvěma zločinci a neuplave armádě Komančů, aby se pak nechal chytit, protože se oblíkal už v lese...

Ano, ano, Vinnetou tam má nějaký rok dva navíc, ale já spíš myslela to vnitřní nastavení, co Old Shatterhanda tak nějak neopouští. Snad v každé knížce se najde scéna, kde by si mohl povzdechnout: "To vás nemůžu nechat ani chvilku bez dozoru, aniž byste provedli něco hloupého?" A že takových scén je (Halef určitě nejmíň jednou, Old Wabble nepočítaně, určitě i Old Surehand atd.).

Jo, na Éowyn jsem si teda nevzpomněla, ale sedí to. Já spíš měla na mysli Elronda v souvislosti s Old Surehandem, oba jsou tragické postavy. Protože Elrondův otec plul na Západ, už se nevrátil a stal se vlastně hvězdou; matka se proměnila v ptáka, odletěla a taky už se nevrátila; pak ho i s bráchou vychovávali vrazi, kvůli kterým jejich rodiče museli utéct; pak je svěřili králi, kterého nikdy neviděli a který byl jejich vzdálený bratranec; ten umírá v bitvě a tím i Elrondův poslední příbuzný, protože brácha se mezitím rozhodl být člověkem a je dávno po smrti; nato mu skřeti mučí manželku a ona musí odplout s tím, že už se možná neuvidí; a aby toho nebylo málo, tak jeho praprapra...synovec se mu zamiluje do dcery a ona se kvůli němu taky stane člověkem; a on bude muset vysvětlit manželce, že už svoji dceru nikdy neuvidí... Mám dojem, že tahle tragédie je nepřekonatelná.

Zeta
11.05.2022 20:58
Tak s cudností ze strany Vinnetoua podle všeho fakt nebyl problém :-D:-D Šaty by ve vodě překážely stoprocentně, parkrát jsem na táboře zakusila koupel v oblečení, a není to nic moc, hlavně pak být v tom mokrým, když člověk nemá momentálně nic na převlečení. Jak by se ovšem na to díval křesťansky vychovaný Old Shatterhand, že před ním stojí Vinnetou jak ho pámbů stvořil a normálně si s ním povídá, to nevím :-D Myslím, že by se trochu začervenal:-D (I když možná po letech na západě už mu to ani nepřišlo, no...)

Oni se myslím hodně chrání navzájem, ale u Old Shatterhanda je to výraznější tak nějak, byť byl paradoxně mladší, než Vinnetou. Možná to jen tak vyznívá protože knihy jsou psané z jeho pohledu. Těžko říct, co Vinnetou cítil, když se do nebezpečí vydával OS - hádám, že úplně totéž (viz třeba jak mu doslova přikazuje v Supech, aby se šetřil po tom drsném pádu z koně - myslím, že to musel být dost hroznej moment, vidět z dálky jak Old Shatterhand letí do šutrů a že ho pak musí dva indiáni dokonce podpírat).

Hihi, ano ano, detektivní zápletky se objevují prakticky pořád!:-D Vlastně celá sága Ve stínu Padišáha začíná tím, že se rozhodne vyřešit záhadnou vraždu v poušti, čímž se naveze do celého toho zamotaného spiknutí!:-D:-D Býval by si mohl v poklidu jet s Halefem očumovat "turistická" místa, ale to holt není nic pro něj...:-D:-D

To jsi vystihla skvěle!!! Ano, je to tragédie antických rozměrů, kde nechybí prakticky vůbec nic! Když jsi u toho Tolkiena a Tahuy, tak teď jak jsi ji ppopsala, tak to je úplně Éowyn! Taky jede pomstít své blízké, taky hraje roli někoho, kdo všechno sleduje zpovzdlí, ale ve skutečnosti je nebojácná válečnice, která v přestrojení za muže zasadí nepříteli drtivou ránu, když zabije černokněžného krále Angmaru...

Naposledy upraveno: 11.05.2022 20:59, Zeta

La Luna
11.05.2022 17:37
Páni, díky, scyris! Jinak bysme se toho dobíraly pěkně dlouho. S nějakou cudností asi nebyl problém, ale já myslím, že by ty šaty ve vodě hlavně překážely (v Supech se vodní souboj odehrává taktéž bez oblečení). Každopádně díky za odkaz, Zeto. Poslouchala jsem to a opravdu myslím, že to v knížce nemám. (Zato mám - a ne poprvé - dojem, že May Old Shatterhand napsal s opravdu koňskou dávkou jakéhosi ochranitelského pudu à la starší bratr. Ale to jenom tak na okraj.)

