Mayovky na Internetu

Lexikon postav

Lexikon postav je vytvořen s pomocí Velkého lexikonu postav Karla Maye (Grosses Karl May Figurenlexikon), který se v elektronické podobě nachází na webových stránkách společnosti Karl-May-Gesellschaft. Hesla jsou sestavována na základě originálních děl Karla Maye, které nemusí vždy korespondovat s českými překlady. Jména postav mohou být v některých českých vydáních mayovek zapisována různým pravopisem (srovnej: Ísá el Makín x Esla el Mahem). Proto pro snazší orientaci v lexikonu využijte, prosím, vyhledávací box vpravo nahoře.

 Aar-Ads   Ael-Alw   Ama-Azi   Bab-Bey   Bib-Bys   Cad-Chr   Cie-Cyp   Č   Dan-Dit   Dja-Dur   E   Fab-Fox   Fra-Fuss   Gab-Gov   Gra-Guz   Haa-Halef   Hali-Hav   Haw-Hij   Hil-Huy   I   J   Ka-Kod   Kara ben Nemsí   Koe-Kys   La-Lem   Len-Lyd   Mac-Mar   Mas-Min   Mir-Myr   N   Obe-Oyo   Old Shatterhand   Pac-Pha   Phe-Put   Q   Raa-Rib   Ric-Ry   Saa-Sej   Sel-Szi   Š   Tab-Tok   Tol-Tze   U   V   Vinnetou   Wab-Wes   Whe-Wur   Y   Z   Ž 

Zobrazení hesel dle příběhu

Tevua-šohe - postava z románu Duch Llana Estacada. V německém originále Tevua-Schohe, což znamenalo Ohnivá hvězda (Feuerstern). Slavný náčelník Komančů, Šiba-bigkův otec, přítel Old Shatterhanda a všech bledých tváří. Byl zastřelen Stewartem, když mu odmítl vydat svého koně.

Příběhy: Duch Llana Estacada

Těžký mokasín - viz Hong-peh-te-keh

Příběhy: Syn lovce medvědů

Tlustý Jemmy - postava z románů Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada a Poklad ve Stříbrném jezeře. V německém originále Der dicke Jemmy, vlastním jménem Jakob Pfefferkorn. Slavný německý zálesák, nerozlučný přítel Dlouhého Davyho. Seznámili se, když Jemmy zachránil Davyho ze spárů Siouxů. Jemmy byl maličký a tlustý jako koule. I přes žár sálajícího slunce nosíval tlustý kožich. "Při podrobnějším zkoumání se ale ukázalo, že kožich je téměř celý olysalý a jen místy na něm přežíval skrovný chomáček chlupů (...). I límec a výložky kožichu měly tak prořídlý porost, že vlastně šlo pouze o veliké plochy holé kůže. Rukávy kožichu byly tak dlouhé, že mužovy ruce nebyly vidět. Zpod kožichu vyčnívaly obrovské vysoké boty. I široký panamský klobouk byl tak velký, že si jej jezdec musel často posouvat daleko do týlu, aby vůbec před sebe viděl. Vlastně jediné, co bylo na kulatém mužíčkovi dobře vidět, byl obličej. (...) Byl hladce oholený, po vousech na něm nebylo ani stopy. Muž měl červené plné tváře a malý nos mezi nimi marně pokoušel uplatnit svou důstojnost. Stejně na tom byla i malá, tmavá očka, ukrytá hluboko mezi obočím a tvářemi. Jejich výraz byl dobrosrdečný a zároveň vychytralý. (...) Vítr rozevřel mužův kožich a pod ním bylo vidět, že má na sobě modré vlněné kalhoty a kabát ze stejného materiálu. Přes široké boky měl zapnutý kožený opasek, na kterém (...) visel i indiánský tomahawk. Laso bylo zavěšeno vpředu na sedle a u něj se houpala krátká dvouhlavňová kentucká puška, na které bylo znát, že majiteli už posloužila v mnohém boji." ([1] s. 12) V románu Syn lovce medvědů zachránil spolu s Davym Indiána Vohkadeha a seznámil se s Hobble Frankem, Old Shatterhandem a Vinnetouem. Účastnil se záchrany lovce medvědů Baumanna ze zajetí Siouxy. V příběhu Duch Llana Estacada bojoval s tyčkaři a seznámil se s bratry Čmuchálky. V románu Poklad ve Stříbrném jezeře putoval spolu s Davym, Hobble Frankem a Old Shatterhandem ke Stříbrnému jezeru, byli však přepadeni mstícími se Utahy. Každý ze čtveřice dostal možnost vybojovat si svůj život - Jemmy měl svést zápas na život a na smrt s utažským bojovníkem Velkou nohou. Ve všech románech byl Jemmy spíše pasivní postavou, neovlivňoval rozhodujícím způsobem děj příběhů. Postava byla koncipována spíše jako protiklad k Hobble Frankovi. Jemmy totiž vystudoval tři třídy gymnázia, a tak neustále opravoval Hobble Frankovy pseudovědecké výroky.

Příběhy: Syn lovce medvědů, Duch Llana Estacada, Poklad ve Stříbrném jezeře

Tokvi-tey - postava z románu Syn lovce medvědů. Náčelník Šošonů, v překladu Černý jelen (Schwarzer Hirsch). "Mohutný indián byl oblečen do šatů z bizoní kůže. Na opasku měl navěšeno asi dvacet skalpů a lovecký nůž. Obličej neměl pomalovaný a tak byly dobře vidět tři jizvy na tváři." ([1] s. 105) Spolu se svým synem Moh-awem a dvěma bojovníky byl unesen Old Shatterhandem, který ho chtěl vyměnit za zajatého Tlustého Jemmyho a Hobble Franka. Když Tokvi-tey zjistil, s kým má tu čest, propustil zajatce a připojil se ke skupině zálesáků, aby jim pomohl vysvobodit lovce medvědů Baumanna, který mu kdysi zachránil život.

Příběhy: Syn lovce medvědů
[1] May, Karel. Syn lovce medvědů. Praha: Toužimský a Moravec, 1995.