Mayovky na Internetu

Nová řada filmů

Zakladatel: tonda

Chystá se nová řada filmů, slyšeli jste o tom?, já jsem se to dozvěděl náhodou a že si nevymýšlím dokazuje tento odkaz http://www.arara.cz/product/189814 je to nakonci prvího odstavce.

Ofiko "webík": http://winnetou2016.rtl.de/

Diskuse na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/301741-vinnetou/diskuze/

Česká televize:
Odkaz

V novinách aj.:
Odkaz
Odkaz
http://kultura.zpravy.idnes.cz/novy-vinnetou-old-shatterhand-deh-/filmvideo.aspx?c=A161122_122728_filmvideo_vha
http://www.topky.sk/cl/100314/1590445/Legendarny-Winnetou-je-spat--Poriadne-nabuchany-a-Old-Shatterhand----No--nic-moc-
https://www.aktuality.sk/clanok/395165/vyrovnaju-sa-originalu-vieme-kto-nahovori-noveho-winnetua/#
https://www.novinky.cz/kultura/425299-novy-vinnetou-odcvalal-nemce-ani-slovaky-nenadchl.html
https://www.novinky.cz/kultura/425670-recenze-novy-vinnetou-neni-pro-nostalgiky.html?source=FBS
https://www.postoj.sk/20158/dymove-signaly_winnetouovej-spasy
Odkaz
Martin Koller si pustil v ČT Vinnetoua a zhrozil se
Odkaz
Odkaz
http://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580765
NEFF: Vinnetouova smrt
Odkaz

<< | <> | >>

Apanači
29.12.2016 15:22
Priznám sa, že akosi nemám na to, pozrieť si druhý diel.
Včera večer na to, žiaľ, nebola vhodná chvíľa, dnes som si to trochu preklikala zo záznamu. Zdá sa mi to také nijaké. Nie zase úplne mimo KM – príde mi to ako mix jeho kolportážnych invencií, aj celková úroveň filmu je ako Mayove prvotiny.
Našla som si tri veci, ktoré ma potešili: 1. Kone, ktoré vyzerali ako ozajstné mustangy – spomenula som si na snímok Hidalgo, ktorý mám veľmi rada. Sfarbením mi koníky pripomenuli strakáče Sandara a Bybara, obrovitých bratov z balkánskych roklí či kraja Škipetarov z cyklu V tieni padišaha. To boli príjemné asociácie.
2. Barová slečna si napokon ten obchod otvorila! Priala som jej to a k tomu aj správneho chlapa. Nooo, nevybrala si zle. :-D Čestnosť srdca a lepší charakter nemohla nájsť široko ďaleko! (Bol to myslím "Tlustý Sam" ,ktorý si takto po rokoch našiel svoju lásku Lucy - jestli se nepletu - v knihe Růže pralesa)
3. Páčil sa mi záver filmu, keď W jednou vetou krásne zhrnul problém, ktorý OS riešil celé tie dve hodiny: „Tu môže uzavrieť mier tvoje srdce a tvoj rozum.“ Beriem to ako W prianie aj pre ľudí našej doby – a je to asi to najkrajšie, čo som si z tohto dielu mohla odniesť.
Prosím vás, vy čo ste to videli celé, bolo tam už uzavretie bratstva? Ak áno, tak idem klikať a hľadať znova. Ak nie, tak už to asi nechám tak, ako to je.
A ešte k môjmu utorkovému príspevku: ďakujem Zatinko, Zeto, Pavlínko aj Honza za ocenenie – som rada, že sa vám páčilo, ako som to napísala.