Ó, prosím, detektiv bylo Old Shatterhandovo druhé jméno! Kromě učitele to je jeden z nejčastěji se vyskytujících motivů. Vždyť Charley v jednom kuse strká nos, kam nemá. A pak ho to často přivede do problémů, jako třeba s tím holubníkem, který si moc dobře pamatuju.

Old Surehandova rodinná tragédie je jak z antiky (nebo - pokud tady jsou nějací fanoušci Tolkiena - blížící se hrůzám a šílenství Finweho a/nebo Elrondova rodu). Přesto je ale právě tam vidět, jak neuvěřitelně silná osobnost Tahua je. Roky se skrývá, aby pomstila smrt svých blízkých, zvládne porazit indiánského náčelníka v souboji, úspěšně se vydává za muže, pomáhá a já nevím, co ještě. Zkrátka, posuzujme kvalitu, ne kvantitu. :-)

Zeta
10.05.2022 20:44
Scyris: Jooo! To je ono, díky moc! Záhada vysvětlena jako obvykle - v některých vydáních zkrátka scéna úplně chybí!

Pro La Luna: Pokud nemáš Návrat (já mám jen audioverzi, bohužel), je to takhle:
"Nyní se jednalo o to ochránit Vinnetoua, který zajisté na místě, kde vlezl do vody, zanechal své šaty i zbraně, a ponechal si nanejvýš pouze svůj nůž."
...
"Ani ne pět vteřin po výstřelu jsem spatřil Vinnetoua, jak sebou ve vodě mrská jako ryba. Pak se dostal na břeh, a vrhl se na Kapitána."
...
(následuje boj muže proti muži Vinnetoua versus dvou bělochů, přičemž se bohužel ukáže, že se do boje vmísí i Komančové a Vinnetou je nucen prchnout)

"...a hnal se potom skoky, které byly podobné skokům štvaného pardála podél řeky vzhůru. Takovým způsobem dovedl v běhu závodit i s nejrychlejším běžcem."
...
"Netrvalo to ani deset minut a byl u svých šatů a potom zajisté moudře běžel ještě dále, než vběhl do lesa a v jeho stínu se vrátil k nám."

(pak OS pošle zbytek družiny napřed a čeká na Vinnetoua sám).

"Zahladil jsem naše stopy. Právě jsem s tím byl hotov, když to v listí zašelestilo. Vinnetou stál přede mnou."

(Následuje krátký rozhovor a AŽ POTÉ...)

"Rychle oblékl šaty, které dosud nesl v ruce, a vyvedl svého koně z lesa".


Takže si to shrňme: Vinnetou se svlékne donaha, aby se neumáčel - pochopitelné, Pak ale nahý bojuje se dvěma týpky, nahý zdrhá přes les, pod paži popadne svoje oblečení, a STÁLE JEŠTĚ nahý se (s oblečením v ruce) plíží podrostem. Pak takhle naprosto nenuceně konverzuje s Old Shatterhandem, načež teprve se oblékne a s bohorovným klidem si jde pro koně :-D:-D:-D

Pokud si to chceš poslechnout celé, tak tady, zhruba od minuty 8:10
Odkaz

Naposledy upraveno: 10.05.2022 20:45, Zeta

scyris
10.05.2022 07:45
Zdravím všechny příznivce mayovek.
Sleduji tyto stránky už hooodně dlouho, ale teď mi to nedá a musím reagovat.
Hledaná pasáž je v 5-ti dílném vydání od Návratu z roku 1994, čtvrtý díl "Do věčných lovišť", ke konci první kapitoly. OS a W honí Morgany, je to ještě před tím, než je zajmou Komančové.

