Mayovky na Internetu

Petrolejový princ

Der Ölprinz (1893)

Rok
Vazba
Poznámky
1922
Brožované vydání od nakladatelství Vojtěch Šeba. | Il. Karel Šimůnek

Vojtěch Šeba - Olejový princ, překlad J. Rudloff, il. K. Šimůnek.

1932
Sešitové vydání z roku 1934 od Toužimského a Moravce. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - překlad J. Freund, il. Zd. Burian

1970, 1991
Obálka vydání v rámci tzv. bílé řady od Albatrosu s ilustracemi Zdeňka Buriana. | Il. Zdeněk Burian

Albatros - tzv. bílá řada, překlad Jaromír Průša, podle sebraných spisů, sv. 37. Oproti Návratu tu a tam kratší rozhovory, popisy. Sam Hawkens je shodně s originálem Němec ze Saska jménem Falke. Od originálu se liší konečný osud Grinleye a Buttlera.

1995
Obálka prvního dílu z dvoudílného vydání v rámci sebraných spisů vycházejících u nakladatelství Návrat. | Il. Josef Pospíchal

Návrat - dvousvazkové vydání, podle vydání z roku 1897, vyd. Union. Návrat neuvádí Samův původ a jméno, jen, že umí německy. I/229 - Shatterhand má Hatátitlu (v originálu není - 2/167).

Román Petrolejový princ je dalším z řady příběhů určených pro mládež a odehrává se po příběhu Poklad ve Stříbrném jezeře.

Několikrát vyšla v různých sbírkách anekdota Hořčicoví Indiáni, která pochází z tohoto románu a kterou vypráví Hobble Frank (viz Petrolejový princ II., Návrat, str. 152).

Originální text na karl-may-gesellschaft.de.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

V Kalifornii v době příběhu existovala jakási Committee Vigilance, která potírala zločinné bandy. Jednou z band byli tzv. finders, které vedl Buttler. Zrovna měli spadeno na přistěhovalce, když se objevují Sam Hawkens, Dick Stone a Will Parker, kteří již patnáct let tvoří tzv. Trojlístek. Sam soutěží s Buttlerem ve střelbě a fintou zvítězí. Nato se Buttler ztrapní při pokusu o jízdu na Samově mezkovi. S přistěhovalci má Sam společného známého, který se jmenuje Hobble Frank. Findeři se pokusí přistěhovalce napadnout, ale jsou díky Samově péči polapeni - až na Buttlera, který uteče společně s Pollerem, vyhnaným průvodcem přistěhovalců.

Děj se přesouvá na Fornerův ranč. Je zde Petrolejový princ Grinley, obchodník Rollins (Albatros: Duncan) a jeho účetní. Přijíždějí Buttler a Poller, po nich ještě Hobble Frank a tetka Drollová, kteří jsou oblečeni jako Old Shatterhand a Vinnetou (včetně výzbroje). Dozvídáme se, že Grinley a Buttler jsou bratři. Frankovi psal Shatterhand, že chce vyrazit do Ameriky a sejít se na Fornerově ranči s Vinnetouem. Grinley chce nalákat Rollinse na falešné petrolejové jezero. Buttler s Pollerem odjeli připravit jezero. Přijíždějí přistěhovalci. Následně všichni putují dál podle řeky Chelly a před deštěm se skryjí v pueblu, kde žijí Nijorové, které vede Ka-maku (Tři prsty). Indiáni zajmou výpravu a zinscenují záchranu Rollinse Grinleyem.

Na scéně se objevují Old Shatterhand a Vinnetou, kteří se po dlouhé době opět setkávají v Americe. S náčelníkem Nijorů se už znají, osvobodí přistěhovalce.

Mezitím Grinley zastřelí dva Navaje, aby si zavázal Mokašiho, dalšího náčelníka Nijorů, ale ten je spíše rozzloben. Grinley oklame Rollinse u jezera a uvrhne ho do jeskyně, se směnkou v kapse se vydává na cestu, ale je zajat i s Buttlerem a Pollerem Navaji, kteří patřili ke dvěma zabitým. Tato skupinka je pak zajata Nijory.

Shatterhand a ostatní osvobozují Rollinse z jeskyně a jsou také dočasně zajati Nijory, ale rychle se osvobodí (s Mokašim se Shatterhand a Vinnnetou znají). Petrolejový princ prchá též. Navajům cosi nalže, je obrán o směnku, ale dostává zbraně a může jet. Nato se Navajové, které vede Nitsas-ini, spolčují s našimi hrdiny a úspěšně zajmou Nijory a udobří se s nimi. Dojde k honbě za Petrolejovým princem.

Přistěhovalci se usidlují na území Navajů, westmani putují až do San Franciska.

Literatura

[1] FARIN, Klaus. Karel May - první německá pop-hvězda. Praha: Arcadia, 1994. ISBN 80-85812-09-6.
[2] WOLLSCHLÄGER, Hans. Karl May. Dresden: VEB Verlag der Kunst, 1990. ISBN 3-364-00168-5.
[3] MAY, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-733-5.
[4] MAY, Karel. Petrolejový princ I. Brno: Návrat, 1995. ISBN 80-7174-086-1.

Obálky


http://www.karelmay.cz/

(bel)