Naposledy upraveno: 29.12.2016 15:45, Apanači

Kakho-oto
29.12.2016 12:08
Druhý díl byl pro mě facka, o skoro tři třídy horší než první díl. Tajemství stříbrného jezera je skoro na úrovni Vinnetouova návratu. První film byl vážný, byly v něm nějaké akce, drama. Druhý film působí jako špatná parodie či ještě horší dobrodružný film. S Mayem tentokrát společné jen dvě postavy a hledání pokladu. Scénáristé chtěli být naprosto originální a mysleli si, že jejich verze "pokladu na stříbrném jezeře" bude zajímavější a lepší než Mayova předloha s hutným dějem či vynikající film z roku 1962, který si vzal z knihy to nejlepší (banditu Cornela, bitvu o Buttlerovu farmu, alespoň jeden souboj westmannů s indiány). V tomto dílu nebyla sympatická žádná z postav. Vinnetoua a Old Shatterhanda "polidštili" tvůrci až přespříliš.

Zeta
28.12.2016 23:05
Tak jsem si dneska film dala potřetí, a po přečtení všech zdejších příspěvků (plus ČSFD) mám pocit, že asi největší bolestí nového filmu je právě ta nerozhodnost "komu je film určen" - jak trefně zmiňuje Čingačgúk a vlastně i Kniga.

Běžel o Vánocích v hlavním čase - a byl už přímo točen jako televizní film, tudíž by logicky mělo jít o něco "rodinného" - tedy aby se na to s chutí koukly odrostlejší děti, táta, máma i děda s babičkou (trochu cynicky řečeno pro tátu nějakou tu akci, ale pokud možno bez příliš velkého množství krve, protože se koukají i děti, pro ty je zase potřeba trochu humoru, a pro maminku po náročných svátcích zase trochu něhy. Pro prarodiče kapku nostalgie...) Tvůrcům tohle balancování vůbec nezávidím, ale upřímně myslím, že líp se s tím popasovat asi nešlo...

Rating 12+, za to určitě můžou ty nahé Indiánky :) Jinak si to neumím vysvětlit. I na potřetí mě pořád překvapuje, jak se podařilo vyhnout se ukazování "násilí pro násilí" - vždyť tady umře celkově mnohem míň lidí, než v původním Vinnetou 1, i masakr v Roswellu se koná v noci a následné dobíjení Apačů vidíme zdálky. Upřímně nejbrutálnější mi tady paradoxně přijde, jak Nšo-Či ošetřuje Old Shatterhanda.

Kniga
28.12.2016 20:57
Kdyz jsem videla, asi pred rokem, herce tak jsem si rekal, super udelaji to vic podle knizky, Olda je trosku sice starsi,a le jinak se mi oba predstavitele libi...
Po shlednuti traileru jsem se nejdriv docela zdesila, ze to zase neni podle knizky, ale pak se mi to zalibilo take :)

Film jsme zatim videla jen jeden (kez by uz byl druhy ke stazeni, do ledna se mi cekat nechce :D) a jsem s nim spokojena. Diky fanfikci nemam problem s paralelnimi vesmiry.

A tady toto proste vnimam jako vesmir kde zadny Kleki-petra k Apacum neprisel, tkaze Vinnetou neni "predvychovan". Nezapominam ani na skutenost, ze puvodni Vinnetou skalpoval a podobne a ze ho May uhladil az v pozdejsich prepisech... A taky to beru ze je ted jako mlady, takez trosku divocejsi mi nevadi :)

U predstavitele Oldy mi vadi ten vek. Proste jako hraje zelenace a podobne a vek skoro k 50? Jinak mi herec sedi, ale ten vek... no,a le to zkousnu.

To, ze Apaci mluvi siouxy se oznamovalo dopredu, zda to je dobre nebo neni? rozhodne lepsi nez nesmyslan slovicka z sedestych let :)

Film je oznaceny 12+, prijde mi realistictejsi a proste celkove lepsi nez filmy z 60.let. Uvidime co dalsi dily.

Ovsem knizyk proste zustavjai neprekonane :)
Čingačgúk
28.12.2016 18:50
Tak teda, prispejem aj ja svojim hodnotením.

