Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Selim - postava z románu Satan a Jidáš. Přezdíván také Salám, protože užíval velice často tohoto slova. Více než šedesátiletý poddůstojník, adjutant Krüger beje.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Silberstein, Jakob - postava z románu Satan a Jidáš. Člen skupiny německých vystěhovalců, které najal proradný Harry Melton jako dělníky na haciendu del Arroyo v Mexiku. Pocházel z okolí města Kobylína v Poznaňsku, kde dříve prodával uzeniny a měl pokoutní zastavárnu. Byl to starší hubený muž židovského typu, který nade vše miloval peníze a svou dceru Juditu. Věřil, že v Mexiku rychle zbohatne, místo toho byl uvězněn ve rtuťových dolech Almaden Alto. Po propuštění se těšil ze sňatku dcery Judity se Lstivým hadem a rozhodl se zůstat u Yumů.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Silbersteinová, Judita - postava z románu Satan a Jidáš. Oslovována také jako Silberbergová nebo Silverhillová. Asi osmnáctiletá dcera Jakoba Silbersteina, která doprovázela svého otce do Mexika za vidinou snadného výdělku. "Dívka orientálního typu nezvyklé sličnosti. Nosila vysoké šněrovací botky, bílé punčochy, rudou sukni, lemovanou tmavorudým sametem a modrý přiléhavý živůtek se stříbrnými sponkami a stříbrným opaskem. Malý a koketní, peřím zdobený klobouček jí seděl na bujných havraních kadeřích, spletených do dvou silných vrkočů. Její oděv se hodil spíše na maškarní ples, než na palubu amerického vystěhovaleckého dopravního korábu." ([1], s. 36) Našla zalíbení v Herkulovi, ale brzy ho opustila kvůli nějakému poručíkovi. Když se dozvěděla o jeho dluzích, dala košem i jemu. Stala se důvěrnou přítelkyní Harryho Meltona a nechala se jím oklamat. Když se přidala ke Lstivému hadovi, byla uvězněna v Almaden Alto. Poté, co ji Old Shatterhand osvobodil, rozhodla se provdat za Lstivého hada, který jí slíbil bohatství. Nějaký čas žila v San Franciscu, kde měla mnoho nápadníků. V New Orleansu se seznámila s Jonathanem Meltonem, který se do ní rovněž zamiloval. Zločiny Meltonů ji nechávaly chladnou, šlo ji hlavně o bohatství. Byla to vypočítavá potvora, lstivá, schopná dopustit se i vraždy. Za své chování byla potrestána pětitýdenním zajetím u Rychlého šípu.

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Silná ruka - viz Ateša-mú

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Silný bizon - viz Nalgu Mokaši

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Silný šíp - viz Avat-ú

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Silný vítr - viz Bitsil-ilčeh

Příběhy: Satan a Jidáš I-III

Služebník smrti - viz Abd el Mót

Stealing Fox - viz Burton, Tobias Preisegott

Stewart - postava z románu Duch Llana Estacada. Bandita, jeden ze stakemanů, tyčkařů. "Byl to ramenatý, statný muž. Pro hustý, černý knír ani nebylo vidět rty; podle výslovnosti však bylo zřejmé, že má zaječí pysk."([2] s. 85) Se svými lidmi přepadl Komanče a zastřelil jejich náčelníka Ohnivou hvězdu. Přestrojen za kapitána Benyona se vydal na Helmers Home, byl však odhalen Old Shatterhandem a usvědčen z dřívějšího přepadení poštovního vlaku. Na konci příběhu byl zabit a skalpován Šiba-bigkem, synem zavražděného komančského náčelníka.

Příběhy: Duch Llana Estacada

Stonásobný hrom - viz Makin-oh-punkreh

Příběhy: Syn lovce medvědů

Syn neštovic - viz Uszkar, István

Příběhy: Karavana otroků

Syn věrnosti - viz Ibn ak Vafá

Příběhy: Karavana otroků
[1] May, Karel. Satan a Jidáš I. Brno: Návrat, 1995.
[2] May, Karel. Duch Llana Estacada. Brno: Návrat, 1995.