Mayovky na Internetu

Černý mustang

Der schwarze Mustang (1896-1897)

Rok
Vazba
Poznámky
1908
Vazba vydání u nakladatele Aloise Hynka. | Il. Věnceslav Černý

Alois Hynek - Přeložil J. L. Turnovský, il. Věnceslav Černý. Podruhé vyšel román v roce 1920.

1933
Obálka vydání u nakladatelství Toužimský a Moravec. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - Přeložil Vladimír Sokol, il. Zdeněk Burian a Věnceslav Černý. Později vyšlo v roce 1940.

1968
Přední strana brožovaného vydání románu u nakladatelství Albatros. | Il. Zdeněk Burian

Albatros - 108. svazek edice KOD. Román volně přeložil a upravil Jiří Bernard, ilustroval ho Zdeněk Burian. Úpravy jsou tak rozsáhlé, že se vůbec nedá obsah srovnávat např. s verzí od GABI. Ovšem vzhledem k tomu, že je přeloženo dle Halbblut, je pravděpodobné, že řada úprav pochází již z německého vydání. Tato verze pak vyšla v tzv. bílé řadě v roce 1970.

1991
Obálka sešitového vydání u Hanáckého nakladatelství.

Hanácké nakladatelství - Jeden sešit formátu A4, silně pokráceno, výchozí text zřejmě stejný jako u GABI.

1996
Vazba vydání od nakladatelství GABI. | Il. Milan Fibiger

GABI - Očištěno od slov Němec, Německo, ale jinak se zdá, že je dle originálního textu, tedy až na drobnosti a Ik Senandův osud. Rozděleno do šesti kapitol, drží se Mayova původního členění, akorát 3. kapitola byla rozdělena na tři.

1996
Obálka vydání u nakladatelství Návrat. | Il. Libor Balák

Návrat - překlad J. L. Turnovský a V. Šunda, il. L. Balák

1997
Obálka vydání u obnoveného nakladatelství Toužimský a Moravec. | Il. Zdeněk Burian

Toužimský a Moravec - nové porevoluční vydání. Ik Senandův konec se liší od originálu.

Černý mustang je poslední z řady příběhů určených mládeži, vydaných v Der Gute Kamerad a odehrává se pravděpodobně po příběhu Petrolejový princ. May jej napsal již v roce 1894, ale vyšel až v letech 1896-1897 [1]. Příběh je klasickým dobrodružstvím Vinnetoua a Old Shatterhanda - opět díky svým schopnostem překonají Indiány s nekalými úmysly. Možná díky tomuto opakování motivů příběh nepůsobí již tak zábavně, jako např. Syn lovce medvědů nebo Duch Llana Estacada. Překvapivě se lidumil May poměrně příkře, ovšem slovy jiných osob než Shatterhanda, vyjadřuje o Číňanech.

Děj (varování: text vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla)

Dva jezdci se blíží v bouři k Firwood Campu. Baví se a zjišťují, že jsou bratranci z rodu Timpeů a oba nahánějí bratrance, který utekl s jejich částí dědictví po jednom ze strýců. V campu železničních dělníků mají scouta - mestice, který se naváží do Shatterhanda a Vinnetoua, což mu má jeden z Timpeů za zlé. Zmínění vzápětí přijíždějí do campu. Scout se jim moc nelíbí, domnívají se, že se jmenuje Ik Senanda (Zlý had) a je vnukem komančského náčelníka Černého mustanga (Tokvi-kava). Do hostince pak přijde Indián, vydávající se za Upsaroka, ale ve skutečnosti je to mesticův spojenec a komančský zvěd.

Černý mustang je nedaleko a pokusí se ukrást koně a zbraně Shatterhanda a Vinnetoua. Koně však utečou a tím upozorní na Komanče. Timpeové, Shatterhand a Vinnetou odjedou do sousední stanice Rocky Ground, kde nacházejí Hobble Franka a tetku Drollovou. Šestice vyrazí na výzvědy. Vyslechnou plány Komančů a povede se jim zajmout mestice a získat zpět zbraně. Komančové se před útokem utáboří v kotlině Birch Hole, což se jim vymstí, jsou zajati, obráni o zbraně, koně a medicíny a vyhnáni. Zpět v Rocky Ground zjišťují, že míšenec uprchl.

Zneuctění Komančové se dostanou na stopu zlatokopů. Mimo jiné se baví o bájné Bonanze of Hoaka. Toho Indiáni zneužijí k nalákání zlatokopů do pasti. Ik Senanda se tváří, jako by znal polohu bonanzy. Zlatokopové jsou v soutěsce obklíčeni, ale zachrání je šest dobrodruhů v čele se Shatterhandem. Porazit neozbrojené Indiány není problém a dotyční jsou opět zahnáni. Z jednoho zlatokopa se vyklube ztracený bratranec, který ovšem předloží důkazy, že žádné dědictví není, že strýc vše poutrácel. Navíc se ukáže, že Bonanza of Hoaka je jen termín pro poklad na nebesích a že hmotné bohatství není všechno.

V některých verzích (TaM, GABI) je Ik Senanda lynčován a oběšen.

Poznámky

[1] Der schwarze Mustang

Použitá literatura

Obálky: http://www.karelmay.cz/

(Autor článku - Belenor, vytvořeno dne 24. 8. 2008)