Od filmu som si nič moc nesľuboval, ani som neočakával, že ma to nejako uchváti, a myslím, že som dobre urobil. Hneď na úvod poviem, že sa mi to nijako zvlášť nepáčilo. Nepáčilo sa mi to ani ako obyčajný western, nie to ešte mayovka.

Od prvej scény na colnici (alebo čo to vlastne bolo) sa mi OS nepozdával, videl sa mi nejaký zakríknutý, povedal by som nemastný-neslaný, a taký sa mi zdal počas celého filmu. Tlak mi stúpal tiež pri scéne, keď sa OS slušne povedané opil v bare a potom ho prostitútka odvlečie domov (vlastne nie domov, iba k sebe). OS - zosobnenie všetkého dobrého je tu opitý. Strašne prekrútený charakter oproti knihe. Nuž a ďalšia takáto scéna - keď povie, že neverí v Boha. To už bola silná káva, mal som chuť prepnúť na iný kanál. Aby som to zhrnul - postava, ktorá sa tu volá OS nemá s knižným OS spoločné absolútne nič okrem mena - a aj nad tým by sa dalo polemizovať, keďže "old" tu malo naozaj len význam "starý".

Podobne to je aj u Winnetoua. Opäť žiadna z ušľachtilých vlastností knižného hrdinu. Naopak je tu vykreslený len ako obyčajný divoch, ktorý skalpuje protivníkov.

Ďalšia vec, ktorá mi vadila, boli kostýmy a obydlia Indiánov - totálne mimo reality (a aj mimo knihy). Tiež jazyk, nie som síce odborník, ale keď som tam počul Wakhan Thanka a wačišu, moc apačské mi to neprišlo. Tieto slová patria (pokiaľ je mi známo) do lakotštiny, ostatne, už to tu bolo napísané.

Tento film nemá s predlhou spoločné nič okrem mien a názvu. Keby sa postavy volali inak a názov by bol iný, nikto by oň ani okom nezavadil.

Na začiatku som písal, že sa mi to nepáčilo ani ako western. Prečo? Pretože mi to neprišlo ničím natoľko záživné, ani pútajúce, nemalo to tú správnu iskru (aspoň pre mňa), aby som si mohol povedať, že je to dobrý film.

Celkom by ma ešte zaujímalo, kto mal byť cieľovým publikom tohto diela. Pretože myslím, že filmy z 60. rokov boli určené hlavne pre mládež, ale to nové by som 7 ročnému dieťaťu asi neukazoval (prostitútky, nahé indiánky - mimochodom, tie si mohli tvorcovia odpustiť).

Aby som to zhrnul, film sa mi bohužiaľ nepáčil - asi som až príliš naviazaný na knihu.
harratko
28.12.2016 13:13
Tak pridam svuj nazor po shlenduti obou prvnich filmu:)

Ja bych rekla, ze prvni film byl opravdu dobrej. To, ze se nedrzi predlohy, ale je to spise "na motivy", je v dnesni dobe plus. Koneckoncu remaky se delaji pro soucasnou a novou generaci a potrebuji zaujmout - v dnesni dobe uz mladi Vinneotua nectou a predlohu stejne neznaji. V konkurenci hemzici se pocitacovymi efekty a sci-fi filmy je temer nemozne drzet se predlohy, ktera je sama o sobe misty dost prkenna, obcas az neuveritelne naivni, nepravdepodobna a v nekterych mistech pritazena za vlasy.

Pro skalni fanousky tam nechali pojitka, ktera jsou super. Jinak myslim, ze je treba se na to divat jako uplne novy nezavisly film s westernovou tematikou.

Osobne se mi hodne libilo,jak si v prvnim dile filmari pohrali s tim, ze do Ameriky prijede nateseny studovany clovek, ktery vsechno, co zna, jen vycetl z knizek a mysli si, jak zmeni svet, je plny idealu a totalni naivity... a od prvniho momentu je nekompromisne drcen brutalni realitou, prichazi o jednu iluzi za druhou a ztraci sam pudu pod nohama a musi nejdriv najit sam sebe. Mnohem mnohem lepsi nez v puvodnich filmech, kde byl OS od prvniho momentu za jakehosi superhrdinu, co zvladne uplne vsechno a vypada, jakoby v divocine vyrostl.