Zeta
09.05.2022 07:54
La Luna: Toho Vinnetoua, bojujícího ve vodě, pořád nemůžu najít, safra! Ale dneska jsem si celé odpoledne při různých věcech jako úklid koupelny, vaření a tak poslouchala 4.díl Ve stínu Padišáha a musela jsem se smát, protože tam zas je Old Shatterhand (respektive Kara ben Nemsí) v doslova nedůstojné situaci: Jak zaleze do toho neoužívaného holubníku, aby vyzvídal, a za prvé jak v podstatě sedí nebo leží v rozloženém holubím trusu, pak jak se propadne podlaha, a pak jak musejí utéct, přičemž jsou pokrytí vrstvou toho prachu :-D:-D

Setkají se s nějakým vozkou, který se ptá: "Ty jsi mlynář?"
"Dobrou noc," řekl jsem, aniž jsem mu odpověděl. Nemohl jsem se divit jeho otázce. Při svitu lucerny jsem viděl, že Halef a já opravdu vypadáme, jako bychom právě vylezli z moučnice. Neměli jsme ještě čas, abychom se očistili." :-D

A následně dorazí k jatkám se řezníky, a taky dostanou posměšnou otázku: "Ha, moučný červ sem přilezl z moučnice! Je tu nějaký čermáček, který by ho
chtěl sezobnout?" Ostatní mu přizvukovali a přišli také až k nám. Bylo to věru líbezné uvítání.

No nevím, mívala jsem dvacet slepic, a teda po každém kydání podestýlky z kurníku letělo oblečení rovnou do pračky:-D:-D Takováhle katastrofa by asi nešla vyřešit požádáním o kartáč na šaty. Ale scéna je to vtipná a Halef jak jinak než opět skvěle perlí!:-D

Zeta
06.05.2022 20:34
La Luna: To jsi vystihla přesně!!! Taktéž román Old Surehand hodnotím velmi vysoko, podobně jako právě Vánoce, jakkoli každá z těch knih je úplně jiná. U Old Surehanda se mi líbí jak krásně propojuje předchozí romány (Bloody Foxova oáza, kterou už známe), a jak je právě ten celý děj "rozvleklý". Při čtení vidím všechny ty osamělé farmy v pustinách, jezera v horách, zapadlé putyky ve městech in the middle of nowhere...plus ta melancholie, která se táhne celým dějem, a která se týká snad všech postav, je velmi dojemná. I Old Wabblea člověku jednoduše je líto, jakkoli se polovinu děje k OS chová hrozně. O ostatních postavách ani nemluvě - to je rodinná tragédie jak vyšitá, a celé vyprávění je podbarveno v podstatě blížícím se zánikem indiánů (nebo aspoň si toho všímám víc, než v jiných mayových knihách) - všelijaké ty zmínky o vybělených kostech bizonů, které běloši střílí pro zábavu, bylinkách, které zemřou spolu s rudým mužem, "pokřesťanštování" indiánů jako byly Tehua a Tok-Bela...to je přece hrozně smutné! Ještě doplním, že obvykle zápletky filmů nebo knih, kde se nakonec zjistí že dva jsou sourozenci, nebo kdy se převléká žena za muže nebo muž za ženu příliš nevyhledávám, ale v Old Surehandovi mi všechny tyhle věci dávají smysl.

Kolma-Puši zkrátka neměla jinou možnost, a být moderní terminologií řečeno "genderově neutrální" a uchýlit se právě někam do hor, byla vlastně skvělá volba.

Když jsme u ní, tak bych chtěla vyzdvihnout, že Karl May obecně uměl psát netradiční a silné ženské postavy, a né že né! :-D Vůbec není pravda, že jeho příběhy jsou "čtení pro kluky, kde žádný holky nejsou". Stačí si vzpomenout na Nšo-Či, která v knihách není rozhodně křehká květinka a klidně by se dívala na mučení jiného člověka, na Judith, co si vezme indiána a naučí se plížit a přežít v divočině, na Marthu, která se taky nebojí vyrazit do prérie...(v orientální sérii máme Ajšu, Ingžu a vlastně i všechny ty tetky jako Petrželka, které jsou na první pohled staré báby, ale pořádek si umějí zjednat raz dva:-D:-D)

Jj, taky mi přijde, že by Old Surehand mohla klidně být kniha na vícero svazků, než tři!:-D Rozhodně prozkoumat osud Apanačky by zajímavé bylo!!! Vlastně když se to tak vezme, vyrůstal s psychicky nemocnou tetou a otčímem podvodníkem, takže asi se musel velmi brzo naučit o sebe postarat. Z děje mi vyplývá, že nikdy vůbec ani netušil, že má sourozence.