Moc se mi libilo "divosske " pojeti Vinnetoua - Mayovo a puvodni filmove ztvarneni Indiana coby totalne kultivovaneho cloveka na urovni univerzitnich vzdelancu plynule hovorici jazykem belochu a vicemene vsechno znajici (vcetne jeho vztahu ke krestanstvi).. to bylo trochu pritazene za vlasy a soucasne ztvarneni je vice verohodne.

To, ze se OS i V vyviji pomalu, je taky prima. Zadny prudky skok u Vinnetoua od totalniho nepratelstvi k bratrstvi - pekne postupne vybudovat duveru a vztah mezi nimi a zaroven se buduji i jejich vlastni charaktery a vzajemne se ovlivnuji...

myslim, ze tyhle veci jsou velke plus a v prvnim filmu si s nimi filmari opravdu moc hezky do detailu pohrali.

K tomu nezapomneli na jemny humor, ktery byl podle me davkovany velice dobre (osobne me hodne pobavila scena, kdy Vinnetou vraci Samovi skalp - sice nepravdepodobne, ale vtipne).
------


Druhy film uz ovsem takove terno nebyl. Bohuzel po ocekavani po shlenduti prvniho, jsem byla z druheho od zacatku do konce opravdu tezce zklamana.

Pominu to,ze s puvodnim Pokladem to melo spolecne maximalne jezero a poklad, to by mi ani tak nevadilo. Jak jsem uz rikala, divala jsem se na to jako uplne nove nezavisle filmy bze souvislosti.. Ale tohle vazne neslo..

Zadna napinava akce, vsechno se zoufale vleklo, postavy povrchni az primitivni, dialogy na urovni ochotnickeho souboru, zadna hloubka ani v nich ani v jednani postav, proste nic, 2hodiny dlouheho nudneho pokusu o cosi, co mi stejne uniklo...

Hlavni postavy a jejich charaktery dalsi zklamani.. po slibnem zacatku v prvnim dile najednou obrat.

jeste bych pominula ze Vinneou a OS pusobi pri jejich akcich jako dvojice totalnich amateru,co zpacka, na co sahne...

ale to totalni "polidsteni" (ani nevim,jak to spravne popsat) Vinnetoua - udelali z neho vymekleho emocemi ovladaneho slabocha, co placa kycovite fraze na urovni teenagera.. nejen nedospele, ale uz vubec ne indianske... Z Indiana v nem nezustalo nic. Jeho slza dojeti na zaver byla uz opravdu posledni hrebicek do rakve a byla jsem uprimne rada, ze je konec..

Bohuzel v tomhle filmu udelali spatne snad vsehcno, co se spatne udelat dalo... z nemeckeho webu jsme cetla,ze druhy film je tech tri nejslabsi, tak opravdu doufam, ze treti cast tohle napravi, protoze na dvojku se vazne moc koukat nedalo. Musela jsem se dost nutit to neprepnout a jedina pozitivni vec, byly nadherne scenerie.

Obavam se, ze TOHLE neoslovi ani mladou generaci ani pametniky...

Takze uvidime zitra vecer, jestli velke finale opravdu napravi to pomyslne dno,na ktere se po slibnem zacatku nova serie dostala :(
Kakho-oto
28.12.2016 10:43
Absence indiánských herců by bylo asi to poslední, co by mně mělo vadit. I v řadě amerických filmů hrají indiány bílí herci. Paradoxně jediné filmové "mayovky", kde hraje několik opravdových indiánů, jsou oba díly minisérie Vinnetou se vrací. Netřeba se zmiňovat o kvalitě tohoto dílka, ani opravdoví indiáni toho moc nezachránili a ani zachránit nemohli (mizerný scénář).
Jinak scéna sbratření Vinnetoua a Old Shatterhanda byla obsažena v německém traileru. Čekal bych, že ji uvidíme v jednom z pokračování.
Ano, kdo má rád Maye, může být dle mého názoru s filmem Nový svět spokojen. Ten, kdo zná jen staré filmy a ohání se jen jimi jako pravou mayovkou, je až směšný, poněvadž i ty staré filmy mají s předlohami jen málo společného. Osobně bych byl raději, kdyby se filmaři drželi předloh podstatně více, ale jako realista beru i to, co je, když je to tedy kvalitní dobrodružný film. Věrnou adaptaci 1. dílu Vinnetoua sliboval snímek Winnetou the beginning - ten zřejmě ale nebude nikdy realizován.

honza.
28.12.2016 08:01
Zdravím všechny diskutující. Apanači - velmi pěkně napsáno, přesně takhle to cítím. Děkuji. Jinak jsem rád, že zde nečtu pláče typu "jediným Vinnetouem navždy je Pierre", jak je tomu hojně na facebooku mezi Němci (někdy i docela radikálně). O tom opravdu netřeba mluvit, všichni zde víme, co pro naši generaci fandů ty filmy z 60, let znamenaly a jakým je Brice Vinnetouem (a Barker Shatterhandem). Ostatně víme přece o dopisech, které chodily Wendlandtovi, když bylo oznámeno natáčení Vinnetoua III., v němž má Vinnetou zemřít (od "tfuj, tfuj, tfuj" až po výhrůžky smrtí)a hle, dnes generace pisatelů těchto dopisů na film nedá dopustit. Od začátku a pořád si myslím, že nové filmy byly natočeny spíš pro novou generaci fandů a nám, snad aby nás to tolik "nebolelo", nechali ta milá pojítka - hudební motivy, herce, některá místa natáčení. Díky za to. Ano, taky mi tam chybí spousta věcí (Klekí-petra aj.), ovšem nejvíc ono uzavření pokrevního bratrství (třeba se ho dočkáme v III. dílu, to ale bude docela pozdě). Na druhou stranu je tam mnoho příjemného a celková atmosféra filmů se mi velmi zamlouvá. Nacpat tam všechno a uspokojit všechny asi opravdu není možné. Takže velmi obecně - kdo má rád Karla Maye, ten nemusí být zklamaný. Kdo je "pouze" fandou filmů s PB a LB, ten se asi může cítit ošizený. Nu, naštěstí ty staré filmy s příchodem nových nikdo nespálil a jsou zde pořád. Nic jsme neztratili a kdo chce, ten získal.

Belenor
28.12.2016 07:55
May a víra: teď píchnu do vosího hnízda: May byl především téměř celý život podvodník a lhář. Můj názor je ten, že až zhruba do své velké orientální cesty byla ta křesťanská póza hraná, protože vydával texty v křesťanských časopisech a kalendářích a tam se to samozřejmě patřilo. Co se týče orientu, tak tam pochopitelně využil konfliktu mezi křesťanem a muslimy, nic jiného bych v tom nehledal. Ovšem po návratu z cesty a po střetu se soudy podle mě nakonec opravdu šel do sebe. V pozdějším díle mu ten pacifismus a křesťanství věřím.

Bílý Muhammad Ali: to se pravděpodobně nestane, to by byla nepřijatelná změna černoch -> běloch.

K novým filmům nic, ještě jsem neviděl a ani nevím, esi se mi to podaří v lednu zhlédnout :-) Hm, asi jsem zcela mimo téma :-)
sh
28.12.2016 02:02
Vazeni starousedlici. Dovolim si vyjadrit svuj nazor coby clovek, ktery dilo Karla Maye miluje 37 let. Prvni dil noveho zpracovani jsem prozil ve svatecni nalade jako velmi hezky, pusobivy film. Kladne hodnotim vyber hercu, kameru, hudbu, pribeh, atmosferu atd... z odkazu Karla Maye si vsak vyzvednul, bohuzel, jen jmena postav (plus nektere povahove rysy) a prostredi. Chudak Tangua, grizzly, Mr. Henry, Hatatitla, Kleki-Petra atd. Tolik drzych zmen oproti originalu. Kde se bere ta troufalost? Kez by se ten pribeh jmenoval nejak jinak - byl bych jeho velkym priznivcem. Takto vyjadruji politovani nad promarnenymi sancemi. A pokud se dnes sami Nemci distancuji od Mayovy krestanske viry - je mi z toho smutno.