Ad detektivní zápletka - víš že se mi Old Shatterhand coby "Sherlock Holmes" hodně zamlouvá?:-D:-D:-D Líbilo se mi to už ve Scoutovi,kde je taktéž detektivem. On ty kombinatorické schopnosti zkrátka má a používat je umí...:-D

Naposledy upraveno: 07.05.2022 03:22, Zeta

La Luna
06.05.2022 17:42
Tak jsem prohlížela Scouta z 68. od Albatrosu. Není to tam. Pozdějc mrknu na ten Smrtící prach. Nebo je to v jiném vydání.
La Luna
06.05.2022 14:55
Pravda, osobně považuju zápletku Old Surehanda za jednu z nejpropracovanějších, co May napsal. Ano, i tam jsou nějaké drobnosti (například to, že Old Shatterhand samojediný vyřeší kriminální případ starý desetiletí za několik měsíců, nehledě na ty nečekané náhodné objevy, z nichž taky učiní skoro všechny on sám), ale i po letech si ten příběh dokážu užít. Během prvního čtení jsem měla pocit, že se to spiknutí rozlézá do všech stran a byla jsem napjatá, jak to všechno skončí. Přirovnala bych to ke čtení Agathy Christie - všechny protikladné nebo alespoň spolu zdánlivě nesouvisející důkazy nabízejí moře možných vysvětlení a konečné řešení je nakonec to jediné, které ani ten nejzadumanější čtenář nedokázal při svých veškerých kombinačních schopnostech vymyslet.
Navíc zde má postava Old Surehanda dostatek času k prohloubení a odhalení všech osobnostních rysů, které můžeme tak nějak postupně zpracovat. A co si budeme nalhávat, i ta tragičnost probouzí jisté sympatie. O to nepoznanější je pak Apanačka, přestože nám nezůstává zcela zahalen tajemstvím. Ale je to zoufale málo vzhledem k tomu, co všechno o něm nevíme. Sice to je pochopitelné, Vinnetou je v mnoha ohledech stejně záhadný, jako byl - nebo spíše byla - Kolma Puši a přiblížit čtenáři pouhou epizodní postavu více než "druhou hlavní" postrádá logiku, ale stejně. Tady se jedná o pole neorané a přímo si říká o popuštění uzdy fantazie.

Člověk by přál všem jen samé šťastné konce, že? Občas se mysl zatoulá a nápady na co by kdyby se jen hemží. A čím propracovanější jsou, tím hlouběji se pak smeká před autorem původního díla, že dokázal něco tak úžasného vytvořit. :-)

Zeta
06.05.2022 09:38
Taky mám radši Surehanda než Firehanda. Asi se mi líbí ta linka, která není jakože prvoplánová (nějakej hajzl zabil mou lásku a moje děti a já mu to spočítám!). U Surehanda je to spíš takové dlouhodobé "nic", prostě už ani nevěří, že Generála najde. Což je jedna z věcí, kterou na celé knize hodne oceňuju - jak kde všechno pomalu. Když se srovná třeba s Rail Troublers.

No právě - si vem nosit kalhoty a najednou bý v dlouhých šatech, to by mě docela dost na****:-D:-D

Ověř, fakt to někde je, tohle bych si nevymyslela!!!

Neříkám, že by ten wellness byl nějak spolu, to asi ne. Ale naprosto si umím představit že by OS právě šel se tam vyplakat. A posléze Vinnetou by tam šel meditovat. A pak Hiller zpytovat svědomí. No a nakonec by nějak všichni byli prostě šťastní a já už jsem tak zblblá fanfikcí, že jim to všechno přeju:-D:-D
La Luna
06.05.2022 08:02
Tak to vezmu popořadě. :D
Pokud si dobře vzpomínám, patří ten chochol z rákosí k tomu povedenému nepovedenému osvobozování Old Surehanda společně s Old Wabblem. U té jsem ani nedutala, když jsem ji četla poprvé a už po těch pár stránkách jsem si Old Surehanda zamilovala. Skoro bych řekla, že ho mám radši než Old Firehanda. Ne, že by mi byl nějak protivný, ale Surehand mi k srdci přirostl víc (i přes všechny ty kotrmelce v knize Vinnetouovi dědicové, protože to je zkrátka symbolika jako hrom, víc než o děj tam kde o to rozdrásat čtenáře tou "osudovou" atmosférou a co nejvíckrát ho rozplakat).

Ten burnus by seděl. Ne, že by to vypadalo nějak moc prakticky, ale on taky nikdo nečekal, že toho plížení bude tolik zapotřebí, že?

Ježkovi voči, no ty brďo! Ne, tak tohle fakt neznám! Ale pokud to pro jedou neskončilo jasným vítězstvím náčelníka Apačů, který u toho pro jednou nevypadal jako "bůh pomsty" (Vždycky si říkám, jestli tam takové obraty opravdu napsal, nebo jestli nás tím krmí překladatelé. Ale ať už tak, nebo tak, kam na to chodili?! Čteme dobrodružnou literaturu, nebo ódy?), mělo by stačit najít část, kde se Old Shatterhand nepokrytě strachuje, asi tak na jedné celé stránce. Scouta zkusím ověřit.

Ta teplá voda byla určitě po tom dlouhém mrznutí ve sněhu učiněné blaho, ale jako dámský pokec u kafíčka to moc nevidím. Spíš té vody jeden po druhém průběžně využili, ale mám dojem, že nikdo asi společnost moc nevyhledával. Vždyť Old Shatterhand právě pohřbil kamaráda z dětství. Spíš tam utekl během nějaké bezesné noci, když se chtěl vyplakat... Ale tohle už se probíralo jinde :-)

Naposledy upraveno: 06.05.2022 21:53, La Luna


Zeta
06.05.2022 03:50
La Luna: Další můj mentální kotrmelec - někde existuje scéna, kdy Vinnetou shodí oděv a nahý se vrhne do řeky ztrestat nějaké padouchy. A já ji zaboha nemůžu najít!:-D Je myslím buď ve Scoutovi nebo Smrtícím prachu. Nedopadne to pokud si vzpomínám nějak extra výhrou, OS běží podél břehu s Vinnetouovým oblečením v ruce, aby mu ho předal. Nevzpomeněš si, kde tohle je?:-D:-D:-D

A když jsme u těch "koupaček", tak beztak si všichni v Pa Ware udělali někdy mezi štědrým dnem a silvestrem takové "wellness odpoledne" s koupáním v tom horkém prameni! :-))) Však po tolika dnech v zimě, kdy asi nebylo moc kde se umýt, kde si odpočinout, se to úplně nabízí - nacpat dýmku, sednout si do teplé vody a nechat si prohřát kostru. Když si vzpomenu na Skalisté hory, kde je sníh i v létě, tak bych jim všem trochu odpočinku upřímně přála.

Zeta
04.05.2022 21:43
On má Old Shatterhand podobných hrdinských kousků vícero, třeba v románu Old Surehand se pro změnu svlíká u nějakého bahnitého potoka, na hlavu si posadí chochol z rákosí a brodí se po čtyřech, přičemž si musí dávat pozor, aby se nepořezal o ostré traviny :-D:-D:-D

Jj, ten arabský nepohodlný úbor, to je taky klenot!:-D:-D Asi si představuju něco jako burnus, což ve své podstatě jsou dlouhé "šaty" až na zem, což asi pro Vinnetoua bylo celkem značné omezení v pohybu. Dle knih nosil legginy a bederní roušku, v čemž se asi celkem okay dá různě plížit, bojovat a tak, ale v burnusu ne...:-D:-D
La Luna
04.05.2022 21:33
Už první věta mě dostala, ale ten závěr mě poslal pod stůl! :D Že se diskuze vyvine tímto směrem jsem opravdu nečekala! A ano, ano, ovšem, na Vinnetoua se ta nedokonalost samozřejmě nevztahuje, jak jsem jen mohla zapomenout! Něco tak přízemního jako špína se ho přece vůbec netýká! Tedy, když jsme u toho oblečení, pořád se snažím představit si Vinnetoua v tom arabském úboru, který "shledával hrozně nepohodlným".

Zeta
04.05.2022 20:03
Pokud člověk není Vinnetou :-D:-D:-D Ten má vždycky svůj světlý, jelenicový oděv s červenou výšivkou bez jediného smítka, a ani ozdoby z mokasín nikdy neztratí, vlasy si nerozcuchá, nejspíš ani ruce neumaže...:-D

A teď se mi vybavila vtipná scéna ze Supů, kterou jsem si okamžitě musela najít - jak OS a mladého Mimbreňa přepadnou Yumové.