Zeta
27.12.2016 23:14
ovinona: S tím Muhammadem Alim a bělochem bych byla raději opatrná - když už se z krotitelů duchů staly krotitelky, a Roland z Dark Tower (nevím, zda znáte) bude ve filmu černoch, nedivila bych se, kdyby Muhammada Aliho za dvacet let hrála Číňanka :-/ Během čekání na nové filmy o Vinnetouovi jsem se setkala s příspěvky typu "proč ten Old Shatterhand vypadá jak Němec" (to si vážně nevymýšlím).

Chápu rozhořčení nad lakotštinou, to je opravdu lapsus, ale herci...je to koneckonců film pro TV, a třeba ve většině americké produkce i pro stříbrné plátno je naprosto běžné, že Češi hrají Rusy a jiné slovansky mluvící národy (Rusové zase hrají Čechy a jiné slovansky mluvící národy), Praha zastoupí Berlín, Londýn i Moskvu...Indiánských herců mnoho není, také není asi úplně snadné a zadarmo vyřídit pracovní povolení USA/Evropa, německý televizní film určitě nemá rozpočet jako Hvězdné války. Tyhle věci mi vůbec nevadily, respektive mě nad tím nenapadlo přemýšlet (ale koukala jsem na film s dabingem, tak nemohu posoudit, třeba přízvuk chorvatských herců v originále opravdu bije do uší).

Naposledy upraveno: 28.12.2016 12:17, Zeta

ovinona
27.12.2016 22:41
Mno. Konečne som sa dostala na stránku, kde si môžem napísať niečo k novému filmu. Vyjadrím to takto: Keď už niekto chcel urobiť remake takého filmu, resp. nový film na pôvodnú predlohu (ako všade píšu), mohol sa vyvarovať aspoň starých chýb, ktoré sa vzhľadom na dobu, kedy sa prvé mayovky točili, dali pochopiť (etnografický chaos, všetci Indiáni sú Nemci, alebo Juhoslovania).
Ale dnes? Tak si to preložme do zrozumiteľnej slovenskej podoby: Predstavte si Čínskeho režiséra, ktorý sa odváži urobiť film o Jánošíkovi. Prd ho zaujíma, ako sa vtedy Slováci obliekali, má chaos v európskych jazykoch, aké domy mali, je mu tiež ukradnuté. A teraz si predstavte, že sa idete na takého Jánošíka pozrieť. A zrazu zistíte, že slovenský hrdina síce o sebe hovorí, že je Slovák, ale v plynulej Francúzštine, býva v kamennom dome, ako z historickej časti Saint Tropez, Slovákov hrajú Vietnamci, starostlivo vybratí konkurzom a dôsledne prepudrovaní.
Alebo si azda myslíme, že dať preložiť texty do apačského jazyka niekde v Amerike je ťažšie, ako do jazyka Lakota? Keď to chceli dať akože v autentickom jazyku...
Že je ťažšie zájsť si do Ameriky a dať si tú námahu medzi indiánskymi hercami nájsť vhodné osoby? Keď už si dali takú prácu s tým, aby sa May podobal na Maya?
Je také ťažké nájsť si na internete, ako vyzerali skutočné apačské príbytky?
Keď je tvorcom absolútne voľný pôvodný dej knihy (čo ma mimochodom hnevalo aj pri starých adaptáciách), prečo to vlastne nazvú Winnetou? Veď si mohli vymyslieť niečo vlastné! Len by sa to asi tak dobre nepredalo, čo?
To kde sme dnes? Už ste videli film, v ktorom by Muhammada Aliho hral beloch? Opakujem, v časoch prvých filmov to bolo bežné, aj Číňanov hrali vo westernoch americkí belosi, dnes sa to už akosi pokladá za normálne, že takéto etnografické faux pas sa nedejú!