"Proto jsem skočil z příkrého svahu úbočí k dolejším křovinám, ale chytil jsem se ostruhou na popínavé plazivé proutí, ztratil jsem rovnováhu a převalil se. Než jsem mohl povstat, zašelestily okolní keře a pět nebo šest rudochů se na mne vrhlo. Snažil jsem se povstat, ale nemohl jsem botu vyprostit a to bylo mou zkázou."
...
"Bylo štěstí, že jsem před spaním odložil všechno i vestu, v níž jsem měl hodinky. V kapsách svých spodků jsem měl jen maličkosti, které jsem mohl snadno oželet a měšec s celým svým jměním - několika dolary a pesos, jejichž ztráta mne nemohla vyrušit z klidu."

Když si člověk uvědomí, jak spodní prádlo na americkém západě v době druhé poloviny 19. století vypadalo, tak prostě chrabrý Old Shatterhand v bílých spodkách, co si akorát stihnul natáhnout boty, a v tomhle stavu ho zajmou indiáni, je celkem komická představa:-D:-D:-D

https://en.wikipedia.org/wiki/Union_suit
La Luna
04.05.2022 12:07
Tak z té divočiny asi člověk nevypadal úplně reprezentativně. :)

Zeta
03.05.2022 21:27
La Luna: Jj, přesně tak, je to knížka Old Firehand:) Jinak OS se vždycky v civilizaci nechává oholit a ostříhat, a většinou pořizuje i nový oděv :-D Podobně zuboženě vypadá i na začátku Supů Mexika, kde musí hostinskému z vyloženě špeluňky i prokázat, že má na zaplacení ubytování :-D:-D
La Luna
02.05.2022 06:58
Ano, ano, tuhle pasáž si vybavuju! Old Firehand, jestli se nepletu. :-) V té kapitole bylo úplně jasně vidět, že na prérii je nejdůležitější praktičnost. Problém nastává ve chvíli, kdy jsou věci už tak poničené, že neplní svůj účel. Zato když ho i v té divočině potkají lidi, hned se starosti přesouvají od účelu k celkovému dojmu. Je zkrátka poznat, že tento zálesák nevyrůstal v odlehlém koutu světa, ale v "civilizovaném" kraji.

Zeta
25.04.2022 00:47
"S jistými rozpaky jsem přejel zrakem po svém zevnějšku, který rozhodně v sobě neměl ani stopu toho, co se ve společnosti vyžaduje od gentlemana. Holínky se začaly zubem času povážlivě rozšklebovat, jako by nechtěly nic ze svého nitra tajit. Kožené kalhoty se leskly mastnotou od bizoního loje a mývalího sádla, protože jsem si osvojil svérázný zvyk všech lovců, kteří po jídle místo vody a ručníku použijí k utření rukou nohavic. Kožená lovecká košile, která vydržela všechny rozmary nevlídného počasí s odolností hodnou obdivu, na mně teď visela jako hadr a dodávala mi vzhled větrem a deštěm ošlehaného strašáka do zelí. I ten traperský klobouk, který jsem měl naražený na hlavě, nejenže pod paprsky slunce i přívaly dešťů ztratil dokonale tvar i barvu, ale zřejmě se ke svému neprospěchu nejednou důvěrně seznámil i s rozličnými táborovými ohni."..."Pocítil jsem lehké škubnutí své zubožené pokrývky hlavy a zároveň jsem viděl, jak mi k nohám letí kvítek plané slunečnice, který jsem si předtím zastrčil za klobouk."

Takže Old Shatterhand tady vypadá plus mínus jako nějaký pobuda a vandrák, co má na hlavě hodně ošuntělý klobouk, ale přesto si za něj dá kytku...(jinak ty plané slunečnice na prériích skutečně rostou, viděla jsem na vlastní oči):-D:-D:-D

Zeta
24.02.2021 14:48
Já bych to taky viděla na cop, a v mé fantazii o tom May jaksi taktně pomlčel, přece nemůžeme vidět velkého náčelníka všech Apačů jak si před plížením zaplétá vlasy :D :D :D Nakonec i Old Shatterhandův klobouk by v těchto situacích spíš překážel, než že by byl nějak k užitku, takže předpokládám, že na plížení křovím si ho nebral:) když jsme u toho klobouku - píše se, že byl zdobený špičkami medvědích uší - to by mě docela zajímalo, jak vlastně vypadalo. Vždyť ucho je přece chrupavka, to se při vysychání zkroutí...nebo možná znali nějaký postup jak to vylisovat, aby zůstala tahle ozdoba rovná a přitom pevná i třeba po dešti? Něco na způsob činění kůži?
<< | <> | >>