Naposledy upraveno: 27.12.2016 22:43, ovinona

Kakho-oto
27.12.2016 21:08
Zeta: Na čsfd to má zatím celkových 60-62 %, což je ještě dost dobré. Jsem zvědavý, jak se to pohne po odvysílání zbytku miniseriálu.
Apanači: Děkuji za zmínku velmi zajímavého názoru na křesťanství Karla Maye (Wollschläger). Mám podobný názor jako ty: myslím si, že to Karel May rozhodně nehrál. Řada povídek (hlavně z Orientu) či román Vánoce nejsou v podstatě o ničem jiném než o prosazování univerzálního křesťanského světonázoru.

Naposledy upraveno: 27.12.2016 21:27, Kakho-oto


Zeta
27.12.2016 19:58
kakho-oto: Možná jsem to vyjádřila ne zrovna šťastně - já sama jsem právě nečekala věrnost předloze a s filmem jsem moc spokojená, už jsem ho dnes viděla dvakrát (napodruhé si člověk mnohem více vychutná detaily - všechny rekvizity vypadají opravdově, hudba probouzí příjemnou nostalgii, chorvatská příroda je zkrátka úchvatná). Stačí ale zabrousit na CSFD...:(

pavlina
27.12.2016 18:55
Apanači napsala jsi to úplně suprově. Film se mi velmi líbil. Já se také moc těším na další pokračování.Scény kamera fakt super. Jen jsem nechápala kde je tak rozsáhlé indiánské pláně v Chorvatsku nacházejí.
Kakho-oto
27.12.2016 18:33
deerslayer: v traileru je pouze napsáno, že se jedná o 60. léta 19. století (1860er) - takže buď za války Severu proti Jihu nebo těsně po ní. Co se týče uniforem Konfederace - asi jde o drobný lapsus tvůrců, správně měli být dozorci železniční společnosti (rozuměj Rattlerovi lidé) bez jakýchkoliv armádních uniforem, řekl bych. Kulomet Gatlin - vynález ze začátku občanské války USA.

deerslayer
27.12.2016 18:03
K novému spracovaniu som pristupoval s neochvejnou istotou, že lepšie ako v 60. rokoch to nebude a ak motyka vystrelí, tak to bude na úrovni Návratu Winnetoua. Ak by to nebola mayovka, bol by to dobrý film. Takže - nie je to zlý film, ale nie je to mayovka. Old Shatterhand asi viac fyzicky podobný literárnemu než Barker, ale úplne nevýrazný zatiaľ. Sčasti za to môže asi ten starootcovský oblek do kostola. A ten vek na ňom žiaľ je vidno. Winnetou ...prečo rovno neangažovali Arnolda Schwarzeneggera ? Najlepšie z toho vychádza Nšo-Či, tá fakt u mňa zabodovala.....a samozrejme Gojko Mitič. Chudák Tangua. Otázka - toto sa odohráva až po americkej občianskej vojne či pred ? Keď záporáci sa tam preháňajú v uniformách konfedeačnej armády... Alebo to pred vojnou bola štandardná vojenská uniforma?
Kakho-oto
27.12.2016 17:20
Zeta píše: "Je samozřejmě potřeba říct, že dějem knihy se film řídí opravdu jen velmi, velmi volně, až bych se zdráhala použít slovo “adaptace” – je to spíš inspirace. Kdo čeká věrnější obraz, než byly původní filmy ze 60. let, bude těžce zklamán."
Když budu brát v potaz první díl, tak nejsem rozhodně zklamán. I z té knihy tam to základní je (velké rozdíly: místo Klekí Petry zastřelil Rattler Inču-čunu a Nšo-či celý děj přežila, což bylo dopředu avizováno). V některých ohledech mně film Vinnetou - Nový svět připomínal knižní předlohu více než film z roku 1963: a to menší akčnost, méně romantiky a téměř bez humoru. Ten nový film na mě působil jako kombinace knížky Vinnetou 1, filmu Vinnetou 1, filmu Tanec s vlky a partyzánského filmu (Ano - Apanači dobře zmínila film Most přes řeku Kwai). Asi naopak nejtrapnější bylo vrácení skalpu Samovi (tady souhlas se Zetou), potom byl přehnaný způsob apačského nájezdu na Roswell.
Teprve u dalších dvou dílů bude odklon od knižních předloh obrovský. Na to se budu dívat jako na paralelní svět, nic jiného nezbývá. Vzhledem ke kvalitám prvního dílu ovšem očekávám další dobrodružnou podívanou.

Zeta
27.12.2016 15:55
Apanači: Krásně a velmi přesně jste to shrnula!

Mé dojmy po shlédnutí prvního dílu (se slovenským dabingem) jsou zatím také pozitivní. Ano, líbilo se mi to. Je samozřejmě potřeba říct, že dějem knihy se film řídí opravdu jen velmi, velmi volně, až bych se zdráhala použít slovo “adaptace” – je to spíš inspirace. Kdo čeká věrnější obraz, než byly původní filmy ze 60. let, bude těžce zklamán, Osobně kladně hodnotím:

- civilnější pojetí Old Shatterhanda – Möhringovo hraní se mi překvapivě zamlouvalo, dokonce mi připadalo, že “chemie” mezi ním a Xhelilajem dobře funguje, na jejich společné scény a postupné sbližování se mi koukalo příjemně.

- pojetí městečka Roswell a postavy v něm, takhle si představuji Divoký západ, jako místo, kde se setkávaly nejrůznější typy lidí, které tam přivedly nejrůznější sny

- absenci epických bojových scén s potoky krve a hromadami mrtvých – díky tomu byl útok Apačů na městečko a jejich následné pozabíjení daleko mrazivější, smutnější a reálnější

- líbilo se mi pojetí Sama Hawkense, bála jsem se, že z něj udělají směšnou figurku, ale nestalo se (jen scénu s navrácením skalpu si mohli tvůrci odpustit, ale budiž)

- s Nšo-Či to nakonec nebylo tak zlé (aspoň zatím), slovo šamanka mě sice iritovalo, ale aspoň jsme se nedočkali žádných fantasy nápadů (kruh z kamenů atd. beru jako Old Shatterhandovy halucinace v horečkách). Jinak se příliš nevzdálila klasickému pojetí, že ošetří Old Shatterhanda, přemluví Inču-čunu a Vinnetoua, aby ho nezabíjeli, a tím její role v podstatě končí – doufám, že jako válečnici nám ji už tvůrci servírovat nebudou.

- Rattler byl správně odporný a cynický padouch, a Bancroft ustrašený ouředníček (připsaná postava jeho manželky mi vůbec nevadila), opět jsem spokojená.

Už trochu hůř hodnotím:

- vyškrtnutí Klekí Petry, tím se celý film natolik odchyluje od knižní předlohy, že má úplně jiný děj a to, že Apačové raněného Old Shatterhanda zachrání, mi pak nedávalo příliš smysl (když se s ním nikdy předtím nesetkali a byl jedním z bandy darebáků, co zneuctili pohřebiště – že byl proti tomu, to přece nemohli vědět)

- nahé, koupající se indiánky u řeky mi připadaly zbytečné.


Jdu si film pustit podruhé, a vychutnat si ho podrobněji :)

Zatinka
27.12.2016 15:11
Napsala jsi to velmi hezky. Těším se čím dál více. Děkuji.
<< | <> | >>